Muudame kooli elulähedasemaks!

24. jaan. 2014 Merle Tiigisoon kaubandus-tööstuskoja ettevõtlusõppe projektijuht - Kommenteeri artiklit

Praeguseks teeb Eestis juba 112 ettevõtet üldhariduskoolidega tihedat koostööd.

Eestis võiks olla rohkem ettevõtliku eluhoiakuga loomingulisi inimesi, kellele meeldib oma peaga mõelda, kes otsivad probleemidele lahendusi ja julgevad oma otsuste eest ka vastutada − nii arvab koostöövõrgustikku „Unistused ellu!” koondunud rahvas.

Eesti kaubandus-tööstuskoja koordineeritava „Unistused ellu!” partnerettevõtted on kõik valmis tegema koolidega koostööd, et õpilased saaksid teha „päris asju” ja kohtuda „päris eluga”. See aitab neil õppetööd reaalse eluga seostada, pakub võimalusi aktiivseks tegutsemiseks ja oma ideede teostamiseks, mis ongi loova ja ettevõtliku hoiaku kujunemise alus.

Koostöövõrgustikku „Unistused ellu!” on koondunud juba 112 ettevõtet ja organisatsiooni, kes kõik panustavad ettevõtliku järelkasvu kujundamisse, tehes seda eri algatuste ja toetustegevuse kaudu. Võrgustiku kodulehelt www.unistusedellu.ee saavad õpetajad vaadata, mida ettevõtetega koos tehakse ja millistes algatustes on koolidel, õpetajatel ja lastel-noortel võimalik osaleda. Ettevõtteid saab kodulehel sorteerida nii toetustegevuste kui ka piirkondade kaupa.

Mida koolid koos ettevõtjatega teevad?

Tavaliselt tullakse õpetajatele appi vallas, millest ise teatakse kõige rohkem. Pangad panustavad finantsharidusse, IT-firmad internetiturvalisusse, tehnoloogiaettevõtted populariseerivad inseneriharidust. Õppetööd on elulähedasemaks ja huvitavamaks muudetud ka külalisesinejaid tundi kutsudes, ettevõtteid külastades, ettevõtete välja töötatud praktilisi õppematerjale kasutades, klassidega konkurssidel ja võistlustel osaledes. Muidugi aitavad ettevõtted koole ka praktika- ja ajutiste töökohtadega.

Kõige toredamad ja inspireerivamad näited meie võrgustikust on aga sellised, kus ettevõtte ja kooli koostöö on viinud muutusteni kooli igapäevaelus. Näiteks toimuvad Kiviõli 1. keskkooli talvised kehalise kasvatuse tunnid Kiviõli seikluskeskuse mäesuusanõlvadel. Põltsamaa ühisgümnaasiumi keemiaõpetajad saavad inspireerivaid ja elulisi koolitunde läbi viia Põltsamaa Felixi toidulaboris. Vast kõige huvitavam näide puudutab aga Kadrina keskkooli ja kohaliku aktsiaseltsi Aru Grupp koostööd, mis hakkab tasapisi juba kogu Eestile mõju avaldama.

Kadrina keskkooli reaalsuund

Aktsiaseltsi Aru Grupp initsiatiivil loodi Kadrina keskkoolis seitse aastat tagasi spetsiaalne reaal-tehniline õppesuund. Selle seitsme aasta jooksul on Kadrina keskkoolis saanud inseneri eelhariduse juba 48 noort, kellest praegu töötab või õpib kõrgkoolis seda eriala 30 noort. Programmi läbinud ise hindavad kõige enam õppetöö praktilist ülesehitust ja saadud praktilisi kogemusi päris asjade tegemisel nii Eestis kui ka välismaal. Tulevikus on koolil plaan luua kaks gümnaasiumi paralleelklassi, mis annab igal aastal kuni 40 tehnilise ettevalmistusega gümnaasiumilõpetajat.

„Unistused ellu!” võrgustiku viimasel kokkusaamisel arutasime koos koolide esindajatega, kuidas muuta koolide ja ettevõtete koostöö pikaajalisemaks ja süsteemsemaks. Ühiselt leiti, et initsiatiiv koostööks ettevõttega peab tulema kooli poolt ja kool peab panustama inimesse, kes ettevõtetega suhteid hoiab. Oma põhitöö kõrvalt õpetaja seda teha ei suuda. Koostöös on tähtsad isiklikud kontaktid, suhete hoidmine ja pidev tagasiside andmine.

Tagasisidet tuleb küsida ka õpilastelt, ainult siis saab koostööd arendada süsteemselt ja tulemuslikult. Õpilaste jaoks peab koostöö ettevõtetega väljenduma eluläheduses ja praktilisuses. Lapsed ja noored soovivad näha ja kogeda, kuidas koolis õpitav on päris eluga seotud, kuidas töömaailm toimib. Tagasilöökidest ei maksa heituda, sest iga asi võtab aega, eriti hariduses, märkisid arutelus osalejad.

Paljud ettevõtted on koostööks koolidega valmis ja soovivad ühiselt panustada meie järelkasvu. Julgustame koole tegema rohkem ja sisulisemat koostööd oma piirkonna ettevõtete ja kogukonnaga.

Missioon

„Unistused ellu!” võrgustik ühendab ettevõtteid ja organisatsioone, kes toetavad ettevõtlike inimeste kasvamist. Aitame tööelu kogemusega muuta õppimist elulähedasemaks, innustades kogukonda koostööle. Tegutseme selle nimel, et igal ettevõttel oleks oma partnerkool või koolid ja igal koolil oma partnerettevõtted.

—-

 „Unistused ellu!” partnerite toetustegevus

 • Laste ja noorte juhendamine 55
 • Õppekäikude läbiviimine ettevõttes 52
 • Võistlused, konkursid, auhinnad 50
 • Koolitused 38
 • Praktikakohad 29
 • Õpilastele esinemine 26
 • Rahaga toetamine 19
 • Õppematerjalide koostamine 19
 • Hooajalised töökohad 15
 • Tooted/teenused 13
 • Laste huvitegevuse toetamine 10
 • Stipendium 8
 • Ruumid 8
 • Tehnilised vahendid 6
 • Õppevahendid 5

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!