Igale õpilasele oma firma!

6. dets. 2013 Kaarel Kallas Junior Achievementi kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit

Eeloleval suvel juulis toimub Tallinnas Euroopa õpilasfirmade 25. võistlus.

Et üleeuroopaline võistlus toimub Tallinnas, on suur tunnustus Junior Achie­ve­ment Eesti viimase 20 aasta tööle, mis pole ka Euroopas märkamata jäänud. Rahuloluks on põhjust ka õpilasfirmade programmi suurtoetajal Swedbankil.

Kuid Eesti õpilasfirmad on olnud ka väga aktiivsed. Möödunud õppeaastal külastati paljusid Euroopa riike, alates Lätist ning lõpetades Suurbritanniaga. Riias käidi isegi kahel korral, sest seal toimusid nii Euroopa õpilasfirmade laat kui ka õpilasfirmade festival mõni nädal hiljem. Laatasid külastasid Eesti õpilasfirmad ka Helsingis, Viinis ning Falunis Rootsis.

Kolm Põrsakest – Euroopa parim õpilasfirma

Kõikjalt tuldi tagasi väga heade emotsioonide ning suure tunnustusega. Kõige paremini läks Eesti õpilasfirmadel Falunis, kus osales 18 noort viiest õpilasfirmast ja Tallinna 21. kooli õpilane Maria Abel pälvis laada parima müügiinimese preemia.

Möödunud aastal toimusid Euroopa õpilasfirmade võistlused Londonis. Kohal oli 35 õpilasfirmat üle Euroopa. Eestit esindas teadusteatri teenust pakkuv õpilasfirma Kolm Põrsakest Hugo Treffneri gümnaasiumist, kes oli võitnud Eesti-sisese võistluse. Kolmel Põrsakesel läks Londonis väga hästi – ta kuulutati pärast kahepäevast võistlust Euroopa parimaks.

Kolmele Põrsakesele tõi esikoha eeskätt hea idee, mis oli ühtaegu nii lõbus kui ka hariv – teadusteater, mis propageerib reaalteadusi laste sünnipäevadel ja muudel meelelahutusüritustel.

Varemgi on Eesti õpilasfirmad Euroopa võistlusel end väga heast küljest näidanud. Esikolmikusse on jõutud kuuel korral. Lisaks Hugo Treffneri gümnaasiumi Kolme Põrsakese võidule sel aastal Londonis võitis aastal 2009 Hollandis õpilasfirma Roheline Jälg Tallinna 21. koolist. Nemad mõõtsid inimeste CO2 jalajälge ning pakkusid selle neutraliseerimiseks puude istutamise teenust.

Teine koht saavutati aastatel 2004, 2006 ja 2007. Õpilasfirma R@, mille asutasid Tsirguliina keskkooli õpilased, müüs karvaseid hiire kujuga arvutihiiri. Õpilasfirma Volli Tallinna 21. koolist meisterdas vanadest mahlapakkidest rahakotte, ning Glove, kuhu kuulusid Tallinna 32. keskkooli, tehnikagümnaasiumi ja GAG-i noored, müüs sõbrakindaid – kindaid, kuhu kaks sõpra saavad oma käed pista ning nii ka külma ilmaga üksteisel käest kinni hoida. Kolmanda koha vääriliseks tunnistati 2003. aastal Londonis ökotooteid müünud õpilasfirma Staff Paide ühisgümnaasiumist.

Õpilasfirmast pärisfirmaks

Edukate õpilasfirmade liikmed on pärast kooli lõpetamist registreerinud end ka pärisettevõtetena ning oma tegevust jätkanud. Hea näide on valemivihikuid müüv OÜ Realister, kes sai alguse 2003. aastal loodud õpilasfirmast 4 Poega. Õpilasfirmat tehes välja mõeldud toode osutus nii edukaks, et praegu müüakse valemivihikuid Euroopa mitmes riigis. Oma kümnenda tegutsemisaasta täitumist tähistasid nad spetsiaalse ettevõtlusvihiku loomisega, mida nad koolides majandusõpetajatele ja -õpilastele jagasid.

Tegevust jätkab 2000. aastal tegutsenud õpilasfirma Smilex – nemad mõtlesid välja ning patentisid populaarsed pehmed helkurid.

Eesti ja Euroopa parim õpilasfirma Kolm Põrsakest, mis pakub lastele sünnipäevadel teadusteatrit, on ennast samuti osaühinguks registreerinud ning jätkab päris ettevõtluses. Juba juulis toimunud võistluse ajaks olid nad andnud üle 60 etenduse rohkem kui tuhandele lapsele.

Veel enam on õpilasfirmade vilistlasi, kes pärast keskkooli lõppu on jätkanud õpinguid ülikoolis ning hiljem oma ettevõtte loonud.

Vedaja Junior Achievement Eesti

Meie õpilasfirmadega on tublit tööd teinud Junior Achievement Eesti, mis on Junior Achievement – Young Enterprise’i Euroopa võrgustiku osa. Üle 20 aasta tegutsenud sihtasutuse eesmärk on kasvatada noorte seas ettevõtlikkust just ettevõtlus- ja majandusharidust edendades. Seda tehakse õppeprogrammide kaudu, mis on töötatud välja kasutamiseks alates algklassidest kuni keskkooli lõpuni. Silmapaistvaim ning seejuures ka suurim on Junior Achivementi õpilasfirmade programm. Eelmisel õppeaastal osales selles umbkaudu tuhat õpilast.

Õpilasfirma saavad moodustada keskkooliõpilased ning osalemine selles programmis annab neile võimaluse kogeda suuri riske võtmata elu ettevõtjana: luua ja juhtida oma firmat, töötada välja toode või teenus ning seda ka müüa. Kuna õpilasfirma on õppeprogramm, kuulub firma iga õppeaasta lõpus likvideerimisele. Tänu sellele on võimalik õppida sedagi, kuidas ettevõte suletakse ning lõpparuannet kirjutatakse. Kogu tegutsemise ajal peetakse ka raamatupidamist.

Õpilasfirma tegemisega saadud kogemus õpetab noortele, kuidas ettevõtet luuakse, tegevust alustatakse, koostööpartnereid leitakse ja rahavoogusid planeeritakse. Hilisemas elus on noortel lihtsam kaaluda ettevõtlust kui alternatiivi palgatööle – esimene kokkupuude on juba olemas!

Euroopas, kus Junior Achievementi õpilasfirmade programm on toiminud aastakümneid, on programmi vilistlaste uuringud näidanud, et õpilasfirma programmi läbinud asutavad hilisemas elus kaks korda suurema tõenäosusega oma ettevõtte ning palgatööd tehes on nad oma ametikohaga rohkem rahul ning teenivad kõrgemat palka.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!