Eesti Energia õpetab lapsi energiat säästma

1. nov. 2013 Eliis Vennik Eesti Energia pressiesindaja - Kommenteeri artiklit

Oktoobris jõudsid 550 Eesti põhikooli ja gümnaasiumi Eesti Energia koostatud energiasäästu õppematerjalid. Materjali abil saavad õpetajad viia 3.–4. klassis läbi tunni teemal, kuidas hoida kodus kokku elektrit, kütteks kuluvat energiat ja vett.

Õppematerjali koostades tegi Eesti Energia koostööd õpetajatega. Möödunud sügisel viidi materjali põhjal 25 Harjumaa, Tartu ning Muhu koolis rohkem kui 600 õpilasele läbi näidistunnid, et värskelt valminud materjali testida ning tagasisidet arvestades täiustada.

„Õppematerjali koostamisel lähtusime sellest, mida lapsed energia ja selle kokkuhoiu kohta juba teavad ja mis võimalused on lastel iseseisvalt energiakasutust piirata. Tunnis õpetatavad põhitõed on peamiselt käitumuslikud,” selgitas Eesti Energia energiasäästu projektijuht Teet Kerem ja rõhutas, et materjali koostamisel peeti silmas ka riikliku õppekava toetamist.

Keremi sõnul näitasid möödunud aastal koolides läbiviidud tunnid, et lapsed teavad küll seda, et ruumist lahkudes tuleb tuli kustutada ja hammaste harjamise ajal kraan kinni keerata, ent vähem teati näiteks, kuidas tuba õigesti tuulutada ja köögis energiat kokku hoida ning et seinakontakti jäetud laadijad tarbivad elektrit. Eesti Energia energiasäästu õppematerjalidega saab tutvuda https://www.energia.ee/et/jarelkasv.

Viis energiasäästu soovitust, mis on jõukohased ka lastele

• Valgustus: lülita välja

Keskmises majapidamises kulub valgustusele aastas ligi 70 eurot ehk 20–25% kogu elektrikulust. Seetõttu tuleb ruumist lahkudes ja päevasel ajal lambid välja lülitada. Ühtlasi tuleks toas kasutada vaid neid valgusteid, mida on parasjagu tarvis. Pole mõtet põletada laualampi, kui laua taga ei istuta, ning päeval tuleks pigem kardinad eest tõmmata kui lampe põletada.

• Küte: tuuluta vaid lühiajaliselt

Kui tuba tundub liiga palav, tasub tuulutamiseks aken avada vaid lühiajaliselt. Samuti ei maksa hoida akent pidevas tuulutusasendis (mikrotuulutus), sest sedasi pääseb soojusenergia aknast välja. Samal põhjusel tuleks enda järel sulgeda välisuks.

• Vesi: keera kinni või vähenda survet

Nõusid pestes ei tohiks lasta veel suure survega joosta, sama kehtib hambapesul. Kui voolavat vett parasjagu tarvis pole, tasub kraan sulgeda. Ühtlasi pole vaja nõusid pesta tulises vees. Kehtib lihtne reegel – veekulu hoiad kokku vähem vett kasutades, energiakulu alaneb aga seetõttu, et vee soojendamiseks kulub vähem energiat.

• Külmik: sulge uks korralikult

Külmiku uks tuleb alati korralikult sulgeda, sest külmkappi pääsenud sooja õhu peab külmik uuesti jahutama. Iga ukse avamisega pääseb külmikust keskmiselt välja 30% külmast õhust. Mida kauem avatud külmiku ees oma soovide üle mõtiskleda, seda suurem on külmiku energiatarve.

• Laadijad: ühenda seinakontaktist lahti

Seinastepslisse jäetud adapterid ja laadijad tarbivad elektrit. Energia säästmiseks tuleb need pärast kasutamist seinakontaktist välja tõmmata. Vihje vanematele – soovitus puudutab ka elektrihambaharjade laadijaid ja seinakontakti jäetud pardleid.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!