Vabariigi sünnipäevakuul Eesti Sõjamuuseumis

31. jaan. 2014 Kristina Madisson-Laht Eesti Sõjamuuseumi muuseumipedagoog-loovjuht - Kommenteeri artiklit

Johan Laidoneri sünnist täitub 12. veebruaril 130. aastat ning Maria Laidoneri sünnist möödus eelmise aasta 7. detsembril 125. aastat. Tähistamaks Maria ja Johani sünnipäevi, toimub 12. veebruaril Viimsi kooliteatri etendus „Ma vaatan maailma Igaviku Aknast”.

Viis aastat tagasi esietendunud lavastuse taaselustamises löövad kaasa ka kunagised peaosatäitjad: Johan Laidoneri osatäitja Rünno Karna ja Maria Laidoneri kehastanud Laura Ojala. Etenduse eestvedajad on Viimsi kooliteatri lavastaja Külli Talmar ja lauluõpetaja Ita-Riina Pedanik ning konsultant Irene Lään, kes on tänasesse etendusse aidanud põimida uusi fakte Laidoneride perekonna ajaloost. Etendused toimuvad Viimsi mõisas ja on kõikidele huvilistele tasuta.

Sõjamuuseum tähistab Eesti vabariigi 96. sünnipäeva 21. veebruaril kell 16. Selle puhul oleme palunud vanu sõdurilaule esitama ansambli Põldsepp ja Pojad, mille eestvedaja Margus Põldsepp on sõjalaule kogunud enam kui kümme aastat. See teema on teda huvitanud lapsest peale ja nüüd kirjutab mees magistritööd Eesti sõdurilauludest läbi aegade. Töö hõlmab umbes 250 laulu, vanematest regilauludest metsavendade lauludeni välja. Kontserdil esitamisele tulevate laulude rõhuasetus on valdavalt Vabadussõjal. Lisaks on võimalik tutvuda Vabadussõja-aegsete fotode näitusega, mis koondab 1. jalaväepolgus teeninud alamkapten Karl Hõbeniku ja major Hans Tuksamile kuulunud pildimaterjali. Sünnipäeva puhul on kaetud pidulaud. Sissepääs tasuta.

Sõjamuuseum tahab elavdada Eesti sõjaajaloo ja eestlaste vabadusvõitluse alaste teadmiste vahendamist eri sihtgruppidele. Vabariigi sünnipäevakuul ootame 5–11-aastaseid lapsi osalema uues haridusprogrammis „Koos Jänku-Jussiga sõjamuuseumi külastamas”. Programmi juhatab sisse multifilm „Jänku-Juss sõjamuuseumis”. Portaaliga lastekas.ee koostöös valminud õpetlik animafilm räägib lastele arusaadavas keeles sõjast ja rahust. Multifilmi vahendusel on võimalik saada osa Jänku-Jussi seiklustest Eesti Sõjamuuseumis ja hiljem üheskoos arutleda, mida uut ja põnevat teada saadi. Lapsed saavad kanda muinasaegsete sõjarüüde taolisi kostüüme, vanamoodsaid halastajaõe keepe, proovida kaitsekilpide ja kiivrite raskust ning katsetada kolmnurkrätikuga esmaabi andmist. Kõik veebruaris haridusprogrammides osalejad saavad kingituseks Eesti käsilipu.

Lisainfo www.esm.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!