Kaks Tartu ülikooli professorit valiti Ida-Soome ülikooli audoktoriks

4. märts 2014 - Kommenteeri artiklit

Tartu ülikooli loodusteadusliku hariduse professor ja loodusteadusliku hariduse keskuse juhataja Miia Rannikmäe ning rahvusvaheliste suhete teooria professor Eiki Berg nimetati Ida-Soome ülikooli audoktoriks, teatas Tartu ülikooli pressiesindaja.

Professor Miia Rannikmäe, kelle koostöö Ida-Soome ülikooliga algas 2008. aastal, nimetati audoktoriks nimetatud ülikooli filosoofiateaduskonna juures. „Tema kogemus ning publikatsioonide arv õpetajahariduse ning õpetajate elukestva professionaalse eneseharimise alal on märkimisväärsed,” toodi välja Ida-Soome ülikooli audoktorite kirjelduses.

Professor Rannikmäe uurimistööde huviobjektideks on loodusteaduslik kirjaoskus, loodusteaduste olemus, uurimuslik õpe ning õpetajate professionaalne areng. Rannikmäel on tugevad sidemed Eesti kohalike keemiaõpetajate liitude ning loodusaineõpetajate liitudega mujal maailmas. Lisaks on ta töötanud Euroopa komisjoni töörühmas „Science and Society. High Level Group on Increasing Human Resources for Science and Technology in Europe”, mis seadis suunad loodusteadusliku hariduse arendamiseks Euroopas. 2010. aastal oli Rannikmäe Tartus toimunud „ICASE World Science Education Conference” peakorraldaja.

Professor Eiki Bergile anti Ida-Soome ülikooli sotsiaalteaduste ja ettevõtlusuuringute teaduskonna juures audoktori tiitel 15 aasta pikkuse teaduskoostöö eest nimetatud ülikooli piiriuurijatega. „Tal on rohkelt publikatsioone valdkonna juhtivates rahvusvahelistes väljaannetes ning tema panus rahvusvahelisse debatti piiriuuringute ning piirialade teemal on märkimisväärselt aktiivne,” toodi välja Ida-Soome ülikooli audoktorite kirjelduses.

Bergi uurimisteemade hulka kuuluvad kriitiline geopoliitika, identiteedipoliitika, piirid ja piiritlemised, setsessioon ja võimu jagamine, territoriaalsus, legitiimsus ja suveräänsusküsimused vaidlustatud poliitilistes üksustes. Tartu ülikooli sotsiaalteaduskonna dekaanina töötanud Berg on aidanud kaasa ülikooli Euroopa Liidu-Venemaa uuringute keskuse loomisele. Riigikogu ning Euroopa parlamendi saadikuna on Bergil olnud võimalik edendada teadmiste mõju ühiskondlike arengute suunamisel kõige kõrgemal tasemel. Ka Bergi praegune nõustamistegevus Armeenia diplomaatide kooli ülesehitamisel on märk teadlaskogemuse ülekandest rahvusvahelise tasandi ettevõtmistes.

Ida-Soome ülikool on loodud 1. jaanuaril 2010 Joensuu ja Kuopio ülikooli ühildumisega. Ida-Soome ülikooli nime alt jagatakse audoktorite tiitleid välja esmakordselt. Audoktori nimetus on kõrgeim austusavaldus, mida Ida-Soome ülikool saab isikule osutada. Esmakordsel nimetamisel tunnustatakse 12 teaduslikult või ühiskondlikult silmapaistvat isikut.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!