„Suitsuprii klassi” konkursil on rekordiline osalejate arv

31. okt. 2013 - 1 Kommentaar

Tervise Arengu Instituudi (TAI) ennetusprogrammis „Suitsuprii klass” osaleb sel aastal 919 klassi, mida on 78 võrra enam kui aasta tagasi ning rohkem kui kunagi varem programmi ajaloos. Kokku hõlmab ennetusprogramm 14 162 kooliõpilast üle Eesti.

Võistluse projektijuhi Reelika Viitamehe sõnul on suure osalejate arvu taga nii muutunud ühiskondlik hoiak kui järjepidev teavitus. „Konkursi toimumise 12 aasta jooksul on avalikkuse suhtumine suitsetamisesse oluliselt muutunud ning see on üha vähem tolereeritav ja noorte jaoks n-ö vähem populaarne tegevus. Võimalik, et suure huvi taga on ka hetkel väga jõulised e-sigarettide kampaaniad, mis on tõstnud kogu tubakateema uuesti esile,” märkis Viitamees.

Viitamees lisas, et võistlusel on ka sotsiaalne mõõde – see tõstab klassi ühtekuuluvustunnet ja võimaldab neil koos tegutseda ning üksteist sageli üsna stressirikkas koolikeskkonnas toetada. Programmis osalevad õpilased on oma allkirjaga lubanud jääda kogu võistluse perioodil, oktoobrist aprillini, tubakavabaks. Lisaks suitsetamisele ei tohi tarbida ka muid suitsuvabasid tubakatooteid ega teha vesipiipu või e-sigaretti. Kui mõni õpilane hakkab võistluse jooksul suitsetama või ei suuda sellest loobuda, langeb klass võistlusest välja.

Võistluse edukalt lõpetanute ehk nende klasside protsent, kus kõik õpilased jäid kuue kuu jooksul suitsupriiks, oli eelmisel aastal 82.

Soomest alguse saanud „Suitsuprii klass” on Euroopas üks levinumaid spetsiaalselt noortele suunatud suitsetamisvastaseid ennetusprogramme. Õpilaste suitsust eemale hoidmiseks ei kasutata siin hirmu tekitamise meetodit, vaid hoopis soovitavat käitumisviisi ehk tunnustatakse mittesuitsetamist. Kuna teismeeas on klassikaaslaste ja sõprade mõju kõige suurem, siis peaksid mittesuitsetavad klassikaaslased mõjutama teisi suitsetamist mitte alustama või maha jätma.

Kõikide suitsupriiks jäänud klasside vahel loosib TAI programmi lõppedes, aprilli lõpus, välja 15 rahalist preemiat suurusega 320 eurot, mis on mõeldud matka, ekskursiooni või muu klassiürituse korraldamiseks.

Viimane Eesti koolinoorte tervisekäitumise uuring näitab, et iga kümnes 13-aastane koolitüdruk suitsetab vahetevahel ning iga kümnes 15-aastane suitsetab iga päev. 13-aastastest poistest suitsetab iga päev 6%, 15-aastastest aga juba 16%. Õpilaste keskmine vanus esimese sigareti läitmisel on 11,9 eluaastat. Samast uuringus ilmneb ka positiivne trend, et suurenenud on nende 11-aastaste kooliõpilaste arv, kes ei ole suitsu proovinud. Kui aastal 2006 oli poiste seas neid 62%, siis 2010. aastal 70% ning tüdrukutel vastavalt 81,5 ja 83,3%.


Hetkel ainult üks arvamus teemale “„Suitsuprii klassi” konkursil on rekordiline osalejate arv”

  1. linda ütleb:

    IGA tudruk ja poiss vaarib voitlust
    IGA klassijuhataja teab olukorda ja suudab voidelda kui tail on OMA ruum koolis kus opilasega uksi saaks vestelda…..
    Opetajat klasssijuhatajat tuleb usaldada ja tal voimaldada aega raakida usalduslikult

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!