Terakeses sündis Tartu Reggio-klubi

12. nov. 2013 Jaana Koger Tartu Terakese eralasteaia vanemõpetaja; Tartu Reggio-klubi eestvedaja - 1 Kommentaar

Tänavu teisel oktoobrikuu päeval tuli minu eestvedamisel ja Katrin Helendi toetusel Tartu eralasteaias Terake esmakordselt kokku Tartu Reggio-klubi. Kõik 18 asutajaliiget, kes oma töös ühel või teisel moel Reggio Emilia pedagoogilisest tegevuskultuurist inspiratsiooni ammutavad, näevad vastloodud klubi kasuliku ja arendava kohana, kus veeta oma nappi vaba aega, vahetada kogemusi ja ideid ning üheskoos ka midagi meie alusharidusse anda.

Nüüd, kui Terake peab oma viiendat sünnipäeva, on hea meenutada, kuidas me õhinaga lasteaeda looma asusime ning milline on olnud meie Reggio-leidmise tee. Olime lähtepunktis kolmekesi (Jaana Koger, Katrin Helendi, Kaire Keerberg) nagu naksitrallid, kes jäätiseputka ees kokku said ja avastasid, et neile maitseb üks ja sama jäätis. Meie jäätiseks oli teadmine, et lasteaed võib olla osaks õnneliku lapsepõlve mälestustes ning saame siin areneda kutsealaselt ning inimestena. Pean õiglaseks tänada siinkohal Head Algust, mis oli kindlaks aluseks meie edasiste otsingute teel. Lapsest lähtuvaid arusaamisi ja lähenemisi on palju ning kõik nad on mingil viisil seotud.

Toetudes oma eelnevatele arstiõpingutele ja -tööle ning jälgides ja dokumenteerides, kuidas lapsed õpivad, jõudsin oma hüpoteeside, meetodite ja põhimõteteni, mis tundusid ühel hetkel väga ühte nägu juba ammu end tõestanud Reggio Emilia õpetajate töökogemusega. Meie meeskonna kohtumised Reggio-pedagoogika eestvedaja ja innustaja Maarika Pukiga andsid kõigele veel kinnitust. Rõõmuterakeste rühma ettevõtmistest on saanud innustust teised Terakese õpetajad ning praeguseks oleme Terakeses oma igapäevast tööd tehes veendunud, et Reggio-pedagoogikast inspireeritud olek ei peaks Eestis kuuluma posimise ega millegi muu alternatiivse hulka, seda eriti meie uuenenud alusharidusliku lapsekäsitluse tõttu.

Inspireeriv ja intrigeeriv Reggio-pedagoogika

Laps on uudishimulik ja teadmistest rikas, leidlik ja pädev õppija ning oluline on teadmine, et oma avastuste ja teadmiste väljendamiseks on neil vähemalt sada keelt – nad kasutavad palju erinevaid võimalusi oma mõtete, loovuse, teadmiste näitamiseks. Seega saavad Reggio-filosoofia toel lasteaias teiste lastega koostoimes maailma mõista ja selles kohta otsida ka lapsed, kellel esmaseks enese väljendamise vahendiks ei ole kõnekeel.

Lastest lähtumine, nende mõtete väärtustamine, kriitilise mõtlemise arendamine ja õpiõhina säilitamine on vaid üks külg lasteaiapedagoogikast. Reggio-töökogemus annab tuge ka õpetajate kutsearengule ning aitab säilitada töörõõmu. Seetõttu on meil eriti hea meel koostööst Tartu Ülikooliga – õpetajakoolituse innovatsioonilasteaiaks olemine näitab usaldust meie tegevuse suhtes.

Reggio-pedagoogikast inspireerituna töötada on intrigeeriv. See on lihtne, kuna saame olla õpetajatena vabad ja loovad; saame olla väljaspool raamidest, sest Reggio-filosoofia vaidlustab paljusid dihhotoome – kunst vs teadus, individuaalsus vs kogukond, laps vs täiskasvanu, nautimine vs õppimine, reaalsus vs fantaasia, põhjus vs unistus jmt – ning loob nende kontrastide vahel unikaalse harmoonia.

See on lihtne, sest saame õpetajatena rõõmustada, imestada ja armastada mitte ainult lihavõtete või jõulude ajal – selle võimaluse annavad meile lapsed, kui usaldada neil ise maailma avastada, kogeda, valida kohti, mida nad oma haridusreisil külastada soovivad.

