Eesti kokkade sõber Martti Lehtinen

28. veebr. 2014 Malle Lõhmus Tallinna teeninduskooli infojuht - Kommenteeri artiklit

Soome president Sauli Niinistö andis meisterkokk Martti Lehtinenile koolitusnõuniku auväärse tiitli.

Koolitusnõuniku tiitel on tunnustus Martti Lehtineni aastakümnetepikkusele tööle Soome toidukultuuri edasiviijana ja laias maailmas tutvustajana. „Tal on eriline anne uusi kontakte luua ja toimivaid koostöövõrgustikke rajada,” kirjutatakse Jyväskylä ametikooli kodulehel. Sellest hoolimata, et Lehtinen on läinud Jyväskylä koolist juba pensionile, osaleb ta endiselt nii kodu- kui ka välismaistes kokandustegemistes.

Eestiga on Martti Lehtinen tihedalt seotud. Tal on olnud oluline roll Eesti kutsehariduse edendamisel ning Eesti, Läti ja Soome kutsekoolide koostöö arendamisel, kokakunsti ja kokatöö kvaliteedi tõstmisel. Martti on olnud hea koostööpartner meie kutsekoolide kokaõpetuse ja kokkade võistluste arendamisel: ta on aidanud korraldada treeninglaagreid Eesti, Läti ja Soome kokaõpilaste ettevalmistamiseks kokavõistlustele EuroSkills ja WorldSkills. Samuti on ta aidanud läbi viia kokaõpetajate koolitusi.

Ta viis meid rahvusvahelistele võistlustele

Tallinna teeninduskooli seob Martti Lehtineniga pikaajaline koostöö. Paljud kokaõpetajad peavad teda oma eeskujuks ja väärikaks õpetajaks. Tallinna teeninduskooli kokkade kutseõpetaja Dina Aarma meenutab oma esimest kohtumist Martti Lehtineniga: „See toimus 1995/1996. õppeaastal, kui olime kutseõpetajate koolitusel Jyväskyla koolis ja Martti õpetas meid kooli restorani köögis. Ääretult rahulik ja sõbralik õpetaja. Edaspidi puutusime kokku eelkõige seoses võistlustega. Tollal olid meil rahvusvahelisteks võistlusteks valmistumise kogemused napid ja Martti Lehtinen tuli meile appi.” Näiteks 1999. ja 2000. aastal toimus Tallinna teeninduskoolis kokkade ja kelnerite rahvusvaheline võistlus „European Catering in Tallinn Spring”, kus Martti Lehtinen oli peakohtunik. Dina lisab, et teeninduskooli õpetajad ja treenerid õppisid temalt, kuidas õpilasi võistlusteks ette valmistada. „Ta oskas anda õpilastele tagasisidet tunnustades, kuid samas nõudlikult. Võistlusköögi reeglid ja hindamine võistlustel – ka neid tarkusi jagas ta meile, õpetajatele,” ütleb Dina Aarma. „Martti on tugev õpetaja ning metoodik, kes oskab motiveerida oma õpilasi võistlema ja arenema,” kiidab ta Soome kolleegi.

Ta avas meie peakokkadele ukse maailma

Tallinna teeninduskooli kunagine kutseõpetaja, hilisem direktori asetäitja Tiina Parm meenutab oma koostöö algust Lehtineniga samuti sooja südamega: „Meie tutvus algas 1990-ndatel, kui hakati looma Eesti ja Soome kokaõpetajate kontakte. Martti on väga lahke ja lahtine inimene, kes on aastaid meie kokkade kutseõpetajaid koolitanud.”

