Riigikogu saalis istusid hoopis õpilased

29. nov. 2013 Raivo Juurak - Kommenteeri artiklit

Riigikogus peeti 22. novembril noortefoorumit „101 last Toompeale”, mille seekordne teema oli noorte kaasamine neile oluliste poliitiliste otsuste tegemisse.

Foorumi teema oli laste ja noorte kaasamine kohaliku elu korraldamisse, sest paljud noored ei taju, et nende arvamusega arvestataks. Kuidas seda probleemi lahendada, sellele otsiti lahendusi kaheksal eelfoorumil Tallinnas, Tartus, Pärnus, Jõhvis, Paides, Kuressaares, Viljandis ja Tõrvas. Eelfoorumitel kogutud ettepanekuid tuldigi riigikogu saali läbi hääletama.

Foorumi avas riigikogu juhatuse aseesimees Jüri Ratas, kes toonitas noorte kaasamise tähtsust. „Saatke kas või iga päev poliitikutele e-kirju ning suhelge nendega tavaposti teel,” kutsus ta noori üles. Ta soovitas osaleda ka kodukoha noortevolikogus, tuues eeskujuks Elvas, Tartus, Tallinnas, Raplas ja Rõngus tegutsevad noortevolikogud. Tervitusega esines lasteombudsman Indrek Teder.

Aasta lapsesõbralikuks ühiskonnategelaseks valis noortefoorum riigikogu liikme ja projekti „101 last Toompeale” toetaja Juku-Kalle Raidi. Lapsesõbraliku organisatsiooni tiitli pälvis sihtasutus Archimedes, kes on toetanud sadu noorteprojekte. Eelmisel aastal valiti lapsesõbralikuks ühiskonnategelaseks Darja Saar ning organisatsiooniks noortekonverents „Lahe koolipäev”.

Noortefoorum toimus juba 22. korda ja varasematelgi aastatel on arutatud tõsiseid teemasid, näiteks õpilase probleemid koolis, integratsiooniprotsessid haridussüsteemis, Eesti noored ja Euroopa Liit, Eesti noor ja sõnavabadus, Eesti noor tööturul, Eesti noor ja internet, väärtuskasvatus ning riigieksamid, tasemetööd ja ülikooli sisseastumiseksamid jm.

Noortefoorumi korraldasid lastekaitse liit ja õpilasesinduste liit. Õpilaste koostatud ja riigikogus läbi hääletatud seadusemuudatuste ettepanekud, mis peaksid lihtsustama noorte kaasamist otsustamisprotsessi, anti edasi riigikogule. Valgamaa noorsootöökeskus Tankla tegi foorumist ka kokkuvõtliku video, vt https://www.youtube.com/watch?v=ad5v_UQJyKE.

Noortefoorumiga „101 last Toompeale” tähistati ÜRO lapse õiguste konventsiooni vastuvõtmise tähtpäeva, vastu võeti see 20. novembril 1989.

Uus poliitiline kultuur – riigikogu saali jõudes kõigepealt kallistati. Foto: Raivo Juurak

Uus poliitiline kultuur – riigikogu saali jõudes kõigepealt kallistati. Foto: Raivo Juurak


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!