Vanad lemmikud ja põnevad debüüdid Draamateatris

4. okt. 2013 Kairi Kruus - Kommenteeri artiklit

Eesti Draamateatris algas septembris 94. hooaeg. Teatri üks südameasi on olnud algupärandi lavaletoomine, kaalukas osa meie repertuaarist põhineb just eesti materjalil. Mängukavast leiab vanu lemmikuid, aga on oodata ka põnevaid debüüte. Mitu selle hooaja uudislavastust on sobilikud just keskkoolinoortele. Mõtteainet leiab nii laiemalt ajalooliste teemade kui ka kitsamalt isiklike valikute ja vastutuse kohta.

Huvitaval kombel ühendab mitut selle hooaja uudislavastust dokumentaalne aluspõhi. Veebruaris esietendub Tõnu Õnnepalu „Vennas”, mis tugineb ajaloolisele kirjavahetusele kahe hiiumaalasest venna vahel, kelle eluteed on ajalookeeristes lahku läinud. Aleksander Eelmaa käe all sündiv lavastus tõotab tulla tundlik ja karge mõtisklus inimeste elusaatustest n-ö suure ajaloo taustal.

Jätkame ka Tom Stoppardi näidendite lavastamisest alguse saanud koostööd Tallinna Linnateatriga. Sedapuhku on asja üle võtnud noored teatritegijad. Kevadel esietendub Mari-Liis Lille ja Paavo Piigi lavastus, mis uurib depressiooni Eesti noorema põlvkonna seas. Lavastus põhineb intervjuudel inimestega, kellel on selle haigusega väga isiklik kokkupuude. Eesmärk ei ole rääkida ainult lugusid aukukukkumisest, vaid sellest, kuidas sealt välja tulla.

Draamateatri üks uutest suvelavastustest sünnib põlvkondadeülese koostööna. Dokumentaalteatri viljelejana tunnustatud Merle Karusoo kirjutas koos Drakadeemia noorte näitekirjanikega näidendi eesti kultuuri suurest legendist Raimond Valgrest. Lavastab Merle Karusoo ja Valgret mängib Märt Avandi.

Maailma dramaturgia lavastustest tahaks esile tõsta Ingomar Vihmari uut lavastust „Orvud”. Lyle Kessleri kolme meestegelasega näidend on omamoodi suureks saamise lugu, mis on mujal maailmas väga soojalt vastu võetud.

Loodetavasti õnnestub teatril innustada koolinoori lavastustes tõstatatud teemade üle arutlema ja aktiivselt kaasa mõtlema. Eriliselt hea meel oleks teatritegijail neist vestlustest osasaamise üle. Selleks oleme aastaid korraldanud koolinoortele mõeldud arvustuste võistlust. Vabas vormis arvustus tuleb kirjutada ühest praegu draamateatri mängukavas olevast lavastusest. Sel hooajal ootame ärksaid arutlusi 28. märtsiks 2014. Parimaid kirjutajaid premeeritakse.

Lisaks tavapärastele etendustele toimub Eesti Draamateatris muudki vaatamis- ja osalemisväärset. Kõige värskema näitekirjanduse toob publikuni sündmusesari „Esimene lugemine”. Lavastatud lugemised tutvustavad noori autoreid ja tekste, mis alles ootavad lavalaudadele jõudmist. Uute lavastuste teemaringi avamiseks toimuvad aruteluõhtud ja loengud koondnimega „Link”. Valitud lavastustele loome edaspidi õppematerjale, mis loodetavasti on toeks etenduste analüüsimisel kodus ja koolitunnis. Lisainfot leiab teatri kodulehelt www.draamateater.ee või teatri kirjandustoaga ühendust võttes (kairi.kruus@draamateater.ee).

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!