Teletornis tunnustati õpilasleiutajaid

13. dets. 2013 Raivo Juurak - Kommenteeri artiklit

6. detsembril autasustati Tallinna teletornis õpilasleiutajate riikliku konkursi parimaid. Noored leiutajad saatsid tänavu konkursile kokku 626 ideed, mille hulgas oli nii lapse elavat fantaasiat kui ka tõelisi leiutisi – näiteks Markus Villigi uudne taksotellimise süsteem mTakso, mis võimaldab valida endale meelepärast taksojuhti. See süsteem on Tallinnas ja Tartus juba kasutusel ning praegu sõlmitakse välislepinguid.

Tunnustati ka kõige pisemate loovat mõttetööd. Nii rääkis Tallinna prantsuse lütseumi esimese klassi õpilane Hugo Sebastian Raudam oma ettekandes, kuidas tema kodus olid pereliikmete sussid alatihti kadunud ja kuidas ta lahendas selle probleemi, kinnitades susside külge andurid. Kõrge vile peale vastavad laste, madalama vile peale isa sussid. Näidati ka fotosid kummikutest, mille säärte küljes on LED-lambid, et valgustada teed n-ö õigelt kõrguselt, ja palju muid geniaalselt lihtsaid lahendusi. Kõigile leiutajatele andis riiklikud autasud üle president Toomas Hendrik Ilves.

Parimad vanima vanuserühma leiutajad esindavad Eestit noorte leiutajate olümpiaadil Gruusias ning esmakordselt ka maailma suurimal rahvusvahelisel noorte teaduskonkursil Intel ISEF USA-s.

Õpilasleiutajate riiklikku konkurssi korraldavad Eesti teadusagentuur, haridus- ja teadusministeerium ning teaduskeskus Ahhaa.

Parimad õpilasleiutajad

 1.–4. klass

Franz Krull (Parksepa keskkool) − lauamäng väikevennale sudoku õpetamiseks.

• Sander Laas (Tallinna Kesk­linna põhikool) − ilmajope, mis jälgib andurite abil väikelapse kehatemperatuuri.

5.–9. klass

Anett Kuulmets (Kuldre kool) − Kiika Kurvi foor, mis hoiatab metsa või mäe tagant läheneva auto eest.

• Danel Leppenen (Tääksi põhikool) − jalgrattahoidja, mis ei jää ette lumesahkadele.

10.−12. klass

• Johanna Adojaan (Hugo Treffneri gümnaasium) − tervisesportlase muusikamängija Pulsic, mis aitab hoida muusika abil õiget treeningtempot.

• Kren Koosapoeg (Kadrina keskkool) − valvekarp ehk kaasaskantav valveseade.

• Markus Villig (Tallinna reaalkool) – mTakso, uudne taksotellimise süsteem.

Parim kool

• Kuldre kool

Autasustatute täieliku nimekirja leiab Eesti teadusagentuuri veebilehelt http://www.etag.ee/.

Franz Krull Parksepa keskkoolist (Võru vald, Võrumaa) selgitab kuulajatele, kuidas on kõige lihtsam väikevennale sudokut õpetada.

Franz Krull Parksepa keskkoolist (Võru vald, Võrumaa) selgitab kuulajatele, kuidas on kõige lihtsam väikevennale sudokut õpetada.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!