Saja-aastane Estonia on hingelt ikka noor

4. okt. 2013 Rahel Otsa - Kommenteeri artiklit

Väärikas vanuses Estonial on alanud hooajal pakkuda palju uut ja põnevat − noori sõpru oodatakse nii teatrikunsti nautima kui ka selle loomises ise kaasa lööma. Võimalusi selleks leidub mitmeid.

Esimeseks teatrimaja külastuseks sobib suurepäraselt kontsertlavastus „Aken ooperi- ja balletimaailma”, mis tutvustab ooperi ja balleti omapära põnevate näidete ning uskumatute eksperimentide abil. Lavastus pakub köitvat õppematerjali muusikateatri olemuse selgitamiseks ning loob hea ettevalmistuse järgmisteks teatrikülastusteks. Haridusprojekt põhineb varem kavas olnud programmil „Laserharf”.

Ballettidest ootame lapsi vaatama tuntud Ungari redaktsiooni „Lumivalgekesest ja 7 pöialpoisist”, samuti eelmisel sügisel esietendunud „Tuhkatriinut”, mille on seekord pannud lavale meie oma koreograaf Marina Kesler. Kesler jutustab Charles Perrault’ armastatud muinaslugu efektselt ja värvikalt, pakkudes meelelahutust kogu perele. Klounide, haldjate, liblikate, gladiaatorite jt fantaasiategelaste maailmas võib ära tunda ka hetki elust enesest. Jõulukuu saabudes ootame lapsi taas nautima „Pähklipureja” võlumaailma.

Muusikalavastuste tegelastest ootab nooremaid lapsi endale külla alati krutskeid täis Pipi Pikksukk. Veidi vanemaid lapsi ja noori kutsume aga kaasa elama printsi ja kerjuse seiklustele. Kaks poissi, kes näevad välja äravahetamiseni sarnased, kohtuvad juhuslikult ja vahetavad riided ning sealjuures eludki. Hoogsa seiklusloo peaosades säravad kaksikud Märt ja Priit Pius. Eriti ootame lavastust vaatama neid, kes hiljuti raamatut koolis lugenud on.

Talvekuude saabudes kolivad loodusrohelisse Estonia talveaeda heasüdamlikud ja uudishimulikud niiskust armastavad mättakesed – pokud. Pokude elus kulgeb kõik tasakaalukalt ja õiget tunnet järgides. Kui aga inimesed kraave kuivendavad, mis pokude varvastealuse kuivaks muudab, tuleb tervel perel ette võtta Suur Rännak. Rännaku käigus õpivad teadmishimulised mättad nii mõndagi halli habemega muhedalt vestjamehelt Puukolt, kogevad imesid ja aastaaegade vaheldumist inimeste maailmas ja otsivad lähedust ning hingesooja jõuluajal.

Kõiki neid lavastusi on võimalik vaatama tulla nii lasteaia- kui ka kooligruppidega, sest etendused toimuvad ka koolipäevahommikutel.

Jätkame ka tuntud headuses haridusprojektidega, mille eesmärk on lastele muusikateatrit lähemalt tutvustada. Haridusprojekt „Hunt ja seitse kitsetalle” on mõeldud eelkooliealistele ja algklassiõpilastele ning räägib lavastuse sünnist muusikateatris. „Päikesekuningast Kratini” on suunatud veidi vanematele lastele ning selles saab selgemaks nii balleti kui ka selle kostüümide ajalugu. Alanud hooajal lisandub neile projektidele veel väikelastele ja nende vanematele mõeldud „Kontsert kõige pisematele”. Tegemist on mujal maailmas juba üsna populaarsete beebikontsertidega, kuhu on oodatud väikelapsed sünnist kolmanda eluaastani. Lisaks on hooajal plaanis uute haridusprojektidena kavva lisada algklassiõpilastele mõeldud balleti näidistund ning keskmisele koolieale mõeldud haridusprojekt, mis annab aimu, kuidas ooperit kuulata.

Laste ja noorte arvamusi nähtud etenduste kohta ootab rahvusooperi möödunud kevadel avatud noorte teatriblogi www.noorteteatriblogi.ee. Blogi eesmärk on pakkuda noortele keskkonda oma arvamuse avaldamiseks, analüüsioskuse arendamiseks ning diskussiooni tekitamiseks ooperi- ja balletiteatri teemadel. Oopereid, ballette, operette ja muusikale on arvustama oodatud kõik kuni 26-aastased noored.

Kaasalöömisvõimalust pakub ka aina hoogsamalt tegutsev noori ooperi- ja balletihuvilisi koondav programm „WANTED!”. Vabatahtlikud saavad abiks olla rahvusooper Estonia lavastuste tutvustamisel ja ürituste korraldamisel, õppides selle kaudu ooperimaja ning siinseid tegemisi lähemalt tundma. Lisaks sellele kohtutakse korra kuus, et rääkida eesootavatest plaanidest, kohtuda majas töötavate mitmekülgselt andekate inimestega ning muidugi vaadata oopereid ja ballette.

Lapsed ja noored on oodatud avastama ooperimaja telgitaguseid. Meie ekskursioonid on kohandatud eri vanuses lastele ja noortele ning pakuvad suurepärast võimalust teatrimaja lähemalt tundma õppida.

Lisainfot lastele ja noortele suunatud tegevuse kohta leiate rahvusooper Estonia Juniori Facebooki lehelt ning aadressilt www.opera.ee/noortetoo.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!