Leivapäev Tabasalu lasteaias Tibutare

14. okt. 2013 Anna Sõõrd, liikumisõpetaja, tervisemeeskonna juht - Kommenteeri artiklit

Ega leib ole võsast võetud ega kase otsast kukkunud

(eesti vanasõna)

Igal sügisel räägime lastele, kuidas valmistatakse leiba ja kui palju rasket tööd on vaja teha, et leib oleks laual. Eestlased on leiba alati austanud, teeme seda meiegi Tibutare lasteaias.

Tervist edendava lasteaiana väärtustame teraviljade, eriti rukkileiva söömist, mis on asendamatuks igapäevatoiduks lastele, noortele ja täiskasvanutele. Rukkileib on eestlaste jaoks aastasadade vältel olnud üks olulisemaid toiduaineid, ega asjata nimetatud kõiki teisi toite peale pudru leivakõrvaseks.

2. oktoobril toimus Tabasalu lasteaias Tibutare Leivapäev koostöös Fazer Eesti AS-iga. Lastele tutvustati leiva saamislugu ja kasulikkust. Lapsed said aimu, kuivõrd suure vaevaga on leib lauale jõudnud ning miks on see nii austust vääriv toiduaine.

Suuremad lapsed said ise välja pakkuda, milliseid ametimehi vaja on, et leib meie lauale jõuaks. Väiksematega kuulasime Manivald Kesamaa õpetlikku lugu: „Keda kiita leiva eest” ja teadmiste kinnistamiseks panime ametimehed õigesse järjekorda: pagari, kes leiva küpsetab; möldri, kes viljast jahu jahvatab; traktoristi, kes künnab põldu; autojuhi, kes vilja veskisse viib; kombaineri, kes vilja põllult koristab; agronoomi, kes põldu väetab; külvimees- peremehe, kes seemned mulda külvab ja leivavilja kasvatab; künnimehe, kes põldu künnab. Paljud ametinimed olid lastele võõrad, kuid jäid hästi meelde, kui pildilt koos masinatega, mida ametites kasutatakse, vaadata sai. Korrati üle tarkusetera, et leiba tuleb hoida, mitte raisata ja ära visata.

Tarkusetera mõttes kaasas suunduti muusikaõpetaja juurde, kus toredate laulumängude abil selgeks sai, kuidas käis leivategu taludes vanasti, kui veel kombaine, külvimasinaid ja traktoreid ei olnud.IMG_2291tabel

Meie kõige väiksemad, Kiisude ja Piilude rühma lapsed valmistasid leivakakku lauluga „Teeme kakku”. Laste pisikeste käte vahel „valmisid” leivapätsid, mis enne sõbrale pakkumist tuli peale puhudes ära jahutada: ütleb ju vanarahvaski, et „tuuleveski nina all”. Nakside ja Krõllide rühma lapsed mängisid vana tuntud laulumängu „Me lähme rukist lõikama”. Iga laps pidi otsima endale lauldes sõbra, kellega koos minna rukist lõikama ja vihkusid köitma. Ükski laps ei jäänud sõbra leidmisel hätta. Nelja vanema rühma lapsed – Tibud, Mikid, Muumid ja Sipsikud – mängisid tõelist rahvamängu „Talurahvamäng”, kus lauldi ja jäljendati leiva valmimist rukki külvamisest kuni lõikuspeol tantsimiseni välja, kõike käsitsi ja ise tehes. Lastele see rahvamäng väga meeldis, naerul näoga ja rõõmsalt lauldes sai rukis külvatud, sirbiga lõigatud, koju veskile tassitud, veskil jahuks jahvatatud ning lõpuks lõikuspeol tantsitud.

Tore oli see, et ka kõik õpetajad ja õpetaja-abid laulsid ja tantsisid lastega kaasa. Rõõmu koosolemisest ja koostehtust jagus kõigile.

Üritus toimus õues ning ka imeilus ilm soosis igati meie tegemisi. Lapsed said maitsta ja anda oma hinnangu Fazeri pagarite küpsetatud üheksat sorti leivale. Iga rühm sai valida oma lemmikleiva, kuulata lugu ja vaadata pilte leiva teekonnast põllult lauale ning lauldes ja mängides ise leiba teha.

Peale uute teadmiste ja oskuste said lapsed leivanädalal palju positiivseid emotsioone. Kokku degusteeris leiba 138 last ja 26 täiskasvanut.

Laste lemmikuks osutus Must leib, teiseks tuli Must seemneleib ja kolmandaks jäi Koolileib. Täname Fazer Eesti AS peret maitsvate leibade eest!

Väga vahva, töine ja päikseline pidu oli!

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!