Riik ja ettevõtjad loovad ühisrinde Nutikaitse 2017

5. nov. 2013 - Kommenteeri artiklit

Riik ja erasektor käivitasid projekti Nutikaitse 2017, mille eesmärk on kaasa aidata mobiilsete e-teenuste ja lahenduste turvalisele toimimisele ja kasutamisele ajal, mil veebitoimingud on kolinud inimese taskusse, teatas projekti koordineeriva Vaata Maailma SA juhataja.

Nutikaitse 2017 koostööleppe algatajad ja allkirjastajad on Sertifitseerimiskeskus, Riigi Infosüsteemi Amet, Swedbank Eesti, SEB Pank, Elion Ettevõtted, EMT, Elisa Eesti ja Tele2 Eesti. Telekommunikatsiooniliidu juhatuse liikme Enn Saare sõnul on projekti üheks eesmärgiks, et üle 80% olulistest e-teenuste pakkujatest ja mobiilsete rakenduste arendajatest Eestis ühineksid Nutikaitse leppega.

Koostööleppega liitujad soovivad üheskoos tõsta nutiseadmete kasutajate, arendajate ja müüjate turvateadlikkust ning kasutamisoskusi, luues seejuures võimalusi, et turvaline tarkvara oleks lihtsalt ja kasutajasõbralikult kättesaadav.

„Täna avalöögi saanud algatust võiks toetajate ringi vaadates vabalt nimetada digiühiskonna kokkuleppeks,” lausus president Toomas Hendrik Ilves. „Eesti on maailma riikide seas esirinnas oma e-lahenduste ja vastavate arendustega. Kuid märgakem ka neid riske, mida toob kaasa kiire areng. Muutudes kõige turvalisema infoühiskonnaga riigiks, saame olla teistele omakorda eeskujuks kui ka pilgupüüdjaks. See on meie võimalus.”

„Nutikaitse projekt sündis paljuski seetõttu, et Eesti ühiskonnas puuduvad praegu eestkõnelejad teavitustöö tegemiseks nutiturvalisuse vallas. Ometigi on tegemist teemaga, mis juba igapäevaselt ümbritseb ITInfo ja -sektoris nii teenusepakkujaid kui ka nende kliente,” ütles majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi side ja riigi infosüsteemide asekantsler Taavi Kotka. „Täna pole piisavalt veel teadvustatud, et need tehingud ja toimingud, mida meil on võimalik oma taskus olevast nutiseadmest teha, on tihti väga kaalukad või otseselt meie elukäiku mõjutavad. Me peame kaitsma oma identiteeti, vara ja isiklikke andmeid. Selle projektiga on võimalik aidata kaasa Eesti majanduselus suurt rolli mängivate e-teenuste ja IT-lahenduste jätkusuutlikule toimimisele.”

Taavi Kotka sõnul annab Nutikaitse 2017 võimaluse kõigile ekspertidele, kes arendavad mobiilseid rakendusi või vastavaid veebikeskkondi, kaasa rääkida valitsuse tegevusprogrammis ette nähtud nutitelefonides rakendatavate e-teenuste turvanõuete väljatöötamisel.

Rahvusvahelise uuringufirma Gartner prognoosi kohaselt ületavad mobiilsed nutiseadmed järgmisel aastal interneti kasutamisel personaalarvuteid. Turu-uuringufirma GfK Retail and Technology uuringu kohaselt olid aga näiteks tänavu juulist septembrini Eesti jaeturul müüdud telefonidest 62,45% nutitelefonid. „Kuna selles valdkonnas saab rääkida ainult kasvutrendidest, aitab iga uus Nutikaitse algatuse toetaja muuta siinset virtuaalset elu- ja tegevuskeskkonda veelgi turvalisemaks,” lisas Vaata Maailma SA juhataja Kristi Kivilo.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!