Õpetaja võib endast levitada videot, kus ta tundi annab

21. veebr. 2014 Imbi Ernits-Kaljuste andmekaitse inspektsiooni avalike suhete nõunik - Kommenteeri artiklit

Raivo Juurak kirjutas 31. jaanuari Õpetajate Lehes, et avalik võrk on õpetlike klassitundide salvestustest tühi. Tema küsimusele, kas hea tund on riiklik saladus, vastab andmekaitse inspektsioon, et vajadus kaitsta isikuandmeid ei takista eesrindlike videotundide üleslaadimist loodavasse Soome-Eesti hariduspilve. Õpetajad võivad ise filmida või lasta kellelgi filmida oma tegevust tunni ajal ja selle võrgus avalikustada.

Ainus tingimus on, et kaamera vaatevälja ei tohi jääda isikuid, kes pole enda jäädvustamiseks nõusolekut andnud. Laste puhul saab nõusoleku anda lapsevanem. Samas tuleb arvestada, et nõusolek võidakse igal ajal tagasi võtta.

Kui õpetaja lindistab tunnis õpilasi lapsevanemate loata, võib ta kasutada salvestist ainult isiklikuks tarbeks − tal pole õigust näidata seda kolmandatele isikutele. Andmete avalikustamine ja laiem levitamine isikliku otstarbe hulka ei kuulu.

Üldjuhul on kool avalik koht – kuid mitte alati. Nagu klassitundi ei või siseneda ükskõik kes, nii ei tohi kes tahes omal algatusel tunde jäädvustada ning salvestisi avalikult kättesaadavaks teha. Õpilasi tohib jäädvustada kooli või lapsevanemate teadmisel. Nemad hindavad – objektiivse täiskasvanu seisukohast ja pikas perspektiivis –, kas see vastab laste huvidele.

Samal teemal vt andmekaitse inspektsiooni juhiseid www.aki.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!