Kutsevõistlused elavdavad koolielu

21. veebr. 2014 Malle Lõhmus Tallinna teeninduskooli infojuht - Kommenteeri artiklit

Tallinna teeninduskoolis on õpilaste mõõduvõtt kutsevõistlustel tavaks saanud.

Jaanuaris toimus koolisisene kaubanduserialade õpilaste võistlus „Teko müügiproff 2014”, sõbrapäeval võisteldi sõbrapäevatortide valmistamises ja sel nädalal võtsid mõõtu kokad, kelnerid ja majutusteenindajad.

Kooli direktori Meeli Kaldma hinnangul saavad õpilased võistlustel end proovile panna, meeskonnavõistlused aitavad ka koostööoskusi arendada. „Kooli seisukohalt on oluline võimalus tutvustada ameteid ja edendada nii õpilaste, koolide kui ka tööandjate koostööd,” lisab ta.

„Teko müügiproff 2014”

Aasta alguses toimunud kaubandusvaldkonna õpilaste koolisisesel võistlusel „Teko müügiproff 2014” võisteldi kolmes vanusegrupis: põhikooli, gümnaasiumi ja töökohapõhise õppe baasil õppijad. Žüriisse kuulusid eri kaubandusettevõtete esindajad. Võistluse ühe võitja, müügiesindajaks õppiva Alisa Aalboki sõnul on võistelda vaja, sest selleks tuleb end kokku võtta ja rohkem õppida. „Võistlused annavad võimaluse end proovile panna. Tähtis on osavõtt, mitte vaid võit. Emotsioonid, mis võistlustel saadakse, on väga head ja innustavad,” selgitab Alisa.

Tallinna teeninduskooli kaubanduse erialade juhtivõpetaja Aive Antson lisab, et kutsevõistlused väärtustavad eriala ja seeläbi tõuseb ka eriala maine, samuti saavad õpilased end võrrelda kaasvõistlejatega. „Tihenevad kooli ja tööandjate kontaktid, võistlus annab ettevõtete esindajatele infot kooli kohta,” toob Aive Antson välja koolivõistluste teisigi plusse.

Sõbrapäeva tordivõistlus

Möödunud reedel, sõbrapäeval toimus Tallinna teeninduskoolis juba 14. korda sõbrapäeva tordivõistlus. Võistlejaid oli 12: neli Tallinna teeninduskoolist, kaks Soomest, üks Lätist ning ülejäänud teistest Eesti kondiitri eriala õpetavatest kutsekoolidest. Patrik Edur, Tallinna teeninduskooli pagari-kondiitri eriala teise kursuse õpilane, kiidab õpilaste omavahelist võistlemist, kuna nii saavad õpilased õpitud oskusi kasutada. „Tavaliselt on võistlejaid ka teistest koolidest ja saab end teistega võrrelda ning neilt õppida,” lisab Patrik. Tordivõistluste üks osaleja, Pärnumaa kutsehariduskeskuse õpilane Kristi Koort peab võistlemist oluliseks just eneseharimise mõttes. „Võisteldes saab uusi kogemusi, õpid end tundma, kuidas hakkama saad,” räägib Kristi.

Sõbrapäeva tordivõistluse žürii esindaja Kaire Kase sõnul on kutsevõistlused olulised, et õpilases tekiks tahtmine end ja õpitut näidata, end arendada. Soome kohtunik Hämeenlinna koolist Minna Koskela täiendab kolleegi juttu ja lisab, et võisteldakse just kogemuste saamiseks, õppimise pärast. „Võistlustel näeb, mida teised teevad, saab teiste kaudu õppida ning iseennast ületada.”

Tallinna teeninduskooli sõbrapäeva tordivõistluse traditsiooni algataja ja eestvedaja, toiduainetetöötluse ja -tootmise juhtivõpetaja Eha Martma peab õpilaste omavahelist võistlemist oluliseks osaks õppetööst, mis annab õpilastele võimaluse oma võimeid testida, end teiste koolidega võrrelda ja näitab ka õpetamise taset. „Mulle kui õpetajale annab elamuse, kui minu õpilasel hästi läheb. Võistlused elavdavad koolielu ja õppetööd igas mõttes – on, mille poole püüelda,” lisas õpetaja Martma.