See on raske, kuna ses näilises vabaduses on õpetajal vastutusrikas reisisaatja roll, mis nõuab kuulamisoskust, enesedistsipliini ja vastutustunnet, väga häid teadmisi arengu- ja tunnetuspsühholoogias, et lapsi jälgides oleks võimalik luua hüpoteese ja teooriaid laste õppimisest ning tagada rühmas „kolmanda õpetaja” (õpikeskkond Reggio pedagoogilises filosoofias) kohalolek.

Klubi tõi koostööpartnerid kokku

Reggio-klubi kutsusime ellu, et meie Reggio-pedagoogikast inspireeritud õpetajad poleks sel vastutusrikkal ja elamusipakkuval teel üksi – on ju vaja oma avastusi, kogemusi, õhinat jagada, on vaja õpetajana areneda.

Klubi algatajana on mul hea meel, et meie vanem sõsar – Tallinna Reggio-klubi eesotsas Maarika Pukiga – meie sünnile kaasa elas. Koos loodame anda paljudele Eesti lastele suurepärase koolieelse õppimiskogemuse ning õpetajatele kutsealase arengu võimaluse. Klubi tõi kokku meie Reggio-huvilised koostööpartnerid – Tartu Ülikool, Tartu lasteaed Ristikhein, Lasteaednike Liit – ning innustunud lapsevanemaid, üliõpilasi ja õpetajaid Tartust ning isegi Paidest. Ühise kohvilaua taga seadsime oma edasistele kokkusaamistele ühised eesmärgid, arutasime tegevuskava, ja et juba esimesest kohtumisest väikese kogemuse võrra rikkamad võiksime olla, uurisime lähemalt Reggio-filosoofia esimest „pärli” – last.

Reggio-pedagoogikas on oluline lapse ja õpetaja sümbioos ning maailma nägemine lapse vaatekohast. Iga õpetaja on oma tegevuses mõjutatud enda lapsepõlvest – seega otsides seda, mis teda õpetajana valgustab, on mõistlik otsida last iseendas. Leitut sõnadesse panna polegi nii lihtne, seda kogesid meist mitmed, kes rännaku enesesse ette võtsid. Siin tulid abiks teised keeled – plastiliini keel ja paberi keel, värvide keel ja traadi keel …

Lapsel on sada keelt,


sada kätt, sada mõtteviisi,


sada võimalust mängida ja suhelda:


sada, vaid ainult sada viisi kuulata,


imestada ja armastada,


sada rõõmu laulda ja aru saada,


sada maailma välja mõelda,


sada maailma unustada …

/Loris Malaguzzi/

Vaatame koos lootusrikkalt tulevikku ning loodame, et Terakeses alguse saanud Reggio Emilia klubiline liikumine innustab ka teisi lapsest lähtuvaid õpetajaid meiega ühinema.

Meie esimesel kohtumisel osalesid (ja ülemisel väiksemal pildil on): Ingrid Maidra, (Lastehoid Kaheksajalg Tartus), Heldi Maidra (MTÜ TEHES juhatuse liige), Liana Helerand (Tartu lasteaed Ristikhein õpetaja), Nora Keerberg (TÜ üliõpilane), Kaire Keerberg (Tartu eralasteaed Terake õpetaja), Aulika Karo (Tartu lasteaed Ristikhein õpetaja), Katrin Helendi (Tartu eralasteaed Terake direktor), Jaana Koger (Tartu eralasteaed Terake õpetaja), Marge Kimmel (Tartu Ülikool, õpetajate täienduskoolituse- ja kutseaasta spetsialist), Evelin Sarapuu (Ülenurme lasteaed õpetaja, ELAL), Margot Fjuk (Tartu lasteaed Ristikhein direktor), Kadi Kutsar (Tartu lasteaed Ristikhein õppealajuhataja), Felika Tuul (Tartu eralasteaed Terake lapsevanem), Maarja Hõrn (Tartu lasteaed Meelespea õpetaja), Elen Olonen (TÜ üliõpilane). Pildilt puuduvad asutajaliikmed Aino Rembel (Tartu eralasteaed Terake), Irma Olonen (PAIde lasteaed Järvamaal Paides).

reggio2


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Terakeses sündis Tartu Reggio-klubi”

  1. […] seotud juba varem käsitletud Montessori pedagoogikaga. Ülenurme lasteaia pedagoog-metoodik ja Reggio Emilia Klubi liige Evelin Sarapuu tutvustab meile Reggio […]

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!