Narvas kõlas Chopini muusika

14. veebr. 2014 Tiina Vapper - Kommenteeri artiklit

Terve eelmise nädala, 3.–8. veebruarini kestis Narvas Poola helilooja Fryderyk Cho­pi­ni loomingule pü­­hen­­datud rahvusvaheline noorte pianistide konkurss, mis toimus juba kümnendat korda. Kon­kurss lõppes võitjate autasustamise ja lõppkontserdiga Narva Geneva kultuurikeskuses.

9. veebruaril astusid värsked laureaadid koos Narva linna sümfooniaorkestriga üles Tallinnas Estonia kontserdisaalis heategevuslikul galakontserdil, mille traditsiooniliselt korraldas pimedate laste muusikaõpingute toetuseks Poola Vabariigi suursaatkond. Kuulajate hulgas olid Eesti Vabariigi kultuuriminister Urve Tiidus, Poola Vabariigi kultuuri- ja rahvuspärandi minister Bogdan Zdrojewski, konkursi peasponsorid Halina ja Miroslaw Pieńkowski ning kõik teised korraldajad ja toetajad.

Osalejad neljast maailmajaost

Narva muusikakooli direktor ja klaveriõpetaja ning ühtlasi Chopini konkursi korralduskomitee aseesimees Tatjana Gontšarova jutustab, et esimest korda toimus konkurss Narvas 1997. aastal. Tookord osalesid ainult Eesti muusikakoolide õpilased. 1999. aastal muutus konkurss rahvusvaheliseks ja on pidevalt kasvanud. „Kui 1999. aastal oli meil 39 osavõtjat viiest riigist, siis nüüdseks on juba neljast maailmajaost: Euroopast, Aasiast, Ameerikast ja Aafrikast. Tänavusele konkursile pääsesid eelvoorude ja videosalvestuste põhjal 61 noort pianisti 14 riigist: Poolast, Eestist, Lätist, Leedust, Taanist, Venemaalt, Valgevenest, USA-st, Hii­nast, Aserbaidžaanist, Armeeniast, Tür­gist, Ukrainast, Egiptusest.

Aastal 2002 ühineti Euroopa noorte muusikakonkursside liiduga (EMCY) ja konkurss hakkas toimuma üle aasta. Eelmisel üheksal konkursil on olnud kokku 543 osalejat 23 riigist, Eestist 188 osavõtjat, teiste seas praeguseks tuntud muusikud Mihkel Poll, Holger Marjamaa, Jaan Kapp, Maksim Štšura, Leo Dubovski ja mitmed teised.

„Eri maade klaveriõpilastele ja -õpetajatele on võimalus kokku saada, üksteise esitusi kuulata, mõtteid vahetada ja kogemusi jagada äärmiselt tähtis,” on Tatjana Gontšarova veendunud. „Erilise huviga ootame alati esinejaid Poolast, sest nemad on Chopini muusikaga üles kasvanud, neil on see veres.” Tänavusel konkursil oli Poolast neli osavõtjat ning konkursi avamisel andis Narva kindluse muuseumis soolokontserdi Chopini loomingust Poola pianist ja žürii liige Anna Maria Stańczyk. „Seda, kuidas ta masurkat mängis, ei ole võimalik õppida, selleks peab olema Poolas sündinud,” usub Tatjana Gontšarova.

Kuidas jagada viit klaverit?

Chopini konkurssi on algusaastatest peale korraldanud Narva linnavalitsus ja Narva muusikakool, kes võõrustasid ka tänavu suurt hulka külalisi – enamikule noortele pianistidest olid tulnud kaasa elama mitte ainult nende õpetajad, vaid ka pereliikmed. Ettevalmistuskomisjonil tuli konkursi ettevalmistamise kõrval tegelda kõigega, alustades viisadest ja majutusest ning lõpetades kultuuriprogrammi korraldamisega, mis hakkas pihta juba esimesest päevast: õhtused ekskursioonid Narva kindlusesse, raekoja ja kunstigalerii külastamine vanalinnas, ujumine, bowling. Pedagoogidele ja žürii liikmetele toimusid meistriklassid. Direktori sõnul oli suurim probleem esinejatele harjutamisaegade leidmine ja klapitamine: „Narva muusikakoolis on ainult viis tiibklaverit, mis olid õhtuti kogu aeg hõivatud, aga ka enne lavaleminekut peab iga esineja vähemalt pool tundi mängimiseks aega saama. Pianiinod meie õppeklassides ei ole päris need. Nii kõrgel tasemel konkursil peaksid tingimused olema paremad.” Tänu Kreenholmi muusikakoolile ning korraldajate entusiasmile laabus kõik hästi ja korraldusega jäädi rahule.