Tavaks on saanud, et Tallinna teeninduskooli sõbrapäeva tordivõistlusel valminud tööd kingitakse heategevuseks, aastate vältel on võistlustöid viidud paljudele lastekodudele üle Eesti. Sel aastal toetas Tallinna teeninduskool Peeteli kiriku sotsiaalkeskust, kus pakutakse abi riski- ja vähekindlustatud perede lastele ja noortele. Teeninduskooli tordivõistluse heategev eesmärk on õpetaja Eha Martma sõnul tähtis nii kooli kui ka võistlejate jaoks. „Head ei pea me ju tegema vaid jõulupühade ajal, seepärast olemegi sõbrapäeval pidanud meeles oma sõpru, inimesi, kellest hoolime ja kellele meie tordid ehk rõõmu pakuvad,” lisas ta.

„Kuldne kulp 2014”

Sel nädalal, 18.–20. veebruarini võistlesid Tallinna teeninduskoolis kokad, kelnerid ja majutusteenindajad. Teisipäeval, 18. veebruaril alustati kokkade omavahelise jõukatsumise „Kuldne kulp 2014” ja kokkade kümnevõistlusega. Žüriisse kuulusid Tallinna teeninduskooli õpetajad ja Tallinna restoranide kokad. Võistlusel „Kuldne kulp 2014” võistles 12 Tallinna teeninduskooli õpilast, lisaks külalised Soomest ja Venemaalt: kaks õpilast Vantaast ja kaks Peterburist. Võistluse üks eesmärke oli propageerida toiduvalmistamist Eesti toorainest – pearoa põhitoiduained olid räim, kodujuust ja porru. Žürii hindas töökorraldust köögis, hügieeninõuete täitmist, toiduvalmistamise tehnoloogiat, roogade välimust, serveeringut, maitset ning omavahelist sobivust menüüs.

Kokkade kümnevõistlus

Kokkade kümnevõistlusel võistlesid kolmeliikmeliste võistkondadena Tallinna teeninduskooli õpilased, samuti üks õpetajate ja juhtkonna võistkond. Võistlusülesanne oli valmistada etteantud toidukorvist kaks portsjonit pearooga (põhikomponent räim); kaks portsjonit kisselli koos lisandiga ning serveerida valmistatud toidud meeskonnatööna. Muu hulgas hinnati töövõtteid, hügieenist kinnipidamist, meeskonnatööd, valmistatud toitude maitset ja välimust.

„Teko kelner 2014”

Kolmapäeval, 19. veebruaril toimunud Tallinna teeninduskooli teenindajate konkursil „Teko kelner 2014” võisteldi kaheliikmeliste võistkondadena. Võistlusülesanneteks olid salvrätikute voltimine, täpsusvalamine, vigade leidmine kaetud laualt ning laua katmine, külalise vastuvõtmine ja teenindamine.

„Teko majutusteenindaja 2014”

Neljapäeval, 20. veebruaril lõpetas kolmepäevase eri erialade õpilaste jõukatsumine „Teko majutusteenindaja 2014”, kus tuli võistelda numbritoa koristamises.

Teeninduskooli majutuse-toitlustuse erialade juhtivõpetaja Anne Mäe peab selliseid võistlusi vajalikuks, sest need annavad õpilastele võimaluse näidata oma teadmisi, loovust ja kasvatada esinemisjulgust. „Võistlused elavdavad koolielu ning saame ka tööandjatele näidata, kui andekaid ja tublisid õpilasi meil õpib. Sageli on kohtunikeks tööandjate esindajad. Tänu võistlustele saavad parimatest parimad end võrrelda ka Eesti või välismaa võistlustel. See annab nii õpilasele kui ka juhendajale tagasisidet meie õppe tasemest, samuti motiveerib,” selgitab ta.

Tore traditsioon on ka Tallinna teeninduskooli ja Lasnamäe linnaosa valitsuse koostöös korraldatav jõulueelne Lasnamäe koolide vaheline suur piparkookide kaunistamise võistlus, mille võistlustööd annetatakse samuti heategevusele. Rõõmu ja rahuldust võistlustest paljudele!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!