Ülikoolid suurendavad kvaliteedi nimel nõudlikkust

4. märts 2014 - Kommenteeri artiklit

Haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo ning Rektorite Nõukogu esimees Volli Kalm allkirjastasid täna ühiste kavatsuste protokolli, et tõsta ülikoolide nõudlikkust ning samas kindlustada selleks vajalik rahaline tugi. Kokkulepet on vaja kõrghariduse pikaajaliste eesmärkide saavutamiseks järk-järgulisel üleminekul uuele rahastussüsteemile, teatas haridus- ja teadusministeeriumi pressiesindaja.

Haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo sõnul tuleb ühiselt jätkata tööd kõrgharidusreformi peamise eesmärgi, kvaliteedi tõusu nimel. „Oleme kasvatanud üliõpilaste arvu ja kahaneva noorte arvu tingimustes samamoodi jätkates on ohus kvaliteet. Nüüd on vaja tõsta lävendeid sisseastumisel ja kasvatada nõudlikkust kogu õpingute vältel tagamaks kõigile lõpetajatele diplomile vääriline haridus,” sõnas minister Aaviksoo. „Kõrgkoolid, kes seda suudavad, võivad oma tulevikus kindlad olla – pigem vähem aga paremini kehtib nii õppeasutuste kui üliõpilaste kohta.”

Kui õppijate arvu vähenemisega ja kvaliteedinõuete seadmisega kaasneb üliõpilaste arvu kahanemine, ei vähenda riik kõrgharidusse suunatava raha hulka – ülikoolid saavad ressursse kasutada õppe kvaliteedi tõstmiseks. Riigi pikaajaline eesmärk on ülikoolide rahastamise kasv üliõpilase kohta.

Kokkuleppe järgi seavad ülikoolid eesmärgi tugevdada õppekvaliteeti, tõstes eeskätt vastuvõtulävendit, suurendades nõudlikkust ning vähendades ka õppekavade arvu. Praegu õpib Eestis 60 000 üliõpilast 705 õppekaval, mis teeb keskmiselt ainult 85 üliõpilast õppekava kohta. Kõrgkoolid on õppekavade arvu ja ebamõistlikku dubleerimist vähendamas, kuid akadeemilise ja majandusliku jätkusuutlikkuse tagamiseks tuleb sellega tegeleda ka edaspidi.

Koostöös ülikoolide ja Rektorite Nõukoguga töötatakse välja rahastamise edasised põhimõtted. Samuti jätkatakse ka koostööd ülikoole puudutavate andmete võrreldavuse ja kättesaadavuse tagamiseks. Juba praegu on palju andmeid kättesaadav haridusstatistika portaalis www.HaridusSilm.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!