4-aastased Oranžitriinud maitsesid näitlejaleiba

11. märts 2014 Svetlana Roht Põlva lasteaia Lepatriinu V-B rühma vanemõpetaja - Kommenteeri artiklit

Juba viiendat aastat on Põlva lasteaias Lepatriinu saanud aiarühmades kenaks tavaks lavastada üks näidend, mida kõigile lasteaia lastele etendatakse. Näidendis osalemine paneb proovile lapse enesekindluse, esinemisjulguse, arendab mälu ja seoste loomise oskust, oskust teha end kuuldavaks ladusa ja selge kõne kaudu, õpetab reeglitest kinnipidamist, koostööd ja annab hulgaliselt uusi teadmisi. Tänavu lähtuti näidendite lavastamisel Lepatriinu õppeaasta üldteemast „Tõsielu muinasjutus, muinasjutt tõsielus”.

Teatrikuu algul astusid lavalaudadele nelja-aastased Oranžitriinud, kes õppisid selgeks muusikalise lavamängu „Jussikese seitse sõpra”. Näidendi õppimine algas kaudselt juba sügisel. Vikerkaare-värvides nädalapäevade nimetustega siltides aitas lastel orienteeruda Jussike, keda iga päev sammu võrra edasi tõsteti, tunnetamaks nädalapäevade rütmi. Lastele korduvalt etteloetud Silvi Väljali jutt „Jussikese seitse sõpra” andis lastele teadmisi ja kinnitust, et puhata on vaid siis hea, kui argipäeva askeldustes ka kõvasti tööd tehtud. Lapsed tutvusid erinevate ametitega ja said teada, et igal linnul-loomalgi on oma tegemised.

Jussikese seitse sõpra,06.03(2)Nelja-aastastele lastele kohendasid kirjanduspala näidendiks rühma vanemõpetajad Inge Klade ja Svetlana Roht. Muusikaõpetaja Mare Nool poetas näidendisse rohkelt teemakohaseid laule, ringmänge ja regilaulu. Rahvuslikus stiilis kostüümid muretsesid väikestele näitlejatele lapsevanemad. Oma rolli said rühma kõik 22 last ja õpetajadki, kes Päikese ja Kuuna aitasid uut päeva luua ja ära viia. Jussikese peaosa mängis muhedaks Siim.

6. märtsil esitasid V-B rühma Oranžitriinud lustliku muusikalise näitemängu kahel korral – hommikul lasteaia lastele, õhtul oma lähedastele. Lisaks said kõik lapsed perede ringis esitada individuaalselt luuletuse või laulu, mis „Väikese lapse laulupäevaks” või „Emakeele päeva luulevõistluseks” selgeks õpitud oli. Lapsed said ka esmase mikrofoni kasutamise kogemuse.

„Astu, astu edasi, astu, astu tagasi – kui sa astud sedasi, siis saad sa edasi” publikuga ühiselt lauldud lihtsates ridades on tõde – harjutamine teeb meistriks ja koos tegemine pakub suurt rahuldust nii tegijatele kui vaatajatele. Lapse kasvamiseks ja arenemiseks on oluline iga nädalapäev.

Jussikese seitse sõpra,06.03(1)


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!