Tulevikutalendid tulevad

22. nov. 2013 - Kommenteeri artiklit

30. novembril kell 18 selguvad TV3-s tulevikutalendid.

Kuniks tänavused talendid veel saladuses, jagab oma muljeid ja kogemusi võistlusest Katarina Budrik, mullu Gustav Adolfi gümnaasiumi 12. klassi õpilane ja Tulevikutalendi humanitaar­ala 450-eurose stipendiumi pälvinu. Praegu õpib neiu Taanis.

Kuidas kasutasid igakuist stipendiumit?

Kuna olen suur raamatusõber ning kultuuriarmastaja, siis läks suurem osa stipendiumist raamatute peale. Lõpuks sain soetada ka need teosed, mis varem kalliduse tõttu mu raamaturiiulile ei jõudnud. Lemmikuim oli Richard Dawkinsi „Luul jumalast”, selle neelasin alla ühe-kahe nädalaga. Loomulikult sai ka palju teatris ja muuseumides käia. Tavaliselt satun Kumusse paar korda aastas, stipendiumiga aga külastasin seda tihedamini. Ka Linnateatri „Hamletit” käisin vaatamas, jättis väga sügava mulje.

Miks otsustasid kandideerida?

Juhtusin 2011. aastal nägema bussipeatuses konkursi reklaamplakatit ning jäin mõtlema: „Millega mina võiksin seal esineda? Mida minul näidata on?”

Kahjuks oli vastus tol hetkel: „Mitte midagi erilist,” ning jäin nukralt mõtteid mõlgutama. Tundsin, et kui ma järgmisel aastal rohkem pingutan, siis saan ehk osaleda. Mitte võita, vaid proovida. Järgmiseks aastaks oli mul korralikult läbi mõeldud, mida tähtsat tegin ning miks just mina olen võimalik tulevikutalent. Kui avalduse ära saatsin, oli tunne, et sealt küll midagi ei tule, aga kuna olin endale lubanud, et osalen kas või osalemise pärast, siis läks kogu kupatus liikvele.

Kuidas lõppes eelmine õppeaasta?

Gümnaasium sai nii kiiresti läbi, et ikka veel ei ole jõudnud tajuda oma „iseseisvumist”. Lõpetasin kooli neljade-viitega, viied loomulikult ülekaalus, nagu tulevikutalendile kohane, ning sain ka oma koolilt stipendiumi kui koolile olulisi teeneid osutanud õpilane. Olen endaga üldiselt rahul, kuid ikka noriks paari nelja kallal mõttega, et oleks võinud pingutada rohkem ja süveneda põhjalikumalt. Aga küllap on perfektsionism omane kõigile nomineeritud õpilastele, kes osalesid koos minuga Tulevikutalendi finaalis.

Mida Taanis õpid?

Õpin eriala European Studies (Euroopa teadused või europeistika), mis keskendub Euroopale kui tervikule. Tudeerin majandusgeograafiat, Euroopa ajalugu, Euroopa kontseptsiooni ning organisatsioonide juhtimist. Järgmistel aastatel lisanduvad poliitiline teooria, turism, statistika, Euroopa õigus ja institutsioonid ning palju muud. Lihtsamalt öeldes koolitab programm inimesi, kes tulevikus muutuvad poliitikute nõunikeks, Eurokomisjonis või Euroopa parlamendis töötavateks spetsialistideks.

Minu valik oli seotud sellega, mida tegin varem ning mille eest saingi Tulevikutalendi preemia – tahan aidata vähemusrahvustel integreeruda. Selleks on vaja tunda tervet Euroopat, vaadata, kuidas samu ühiskondlikke probleeme lahendatakse eri riikides. Minu eesmärk on luua töötav ja jätkusuutlik integratsioonipoliitika, mis oleks vastuvõetav kõikides Euroopa Liidu riikides. Kahjuks pole see, mida kutsutakse integreerimiseks Eestis, efektiivne, seega peab muutma tervet süsteemi. Selleks on omakorda vaja analüüsida olukorda mitmekülgselt, tulla oma mätta pealt maha ning vaadata kaugemalt, pidevalt võrreldes teiste riikide kogemustega.

——–

Mis on Tulevikutalent?

 • Tulevikutalent on Maxima kaupluseketi stipendiumikonkurss koolinoortele.
 • Kandideeritakse viies kategoorias: teadus, ühiskondlik tegevus, sport ja tervis, muusika, kunst, kultuur ning humanitaaria. Eripreemia paneb välja AHHAA keskus.
 • Avaldusi hindav žürii on nimekas. Žüriid juhib Ivo Linna, lisaks hindavad õpilasi muusik ja dirigent Tomi Rahula, olümpiasangar ja omanimelise suusakooli juht Jaak Mae, AHHAA keskuse juht Andres Juur, kirjanik ja kolumnist Jürgen Rooste, Eesti lasterikaste perede liidu president Aage Õunap ning stipendiumi väljapanija esindaja Ty Lehtmäe.
 • Võitjatele määratakse stipendium – 600 eurot iga kategooria esikohale ja 450 eurot igakuiste 50-euroste maksetena kokku 20 teise koha laureaadile. Stipendiumi kasutamise saavad noored ise otsustada.

