Minister kinnitas riikliku programmi „Eesti keel ja kultuurimälu II”

10. jaan. 2014 - Kommenteeri artiklit

Riik toetab järgmisel viiel aastal eesti keele arendamist, mis muu hulgas tähendab uute sõnaraamatute väljaandmist, keeleuurimuste avaldamist ning keele populariseerimist, teatas haridus- ja teadusministeeriumi pressiesindaja.

Haridus- ja teadusminister kinnitas riikliku programmi „Eesti keel ja kultuurimälu II” aastateks 2014–2018, mille kohaselt toetatakse jätkuvalt eesti keele tervikkäsitluste ja andmebaaside koostamist, arendamist ja digiteerimist, samuti allikpublikatsioonide, uurimuste ja jätkuväljaannete avaldamist, humanitaarväljaannete tegevust, keelekorralduse edendamist, erivajadustega inimeste keeletoe arendamist ja teisi eesti keele tugevusse panustavaid tegevusi. Kõik programmi toel loodud andmebaasid või avaldatud väljaanded saavad elektrooniliselt ning tasuta kättesaadavaks.

Lõppenud programmiga „Eesti keel ja kultuurimälu (2009–2013)” võrreldes on uues programmis selgelt määratletud eesti keele arengukavast lähtuvad eelistegevused. Humanitaarväljaannete toetamise tingimusi on täpsustatud ning rohkem tähelepanu pööratakse toimetamistöö kvaliteedi tõstmisele. Kaalutakse ka väljakujunenud tugevate humanitaarväljaannete püsivat toetamist programmiperioodi jooksul.

Eesti keele ja kultuuri uurimist on riigiprogrammidega toetatud juba alates 1999. aastast. Sellega on tagatud valdkonna pidev toetus ning võimaldatud eesti keele, kirjanduse ja rahvaluule uurimiseks vajalikel arendus- ja tugitegevustel püsida, täites selle kaudu üldist põhiseaduslikku eesmärki: tagada eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimine läbi aegade.

Programmi aitasid ette valmistada lõppenud programmi juhtkomitee, Eesti keelenõukogu ja eksperdid Tartu ülikoolist, Eesti kirjandusmuuseumist ning kirjastusest Ilmamaa.

Programmi teksti leiab HTM-i kodulehelt.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!