EHL: Jõulurahus vaikivasse ajastusse?

18. dets. 2013 Reemo Voltri Eesti Haridustöötajate Liidu juhatuse esimees - Kommenteeri artiklit

Eesti Haridustöötajate Liit suurima haridusvaldkonna töötajaid koondava organisatsioonina avaldab otsustavat protesti ministeeriumidele kooskõlastusringile saadetud kollektiivlepingu ja kollektiivse töötüli lahendamise seaduse eelnõu suhtes.

Eelnõu puudutab otseselt kõiki haridustöötajaid ja õpetajaid, sest enamiku õpetajate tööandjaks on riik või kohalik omavalitsus.

Eelnõu praegune sõnastus võimaldab tunnistada seadusevastaseks haridustöötajate kasutatavad seaduslikud mõjutusvahendid tööandja suhtes, näiteks rahvusvaheliselt tunnustatud töötajate õiguse töökatkestusele ehk streigile – eelnõus sätestatakse, et ebaseaduslik on töökatkestus, kui sellega avaldatakse survet riigi- või kohaliku omavalitsuse tegevusele.

Suurema osa õpetajate ja teiste haridustöötajate tööandjaks on aga riik või kohalik omavalitsus. Millised on siis need õigused, mis jäävad meie õpetajatele ja teistele haridustöötajatele oma tööalaste seaduslike õiguste kaitseks? Streikimist riigi või kohaliku omavalitsuse kui tööandja vastu oma seaduslike tööalaste õiguste kaitseks ei saa ega tohi käsitleda seadusevastase tegevusena, nagu käsitletava eelnõu sõnastus seda võimaldab.

Streigiõigus peab jääma töötajate seaduslikuks õiguseks. Mõneti mõistetamatu on riikliku lepitaja kohusetäitja, aga ka sotsiaalministri meedias avaldatud seisukoht, et streik ei olegi parim vahend töövõitluses edu saavutamiseks ning et meeleavaldus ja rahvakogunemine võib olla streigist mõjusam. Antud juhul ei ole küsimus selles, milline kollektiivsete töötülide lahendamise vormidest või milline tegevus on efektiivsem, vaid jutt käib konkreetsest eelnõust, selle teksti vastavusest rahvusvaheliselt tunnustatud töötajate õigusest töökatkestusele oma tööalaste õigustatud nõuete kaitseks, eelnõu selgusest ja üheselt mõistetavusest kõigile osapooltele, nii töötajatele kui ka tööandjatele.

Kui see seadus oleks eelnõu kujul kehtinud viimastel aastatel, oleks olnud küsitav Eestis peale taasiseseisvumist üldse streikide toimumine. Küsitav oleks olnud nii õpetajate streik kui ka ilmselt arstide streik, kuna oleks olnud võimalik tõstatada küsimus nende seaduslikkusest. Ja seega oleks õpetajate palgad paraku ka sellised nagu nad olid eelnevatel aastatel ega muutuks midagi, sest õigust enda eest seista meil ei oleks.

Eesti Haridustöötajate Liit leiab, et praegusel kujul, eriti mainitud sätete sõnastuses, on eelnõu seadusena vastuvõtmiseks täiesti sobimatu ning vajab enne riigikogule esitamist põhjalikku muutmist.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!