———

16INGEInge Vahter

Saaremaa ühisgümnaasiumi bioloogiaõpetaja

Ega alati õpilastele sellist kandideerimisvõimalust ja raha pakuta. Pean tunnistama, et polnud esialgu konkursist eriti huvitatud.Tundus kuidagi imelik, et tuntud kaubanduskett pakub kooliõpilastele sellist võimalust. Kui aga olime seda mõne asjaliku õpilastega arutanud, tundus mulle, et asi on edaspidist arutamist-teavitamist väärt.

Seetõttu valisingi välja õpilased, kes võiksid minu meelest kandideerida. Mu suureks üllatuseks ja rõõmuks olid mõned tublid õpilased selle üleskutse juba leidnud ja tulid küsima, mida mina sest arvan. Mulle meeldis, et ka õpilased ise olid selle üle mõelnud. Nii oli ka minul julgem neid ja teisi tagant torkima hakata.

Nüüd on Maxima Tulevikutalent meie koolis juba oodatud üritus ja kevadelgi küsisid õpilased, kas see jätkub järgmisel õppeaastal.

Tean, et stipendiumi saanud õpilased on oma raha väga otstarbekalt kasutanud. Sageli on nii, et teadusega tegelevad just need õpilased, kellel näiteks huviringidest jms osavõtuks raha napib. Nemad on väga asjalikud õppijad ja uurimistöödega tegelejad. Minu suureks rõõmuks on neid meil üsna palju ja nendega on hästi meeldiv koos töötada. Ja kui Maxima Tulevikutalent seda soodustab, siis mida veel tahta.

Inge Vahteri juhendamisel on kolm Saaremaa ühisgümnaasiumi õpilast saanud Tulevikutalendi teaduse kategoorias stipendiumi. Tema õpilased Gerda Nelis, Robi-Jürgen Algo (mõlemad 2012) ja Hanna Tuus (2011) kiitsid ka motivatsioonikirjades oma õpetajat väga.

——-

Nõuandeid tulevikutalendile

 • Mõtle kõik korralikult läbi
 • Vahel võib tunduda, et mingil konkursil või seminaril osalemine on tühiasi, mis ei huvita kedagi. Selline mõtlemisviis on vale! Oma sotsiaalset aktiivsust peab näitama, selle üle peab uhkust tundma, mitte seda peitma. Selleks aga on vaja korralikult läbi mõelda oma motivatsioonikiri, tuletada kõik viimase detailini meelde. See võib võtta paar päeva, seega ära kiirusta.
 • Ära häbene
 • Tagasihoidlikkus on tore, aga ei ole tarvis end ülearu pisendada. Iga töö, millele kulutasid oma aega, väärib autasu, eriti juhul, kui tegid seda mitte enda, vaid teiste jaoks.
 • Pea meeles, et auhind pole kõige olulisem
 • Olulisim on see, mida oled saavutanud ja kelleks oled saanud. Ei ole väärtuslikumat auhinda kui eneseareng.
 • Ole ambitsioonikas
 • Su ööpäevas on täpselt sama palju tunde, kui oli neid su iidolite ööpäevas. Seetõttu ära raiska aega ja püüa saavutada eesmärke, mis tunduvad saavutamatud.
 • Ole mässaja
 • Tõesta, et need, kes väitsid, et sa ei saa hakkama, et su kirg on mõttetu ja sa ise ei ole tähelepanu väärt, on eksinud. Mässa selle vastu, mis on moes, ja kaitse seda, mis on sulle kallis.
 • Jälgi oma vaistu
 • Sa tead, mis on sulle õige. Usalda oma kuuendat meelt, tegele sellega, mida armastad.
 • Ära oota märke ülevalt
 • Kui otsustad, et hakkad tegutsema alles siis, kui tunned, et oled valmis, on mul sulle halbu uudiseid – sa ei saa kunagi 100% valmis. Sellepärast ära oota märke, ära oota imesid, ära oota täielikku valmisolekut – lihtsalt tegutse.
 • Ei ole olemas mõttetuid tegemisi
 • On olemas tulemus, mille saavutamine võtab kaua aega. Seetõttu ära anna alla isegi siis, kui tundub, et mitte midagi ei tule välja.
 • Ja peamine: kõige suurem läbikukkumine on mitte midagi tegemine. Ära loobu osalemisest selle pärast, et kardad kaotada.
Tänavused Tulevikutalendi ühiskondliku tegevuse kategooria finalistid žürii liikme Aage Õunapiga. Foto: erakogu

Tänavused Tulevikutalendi ühiskondliku tegevuse kategooria finalistid žürii liikme Aage Õunapiga. Foto: erakogu


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!