Vahetusõpilaseks ei pea tingimata välismaale minema

7. märts 2014 Gerle Trifanov VeniVidiVici Õpilasvahetuse asutajaliige - Kommenteeri artiklit

Üle 130 õpilase on käinud vahetusõpilasena mõnes Eesti koolis.

Seda võimalust pakub noortele organisatsioon VeniVidiVici Õpilas­vahe­tus. Minna saab ükskõik millisesse programmis osalevasse kooli, olgu see vene või eesti õppekeelega, linna- või maa-, saare- või mandrikool.

Võimalust tasub kasutada, sest õpilasvahetus annab uusi sõpru ja tuttavaid. VeniVidiVici praegune meeskonnaliige Ade Piht vahetas omal ajal Tapa gümnaasiumi nädalaks ajaks Luunja keskkooli vastu. Ade sõbrunes oma majutaja Kätlin Jussiga ja aeg-ajalt saavad nad kokku tänaseni.

Tõrvast Narva!

Vahetusõpilane saab minna ka sinna, kus ta pole eales käinud. Näiteks Tõrva gümnaasiumi tüdruk Kristin Jänes tutvus Narva humanitaargümnaasiumi vahetusnädala jooksul esmakordselt Narva linnaga. Uues koolis oli õppekeel vene keel, mida Kristin ei valda. Kristin võttis vahetusele kaasa pipragaasi, sest just tollal kadus noor tüdruk Varvara. Õnneks pipragaasi kasutama ei pidanud.

Otepää gümnaasiumi õpilane Eve Kurvits veetis oma vahetusnädala Lasnamäe vene gümnaasiumis. Maamajas elav Eve pidi elama kõrges paneelmajas Lasnamäel. Ta mõistis, et meie pealinnas on eesti keele tase kohati niivõrd madal, et oleks mõtlematu minna üle eestikeelsele õppele. Lisaks märkas Eve, et teda vastu võttev perekond vaatas ainult Vene telekanaleid.

Eelmisel õppeaastal vahetuses osalenud Greete-Liis Oja käis Järva-Jaani gümnaasiumist väikses Vormsi lasteaias-põhikoolis, mis erines nii õppetöö kui ka suuruse poolest totaalselt tüdruku kodukoolist. Greete-Liis oli klassis ainult koos kahe klassivennaga, mistõttu kõik kolm pälvisid palju õpetaja tähelepanu ning võimaluse rahulikult õppida. Enne jõule käis 17-liikmeline koolipere metsas jõulukuuske otsimas, mis ühiselt ka ära ehiti. Greete-Liis tunnistas, et pärast vahetuse lõppu valdas teda tühi tunne. Sellise toreda kogemuse järel oleks ta tahtnud õppida Vormsil kooliaasta lõpuni.

Kadi Lääts Tõrva gümnaasiumist õppis VeniVidiVici vahendusel Otepää gümnaasiumis, sai sealt Eesti-sisese õpilasvahetuse hea kogemuse ja otsustas sel õppeaastal minna vahetusõpilaseks Taani.

Mis teie koolis teisiti on?

Vahetusperioodi kestel kogevad palju uut ka koolipered. Uuest keskkonnast ja koolist tulnud noor pakub uudishimu nii kaasõpilastele kui õpetajatele – neil on võimalus õpilaselt uurida, kuidas on elu teises Eesti otsas, kuidas õpitakse vahetusõpilase kodukoolis jpm. Siinkohal saan tuua näite Otepää koolist, kus Tallinnast tulnud vahetusõpilast pommitasid küsimustega nii õpetaja kui õpilased.

Palju uut ja põnevat kogevad ka majutajad. Mina ise võtsin vastu Tallinna Mahtra gümnaasiumist Ote­pää gümnaasiumi tulnud vahetus­õpilase Anastassia Bogatova. Majutus­nä­da­la jooksul sain Nastjaga väga lähedaseks, saime rääkida nii era- kui ka koolielust. Just tollal muutus uue õppekava järgi kõigis vene gümnaasiumides õpe eestikeelseks, mis oli vene keelt rääkivate noorte jaoks äärmiselt raske.

Näiteid sellest, kuidas VeniVidiVici Õpilasvahetus on muutnud ja arendanud Eesti noorte elu, võiks tuua veelgi. Võime uhkusega öelda, et vahetusõpilased on muutunud julgemaks ja sõbralikumaks, saanud uusi kogemusi, näinud eri Eesti piirkondi ning kultuuri ning saanud suure kogemuse võrra rikkamaks.

VeniVidiVici Õpilasvahetus on Teele Jakobsoni, Gerle Trifanovi, Iti Uusküla ja Kerli Jaaksoo (Suviste) 2011. aastal loodud Eesti-sisene õpilas­vahetusprogramm 7.−12. klassi õpilastele, mis kestab nädala või kaks.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!