Energia avastuskeskuses hakati eksponaate paigaldama

28. märts 2014 Kertu Saks energia avastuskeskuse juhataja - Kommenteeri artiklit

Põhjalikku uuenduskuuri läbivas energia avastuskeskuses on ehitustööd lõppemas ja alanud eksponaatide sisseseadmine. Uuendatud avastuskeskus avatakse 13. juunil. Samas tutvustatakse avastuskeskuse uusi võimalusi ka renoveeritavas hoones Põhja pst 29.

Energia avastuskeskuses valmib enam kui 130 interaktiivset käed-külge-teaduseksponaati. Unikaalses tööstusmälestises avatav keskus on keskendunud eelkõige loodus-, tehnika- ja reaalteadustele. Kuna keskuse ekspositsiooni loomisel on võetud arvesse Eesti põhikooli ja gümnaasiumi õppekavasid, pakub avastuskeskus häid võimalusi õppetöö põnevamaks muutmiseks.

Praeguseks on valmis kümnemeetrise läbimõõduga planetaariumikuppel täheteaduse ja Eesti teadlaste kosmoseavastuste tutvustamiseks. Peasaali on valmimas välgusaar, kuhu koondatakse kõik elektrit nähtavaks tegevad eksponaadid. Helinäitusel saab aga näha ja tunda helisid. Põlevkivi energeetikat tutvustavas näituseosas näeb ehtsat 1,4 tonni kaaluvat Viru kaevanduse vagonetti, mille kinkis keskusele Eesti Energia.

EAS-i ja Eesti Energia toel valmiv koguperekeskus võtab enda alla enam kui 3000 ruutmeetrit. Keskuses avatakse seitse püsinäitust energia, klassikalise füüsika, heli, optika ja teistel teemadel ning hooajanäituste osa, kus alustatakse geomeetriale pühendatud matemaatikanäitusega. Avatakse ka sünnipäevatuba, õpetajate tuba ning füüsikaklassid ja seminariruum.

Maja ootas 73 aastat, et saada tagasi selline ilme, nagu tal enne viimast sõda oli. Hoonet on renoveeritud suure respektiga ja näitust koostades on ammutatud teadmisi paljudest Euroopa tehnikamuuseumidest ning teaduskeskustest. Teletorni ja Lennusadama järel on energia avastuskeskuse avamine Tallinnas oodatud suvesündmus nii eestlaste kui välisturistide peredele.

Energia avastuskeskuse asutajad on Eesti Energia, Tallinna tehnikaülikool, Tallinna linn ja AS Tallinna Soojus.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!