Eesti peakokkade ühenduse kauaaegse presidendi ja Tallink spaa peakoka Andrus Laaniste sõnul oli Martti Lehtinen nende esimene väliskontakt. „Tema kutsus meid osalema Soome kokkade ühistegevuses ning edasi tutvustas meid juba kogu Põhjamaade kokkade organisatsioonide juhtidega. Tema vahendusel ühines Eesti peakokkade ühendus (EPÜ) maailma peakokkade organisatsiooniga WACS (World Association of Chefs Societies) ning toimusid esimesed WACS-i ellu kutsutud ja EPÜ korraldatud Global Chef võistlused Eestis. Lisaks on Eesti peakokkade ühenduse liikmed käinud kokavõistluste kohtunikeks nii Soomes, Rootsis kui ka Norras. Kooliõpetajana on Martti Lehtinen suunanud õpilasi Eesti restoranidesse praktikale ja osalenud nendel ka ise,” jutustab peakokk Andrus Laaniste. Lõpetuseks ütleb ta, et Martti on mänginud oma positiivsuse ning professionaalse abi ja juhendamisega olulist rolli Eesti peakokkade ühenduse arengus.

Teletorni restorani-brasserie peakokk Priit Toomits arvab, et rääkides Martti tegemistest Eesti kokkade abistamisel, ei saa kuidagi hakkama vaid paari lausega. „Ma isegi ei mäleta, kuidas või millal ma Marttiga esimest korda kohtusin. Selgemalt on meeles, et Ago Silde ja Martti korraldasid Narvas üritust „Chef Without Borders”. Sealt ilmselt sai ka alguse sõprus ja koostöö. Usun, et paljuski tänu temale sai Eesti peakokkade ühendus üldse varba nii lihtsalt muu maailma ukse vahele. Tänu Marttile tekkisid meil kolleegid ja sõbrad Soomes, Norras, Taanis ja Islandil. Ta pole mitte ainult hea õpetaja, suhtelooja, kolleeg, vaid ka sõber suure algustähega,” ei ole Toomits kiidusõnadega kitsi.

Ta õpetas välja meie eksperdid

Tallinna teeninduskooli kokkade kutseõpetaja Kristi Tiido esimesed kokkupuuted Martti Lehtineniga algasid 2007. aastal seoses üleeuroopaliste kutsemeistrivõistlustega EuroSkills. Kristi meenutab, et esimesel aastal, kui tal puudus EuroSkillsi kogemus, oli Martti juhendamine ja suunamine väga oluline. Koos Soome võistlejatega läbi viidud harjutuspäevad andsid meie võistlejatele kogemusi ning professionaalset tagasisidet. Hindaja ja kohtunikuna on Martti objektiivne. „Olen Marttilt palju õppinud ning tänu temale olen seekordsel EuroSkillsi võistlustel koka eriala võistluste peakohtunik,” tõi Kristi välja Martti Lehtineni olulisuse enda jaoks.

Kuressaare ametikooli õpetaja ja WorldSkillsi koka eriala ekspert Marge Leimann märgib, et esimesele WorldSkillsi võistlusele 2007. aastal Shizuokas minnes ei teadnud ta võistluse ülesehitusest ega nõuetest kuigi palju. Tänu Martti abile toimusid ettevalmistuslaagrid koos soomlastega kord Eestis, kord Soomes. „Esimesel võistlusel olin õpipoisi rollis, Martti oli mu juhendaja. Tema asjalikud nõuanded ja sõbralikkus aitasid mul WorldSkillsi ekspertide tegemistesse sisse elada ja olid toeks hindamise õppimisel,” kõneleb Marge, lisades: „Minust on WorldSkillsi eksperdi koolitanud Martti. Olen tänulik, et olen saanud temaga koostööd teha ja temalt õppida.”

Tallinna teeninduskooli direktori Meeli Kaldma sõnul on Martti Lehtinen kõrge sisemise erudeeritusega ja uhke oma saavutuste üle, kuid ei ole kade asju igaühele kannatlikult seletama. „Jälgisin teda võistluste ettevalmistuslaagrites, kus ta väga rahulikult, kuid järjekindlalt osutas olulisele, mida õpilane peaks teadma. Samas on ta lihtne ja südamlik, suhtub austavalt oma töösse. Olin meelitatud, kui Martti kiitis, et meie kool on puhas ja korras, mulle tundus see loomulik, et nii peab kokakoolis olema, aga tema oskas ka kõige lihtsamat kiita,” räägib Meeli Kaldma pikaajalisest heast koostööst Soome kokaõpetajaga. Suur tänu Sulle, Martti, et oled aidanud oma Eesti sõpru!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!