Vanaema on nõudlik õpetaja

Narva muusikakooli direktor Tatjana Gontšarova (paremal) ja õppealajuhataja Irina Vorobjova   Chopini büstiga, mille kinkis koolile Chopini 7. konkursiks peasponsor  Miroslaw Pieńkowski.

Narva muusikakooli direktor Tatjana Gontšarova (paremal) ja õppealajuhataja Irina Vorobjova
Chopini büstiga, mille kinkis koolile Chopini 7. konkursiks peasponsor Miroslaw Pieńkowski.

Eestist võttis sel aastal konkursist osa 16 mängijat, neist seitse Narva muusikakoolist. Teiste seas Tatjana Gontšarova 11-aastane lapselaps, Narva eesti gümnaasiumi õpilane Anastassija Gontšarova, kelle klaveriõpetajaks on tema enda vanaema. Anastassija tunnistab, et vanaema mängib ise väga hästi klaverit ja on õpetajana äärmiselt nõudlik. Konkursiks valmistas tüdruk ette kuus pala: neli Chopinilt, ühe Bachilt ja ühe Urmas Sisaskilt. Noorimas vanusegrupis, kus ta osales, oli sel aastal 27 osalejat ja kõige tihedam konkurents. Anastassija harjutas väga palju, koolis ja kodus, nii et naabrid hakkasid tema mängu peale juba vastu seina koputama. Nastja enda lemmikpala on üks Chopini etüüd, mille ta kohe ka säravas esituses ette mängis.

„Chopini on keeruline mängida, eriti lastel, räägib Tatjana Gontšarova. „Chopini muusika meeldib kõigile, sest see on väga meloodiline, mitte ilmasjata ei ole Chopini nimetatud klaverite poeediks. Aga selle esitamine nõuab mitte ainult väga head mängutehnikat, vaid ka tunnetust selle muusika sügavuse, peenuse ja nüansside tabamiseks. Lapsed mängivadki seda omamoodi, liigutavalt ja siiralt. Aidata õpilasel leida kõige õigem ja sobivam repertuaar, mis tema tugevamad küljed esile tooks – selles on pedagoogil väga suur osa.”

Konkursil kuulis ka suurvorme

Et saada mängijate võimetest võimalikult hea ülevaade, on konkursikavas Chopini kõrval ka teiste heliloojate teoseid. Konkurss toimub kolmes vanuserühmas: kuni 12-, 13–15- ja 16–18-aastased. Noorimad esitavad kõik lisaks Chopini paladele ühe Bachi ning ühe oma maa nüüdisaegse helilooja teose. „See on hea võimalus tutvustada maailmale Eesti muusikat ja tutvuda teiste maade omaga,” kinnitas Tatjana Gontšarova, kelle sõnul said sel aastal kõik kohaletulnud klaveriõpetajad meie kultuuriministeeriumilt kingituseks noodikogumiku Eesti heliloojate loominguga. 13–15-aastaste rühma kavasse kuuluvad Bach ja Scarlotti. Vanemal rühmal on Chopini muusika osakaal kõige suurem, aga esitada tuleb ka Mozarti, Beethoveni või Haydni teos. Iga konkursi ehteks on Tatjana Gontšarova sõnul vanem grupp, kelle esituses kuuleb ka suurvorme, kusjuures arvestataval professionaalsel tasemel. Teises voorus tuleb neil esineda koos kontsertmeistriga, kolmandasse vooru pääsenud esitavad laval koos sümfooniaorkestriga publikule ühe Chopini kontsertidest.

