Tartu Ülikooli teadlased said Norrast toetust

9. sept. 2013 - Kommenteeri artiklit

Tartu Ülikooli teadlaste kaheksa projekti said Eesti teadusagentuuri kaudu Norra-Eesti teaduskoostöö programmi rahastuse kogusummas 1,7 miljonit eurot, teatas Tartu Ülikooli pressiesindaja.

Suurima rahastuse, 300 000 eurot, pälvis Tartu Ülikooli botaanika- ja mükoloogiamuuseumi teadur Leho Tedersoo projekt „Arktika seenestiku määramine elurikkuse informaatika vahenditega,” mille eesmärk on aktiivne koostöö Norra kolleegidega arktiliste seenekoosluste kaardistamisel ja edasise kliimasoojenemise mõju uurimisel.

„Lisarahastus kulub peamiselt kõige uuemate ja kallimate uue põlvkonna DNA järjestuse määramise metoodikale ja metagenoomiliste andmete väga mahukale bioinformaatilisele andmetöötlusele,” rääkis Tedersoo. Teaduri sõnul võimaldab projekt viia läbi laiaskaalalisi väliuuringuid Eestist Põhja-Skandinaaviani ning tudengite ja teadlaste vahetust. „Projekt suurendab kindlasti niigi tihedat koostööd Norra teadusasutustega ja läbi teadustöötajate vahetuse suurendab kõigi projektiga seotud töörühmade teoreetilist kui ka analüütilist potentsiaali.”

Lisaks said toetust neli ühiskonnateaduste ja kultuuri valdkonna projekti, kaks bio- ja keskkonnateaduste valdkonna projekti, üks loodusteaduste ja tehnika ning üks terviseuuringute valdkonna projekt. Igal projektil on vähemalt üks Norra partner.

TÜ teadusprorektor Marco Kirm peab partnerlussuhteid Norra teadusasutuste ja ülikoolidega üha suurenevas rahvusvahelistumise tingimustes väga oluliseks. „Hea meel on tõdeda, et selles programmis on saanud rahastuse Tartu Ülikooli teadlaste rahvusvahelise tasemega kõrgkvaliteedilised uurimisprojektid kõigist neljast suurest valdkonnast, mida TÜ katab nii teadustegevuse kui ka õppe vallas,” sõnas Kirm.

Konkursile laekus 170 taotlust kogusummas 48,2 miljonit eurot ning raha sai 13 projekti kogueelarvega 2,9 miljonit eurot. Norra-Eesti teaduskoostöö programmi üldiseks eesmärgiks on teadus- ja arendustegevuste toetamine Eestis teaduskoostöö kaudu.

Lisainfot leiab Eesti teadusagentuuri kodulehelt.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!