Algupärandid ja maailma­kirjanduse klassika NUKU-s

14. veebr. 2014 Kati Kuusemets - Kommenteeri artiklit

Käimasoleval hooajal lisandub NUKU repertuaari senisest rohkem eesti algupäranditel põhinevaid lavastusi igale vanusegrupile, eelkooliealistest noorte ja täiskasvanuteni. Eesti lugusid raamivad hooaja alguses ja lõpus kaks maailmakirjanduse klassikateose uustõlgendust.

Lastele alates 3. klassist esietendus hooaja avalavastusena Victor Hugo suurromaanil „Hüljatud” põhinev „Väike Gavroche”. Suure näitetrupi ja arvukate nukkudega sotsiaalselt tundlik lavastus räägib loo tänavapoiss Gavroche’ist 19. sajandi Prantsusmaal, tõmmates mõttelisi paralleele tänase ühiskonna ning inimestega.

Novembris jõudsid lavale kaks algupärandit – Jaan Rannapi seni teatris lavastamata tuletõrjelugu „Nublu”, mis sobib eriti hästi koolieelikutele ja esimestele klassidele. Lavastuses kasutatakse harvaesinevaid lamenukke ning tuletõrjujate vahetu suhtluse kaudu lastega saavad viimased palju kasulikke teadmisi tulest ja selle õigest käsitsemisest. Novembri lõpus lavastas noor filmirežissöör Triin Ruumet noortele ja täiskasvanutele Mati Undi näitemängu „Good-bye, baby”, milles 12 etüüdi kaudu joonistub lugu elumuutvatest otsustest, lõplikest väljaütlemistest, lahkumistest, kaotustest, vanade paradigmade hülgamisest ning uutest algustest.

23. veebruaril esietendub nukulavastus „Puuhaldjate lugu”, mille autor ja lavastaja on noor nukunäitleja Mirko Rajas. Südamlikus loos kahe puuhaldja sõprusest ja teineteiseleidmisest kasutatakse ka eestlaste haldjapärimust ja -lugusid. Lavastust on vaatama oodatud lasteaedade vanemad rühmad ning 1.–2. klassi õpilased.

Alates 2. märtsist ootame algklasse ebatavalisele seiklusele inimese kehas. Publiku ette jõuab huvitav eksperiment, kus lavastaja Jaanika Juhanson lavastab nukuteatri vormis Pilvi Üllaste aimeraamatu „Lugu kahest vereliblest”. Loo tegelased on tibatillukesed punased ja valged verelibled, aga ka mikroobid ja viirused, vereliistakud, närvirakud, kontroll­rakud ja paljud teised. Teekonnal inimese veresoontes osaleb ka publik. Koos õpitakse, miks on elus olulised sõprus, vaprus, truudus ja armastus.

Mais tuleb lavale vanusele 7+ muinasjutt „Emma ja ajakivi ehk Nukkude teater”, autoriks menukas kirjanik ja stsenarist Mihkel Ulman. Mastaapse nu­ku­muinas­jutu marionett­nukk Emma ja prints Kaspari armastusest lavastavad Taavi Tõnisson ja Mirko Rajas.

Hooaja viimaseks lavastuseks on suvel Lennusadamas jäämurdjal Suur Tõll etenduv Jules Verne’i ilmakuulus seikluslugu „Kapten Granti lapsed”. Lugu kadunuks jäänud šoti meremehe, kapten Granti otsingutest jahtlaeva Duncan otsingumeeskonna poolt etendub Lennusadamas vaid augustis 2014, piletimüük suveetendustele on juba alanud.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!