Stomatoloog Mare Saag räägib inauguratsiooniloengus parodontiidist

25. nov. 2013 - Kommenteeri artiklit

Kolmapäeval, 27. novembril kell 16.15 peab Tartu ülikooli suu- ja hambahaiguste professor Mare Saag TÜ ajaloomuuseumi valges saalis inauguratsiooniloengu „Krooniline parodontiit – kas ainult suuga piirnev probleem?”. Loengus käsitleb professor Saag haiguse põhjuseid, levikut, eripärasid ning seoseid teiste haigustega, teatas TÜ pressiesindaja.

Krooniline parodontiit on hambakaariese järel kõige sagedamini esinev haigus suuõõnes. „Haiguse korral on põletikust haaratud hamba kinnitus- ja tugikoed. Esmaseks kaebuseks on igemepõletik, mida iseloomustavad turse, punetus, veritsus ja valu,” kirjeldab professor haigust, lisades, et haigestumine kulgeb episoodidena, vahelduvad põletiku ägenemise ja taandumise perioodid. „Kui ravi ei järgne, levib põletik igemest allolevatele kudedele, mis viib lõpuks hammaste kaotamiseni.”

Parodontiit on organismi kaitsereaktsioon, mida mõjutavad seesmised ja välised riskitegurid, näiteks bakterid, geneetilised faktorid, suitsetamine, perekondlik anamnees ning teatud süsteemsed seisundid ja haigused.

Professor Saag räägib loengus ka parodontiidi seosest teiste haigustega, näiteks diabeedi, insuldi, enneaegse sünnituse, hingamisteede haiguste ja südame-veresoonkonna haigustega.

Professor Mare Saag on sündinud 1952. aastal Põltsamaal. 1975. aastal lõpetas ta TÜ arstiteaduskonna stomatoloogia osakonna. Ta on töötanud TÜ stomatoloogia kateedris vanemlaborandina, assistendina, vanemassistendina ja dotsendina. Alates 2003. aastast on Mare Saag TÜ stomatoloogia kliiniku juhataja ja tänavusest aastast suu- ja hambahaiguste professor. Meditsiinikandidaadi väitekirja teemal „Parodondi seisund noortel” kaitses ta Leningradi I meditsiiniinstituudis 1991. aastal.

Mare Saag on oma erialal tunnustatud spetsialist, kuuludes ühtlasi sotsiaalministeeriumi suu- ja hambahaiguste erialakomisjoni. Viimase 20 aasta jooksul on ta pidanud loenguid näiteks Karolinska instituudis, Helsingi ülikoolis, Riia Stradinsi nimelises ülikoolis, Tbilisi ülikoolis, Voroneži ülikoolis ja mujal. Ta on olnud mitme erialaorganisatsioonide juhtkonnas ja ajakirjade toimetuskolleegiumi liige.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!