Tartu Ülikooli leiutis sai Euroopa patendi

6. nov. 2013 - Kommenteeri artiklit

Tartu Ülikoolile väljastati Euroopa patent leiutisele „On-line-süsteem, meetod selle kalibreerimiseks ning erinevate antibiootikumide jääkide samaaegseks tuvastamiseks ja kontsentratsioonide mõõtmiseks piimas”, mis võimaldab piimas esinevate enamkasutatavate antibiootikumide jääkide määramist lehma lüpsmise käigus, vähendades sellega praakpiima hulka ja suuri tootmiskadusid, teatas Tartu Ülikooli pressiesindaja.

„Piimatootjate üks suuremaid probleeme on lehmade haigused, mis mõjutavad toodetava piima kogust ja kvaliteeti. Neid haigusi ravitakse tavaliselt mitmesuguste antibiootikumidega, mis raviperioodi ajal jõuavad ka lehma antavasse piima. Selleks, et seda ei juhtuks ning et nende ravimite jäägid inimese toidu sisse ei jõuaks, kuulub ravialuste lehmade piim ravi ajal ja sellele järgneval keeluajal utiliseerimisele, põhjustades suuri tootmiskadusid. Eestis on sellise praakpiima hulk aastas hinnanguliselt 30 000 tonni,” rääkis probleemist TÜ kolloid- ja keskkonnakeemia vanemteadur, uurimisrühma juht Toonika Rinken.

Rinkeni sõnul võimaldab Tartu Ülikoolis välja töötatud leiutis määrata piimas esinevate enamkasutatavate antibiootikumide jäägid lehma lüpsmise käigus. „Seade võimaldab tuvastada juhud, kus ravimite või nende laguproduktide tase lüpstavas piimas on liiga kõrge ja sellise piima kiiresti eraldada,” rääkis Rinken, lisades, et nii on võimalik vältida suuremate piimakoguste saastumist ravimijääkidega ning parandada toodetava piima kvaliteeti, samuti hoida kokku kulusid mis tekivad saastunud piima tootmiskõlbmatuna kõrvale heitmisega.

Tartu Ülikool on esitanud rahvusvahelised patenditaotlused veel sama töörühma leiutisele, mis käsitleb udarapõletiku varajast avastamist piimas leiduvate biomarkerite alusel enne kliinilise haiguspildi teket lehmal. Uurimistööd jätkuvad ka lahenduste leidmiseks udarapõletikku tekitavate olulisemate patogeenide kiireks tuvastamiseks piimas, mis võimaldab suurendada loomade ravi efektiivsust ja seeläbi oluliselt vähendada kasutatavate ravimite kogust. Loomade raviks kokku kasutatakse Eestis antibiootikume puhta toimeaine alusel kokku umbes 10 tonni aastas.

Eelpoolnimetatud leiutisi tunnustati kevadel ka Korea rahvusvahelise naisleiutajate näituse kahe hõbemedaliga.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!