Kõik on võimalik! ehk esmaabikoolitusest lasteaias

5. dets. 2013 Kersti Ots Tallinna Vesiroosi Lasteaia vanemõpetaja - Kommenteeri artiklit

Kui me teise rühmaõpetaja, Tiina Luigega, läbisime väärtuspõhise esmaabikoolituse, saime koos tunnistusega kaasa ka kohustuse õpetada oma rühma lastele selgeks esmased esmaabivõtted.

Väärtuspõhises esmaabis peetakse kõige tähtsamaks kasvatada inimeses hoolivust ja valmisolekut aidata, millele lisatakse teadmised ja oskused, kuidas seda teha. Lastel tuli selgeks saada verejooksu sulgemine, haavade sidumine, selgroovigastusega inimesele abi andmine ja elustamine. Aega selle kõige õppimiseks saime kolm kuud. Peab ütlema, et ülesanne tundus väga raske, seda enam, et isegi meie, täiskasvanute grupis tuli nii mõnelgi järeleksam sooritada.

Johann ja Beatrice võistlustules.

Johann ja Beatrice võistlustules.

Õppimiseks määratud aeg möödus linnulennul. Sidemed kulusid suurest harjutamisest juba auklikuks ja püksipõlved hõredaks, aga lapsed olid õnnelikud ja rõõmsad. Nad tunnetasid oma tähtsat tegevust ja õpetasid kodus isegi emmedele-issidele esmaabivõtted selgeks.

Projekt andis suurepärase võimaluse kujunda lastes lisaks abi andmisele ka väärtushinnanguid. Meie lapsed teavad, et inimesel on üks habras ja väärtuslik elu, mida tuleb hoida. Nad teavad, et hea inimene õpib abi andma ja annab abi kõhklemata. Nad teavad, et hea inimene märkab õnnetust ning julgeb seda ära hoida ja et mitte kunagi ei tohi lubada liiga teha nendele, kes ei oska rääkida, olgu selleks siis väike laps või loom. Lisaks nendele teadmistele õppisid meie lapsed ka reaalselt abi andma hättasattunud inimesele.

Ükskõik, kui kõrgel tasemel on kiirabi, oled kannatanu tegeliku saatuse otsustaja just sina. Teadmine, et see, mida teed sina esimestel minutitel pärast õnnetust, otsustab kannatanu saatuse, lisas laste teadvusse tugeva annuse eneseuhkust ja vastutustunnet.

Tublid võistlejad

Tublid võistlejad.

Kogu projektitegevus, mis hõlmas kaheksat Tallinna lasteaeda Mustamäelt ja Nõmmelt, tipnes Hea Inimese Galaga 30. novembril Rännaku lasteaias. Parimad võistkonnad lasteaedadest asusid võistlustulle.

Uskumatu, kui tublid võivad olla lapsed! Saanud kätte legendi õnnetusest, asusid väikesed päästjad kohe tegutsema. Abi tuli anda lapsele, kes jooksis noaga ja kukkus selle otsa. Teine kannatanu kukkus kõrgelt puu otsast alla, suur haav jalas ja käes. Kolmas abivajaja oli väike õde, kes vajus vannitamisel vee alla. Ta ei räägi ega hinga.

Jääb vaid imestada, kui vapralt ja vilunult seoti haavu, peatati verejooksu ja viidi läbi elustamist. See, mis algul tundus võimatuna, sai siiski võimalikuks. Läbi kolme värava, milleks oli usk, lootus ja armastus. Tuleb lihtsalt uskuda, et see, mida teed on õige ja vajalik, tuleb loota, et see, mida teed on väärtuslik ka muutuvas ajas ja ruumis ning seda kõike saab teha vaid inimene, kelles on piisavalt armastust elu vastu.

Galal jagati kõikidele osalejatele medaleid ja kaisukarusid ning kuulutati välja võitja. Sel aastal viisid võidu koju meie, Tallinna Vesiroosi lasteaia ,Naerulindude rühma lapsed.

Nagu ütles projekti eestvedaja, proua Mare Liiger, on võitnud kõik, sest kõik lapsed on omandanud oskuse abistada abivajajaid ja see on juba midagi! Kaisukarud kaenlas ja rõõm silmis jäädvustati väikesed päästjad ajalukku.

Kõik projektis osalejad.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!