Eriline atmosfäär

Narva muusikakooli õppealajuhataja ja klaveriõpetaja Irina Vorobjova kinnitab, et Chopini konkurss on nii linna kui ka kooli jaoks oluline sündmus. Juba konkursiks valmistumise ajal käisid õpilased oma kavadega esinemas Narva koolides ja kunstigaleriis. Linnarahvas võttis huviga osa ka konkursi ajal toimunud kontsertidest, osalejate esinemist sai jälgida veebis.

Konkursinädalal koolis valitsenud erilist atmosfääri on sõnadega raske edasi anda, tunnistab Irina Vorobjova. „Maja oli rahvast ja muusikat täis, saalis oli kuulajaid nii palju, et osal tuli püsti seista.” Narva muusikakoolis käib 420 last ja head meelt teeb, et linn toetab laste muusikaõpinguid. Narvas on kolm muusikakooli, sama palju kui elanike arvult mitu korda suuremas Tallinnas, ja suur osa lastest käib muusikakoolis. Õppemaks klaveriosakonnas on üsna sümboolne, 12 eurot kuus, ülejäänu kompenseerib linn. Irina Vorobjova usub, et Chopini konkurss on klaveriõpilastele stiimuliks, mis paneb rohkem tööd tegema, pingutama, ennast tõestama. „Hea näide on mu enda tütar, kes just tänu sellele konkursile otsustas muusikale pühenduda – ta lõpetas muusikaakadeemia ja praegu õpib magistrantuuris Zürichi kõrgemas muusikakoolis,” ütleb ta.

Peaauhind läks Poola

Žürii ülesanne sellise tasemega konkursil ei ole lihtne. Rahvusvahelisse žüriisse kuulusid sel aastal pianist Anna-Maria Stańczyk Poolast, kammermuusika professor Julius Andrejevas Leedust, Sibeliuse akadeemia professor Teppo Koivisto Soomest, professor Julia Tiškina Karjalast ning pianist ja klaveripedagoog Lauri Väinmaa Eesti muusikaakadeemiast, kes teist aastat oli žürii esimees.

Lauri Väinmaa ütleb, et otsuse tegemine oli vastutusrikas. „Eriti keeruline oli see nooremate osalejate puhul, kelle kavad on lühemad ja kellel isegi aastane vanusevahe on arengus tuntav. Hindamisel tulebki arvesse võtta esineja vanust, valitud repertuaari raskust, konkreetse esituse õnnestumist, tulevikupotentsiaali, ning teha objektiivne ja õiglane otsus.

Praeguseks on kümnenda Cho­pi­ni konkursi kõigi vanusegruppide võitjatele auhinnad jagatud. Mär­kimis­väärne on, et iga kord tunnustatakse ja premeeritakse sellel konkursil ka õpetajaid. Konkursi grand prix – õppereis Chopiniga seotud paikadesse Poola Vabariigi kultuuri ja rahvuspärandi ministri poolt ning 5000 USA dollari suurune preemia peasponsorilt – läks tänavu, konkursi 10. juubeli aastal Chopini kodumaale Poola. Selle võitis noor andekas pianist Adam Mikolaj Goździewski Varssavi Z. Brzewski ni­m­elisest muusikakoolist. Usutavasti aitab saadud preemia noormehel muusikaõpinguid jätkata.

Narvas oli muide kohal ka eelmise, 2012. aasta Chopini konkursi peapreemiavõitja Rustam Zeynalov Aserbaidžaanist, kes jätkab õpinguid Saksamaal ja oli tulnud pöialt hoidma oma õele. Bakuu Bül-Büli nimelise muusikakeskkooli õpilane Leyla Zeynalova saavutas alla 12-aastaste vanuserühmas teise preemia.

Narva muusikakooli tüdruk Anas­tassija Gontšarova pääses küll teise vooru, kuid veel mitte auhinnasaajate hulka. Anastassija selle üle ei kurvastanud, vaid arvas, et niisugusel konkursil osalemine on väärtuslik kogemus edaspidiseks.

Tänavuse Chopini konkursi grand prix' võitis noor andekas pianist Adam Goździewski Poolast. Foto: Tõnu Tunnel

Tänavuse Chopini konkursi grand prix’ võitis noor andekas pianist Adam Goździewski Poolast. Foto: Tõnu Tunnel


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!