Appi! Meil saab Windows XP aeg täis!

4. apr. 2014 Raivo Juurak - 3 Kommentaari

8. aprillist alates lõpeb Windows XP programmi täiendamine.

Sellega seoses on tekkinud XP kasutajatel murelik küsimus, mis saab edasi, sest programm pole enam kaitstud uute viiruste eest. Kas riskida ja jätkata esialgu XP-ga? Osta uus ja kallis Windows 8? Minna üle Linuxile? Tallinna polütehnikum on otsustanud Windows 8 kasuks. Otsust kommenteerib kooli IT- ja telekommunikatsiooni eriala osakonna juhataja Andres Ojalill.

Miks siis ikkagi Microsoft, ehkki Linux oleks tasuta?

Tasuta avatud lähtekoodiga tarkvara võib kindlasti kasutada ja Tallinn sellega mõnes koolis ka katsetab. Me kasutame ka oma koolis vabatarkvara, kus see on õigustatud. Samas tuleb mõelda, mis on õpetamise eesmärk: kas õpetada lihtsalt midagi või õpetada seda, mida õpilastel elus vaja läheb?

Microsofti tarkvaral on mitmeid eeliseid. Esiteks kasutab seda enamik ettevõtteid ja asutusi ning meie kooli lõpetajad lähevad ju nendesse ettevõtetesse ja asutustesse tööle. Seega oleks noorte Windowsist ja kommertstarkvarast eemalhoidmine ehk isegi kuritegelik. Teiseks on meie koolil suur arvutipark – ligi 400 arvutit –, mis peab olema hästi hallatud ja hooldatud, et töötajad saaksid teha oma tööd nii, et see neilt IT-alast eriharidust ei nõuaks. Microsofti tarkvara võimaldab seda.

Eelkõige ongi siin tegemist kvaliteediküsimusega: me suudame riknenud tarkvarakomplekti ühel arvutil taastada vähem kui kümne minutiga. Ühele arvutiklassile vajaliku tarkvara paigaldamiseks kulub alla poole tunni. Kuna polütehnikumi arvutiklassides on igal õpilasel süsteemihalduri õigused, on igaühel neist võimalik arvutile paigaldatud tarkvara muuhulgas ka täielikult ära rikkuda. Selle võimaluse peab neile andma, kui soovime õpetada neist võimekaid IT-spetsialiste – neil peab olema võimalik katsetada ja eksida. Ja Microsofti tarkvara tuleb siin appi: haldusvõimalused on paindlikud ja taastamine kiire.

Kui juurutada koolis Microsoftist erinevat tarkvara, tuleks pea kõik töötajad ümber koolitada, lisaks on vaja hankida viirusetõrje ning lõpuks hankida ka otseselt õppetööks vajalik tark­vara, sh Microsofti oma. See tähendaks suuri kulutusi. Praegu haldab polütehnikumi suhteliselt suurt arvutiparki ainult kaks inimest. Windows 8-le üleminek meil inimeste ümberkoolitamist kaasa ei toonud.

Ja veel üks moment: praegu ei vali õpilane Microsofti ja Linuxi vahel, vaid legaalse ja piraattarkvara vahel. Piraattarkvara kasutamine peab aga lõppema ja kool peab siin eeskuju näitama. Polütehnikumis võime käe südamele panna ja öelda, et kool kasutab ainult legaalset tarkvara. Paraku tean Eestis koole, kus õpilane saab isegi koolitöid teha ainult piraattarkvara kasutades.

Mis on Microsofti tarkvara peamine eelis vabavara ees?

Meie analüüs näitas, et Microsofti lahendust kasutades on võimalik kokku hoida tööjõukuludelt ning tagada seejuures haldusteenuse parem kvaliteet. Microsoft Office on maailmas laialt kasutuses ning seda hoolimata tõsiasjast, et varem oli Office’i ostmine üsna suur investeering. Ilmselt on põhjus selles, et see kontoritöötarkvara on omas valdkonnas siiski kõige võimekam.

Kui kalliks Windows 8 polütehnikumile läinud on?

Selle aasta Microsofti tarkvara kogukulu on meil vähem kui kümme tuhat eurot. Kasutame Microsofti tarkvara saamiseks rendilepingut (OVS-ES leping) ja tänu sellele saame lisaks Windows 8/8.1 litsentsile ka serveritarkvara, viirusetõrje, kontori- ja grupitöövahendeid. Windows 8/8.1 osakaal on üldsummast vaid paar tuhat eurot. Lisaks lubab see lepingutüüp kasutada kõigil meie õpilastel tasuta Microsoft Office’it ja seda viies eri seadmes. Meie IT-erialade õpilased saavad kasutada oma koduarvutites õppetöö eesmärgil pea kogu Microsofti tooteportfellis sisalduvat (mitte ainult Windows 8.1, vaid ka serveritarkvara).

Õpilastele on Windows 8 teie koolis tasuta?

Andres Ojalill

Andres Ojalill

Windows 8 on õpilastele tasuta, sest liitusime juba aastast 2006 Microsoft IT Academy programmiga. See maksab tehnikumile küll natuke üle tuhande euro aastas, aga annab ligipääsu kvaliteetsetele e-õppe kursustele ning Dreamspark Premiumi programmi kaudu tasuta ligipääsu pea kogu Microsofti tooteportfellile.

Polütehnikumi õpilased saavad tasuta kasutada Office 365-t, mis sobib suurepäraselt rühmatööks. Lisaks pakume kõigile töötajatele ja õpilastele 25 GB suurust postkasti, kalendrit, grupitöösaite – kõik tasuta. „Student Advantage”, mis annab õpilastele võimaluse kasutada Microsoft Office 365 ProPlusi tellimust, on meie õpilastele samuti tasuta. Kui kool on kõik oma töötajad või arvutitöökohad rendilepinguga (EES või OVS-ES) legaliseerinud, saavad õpilased väga palju asju tasuta. Ka õpetajad ja kooli töötajad võivad oma Microsoft Office’i tarkvara kasutada kuni viies seadmes.

Aga kui õpilased ja õpetajad ostaksid endale kõik programmid ise?

Seda ei ole nii võimalik võrrelda. Küll saab öelda, et kooli pakutavad Office 365 ja Dreamspark Premium annavad õpilastele ligipääsu tarkvarakomplektile, mille väärtus võib ulatuda mitme tuhande euroni.

Kas kõik Eesti koolid ei võiks taotleda endale Microsofti litsentsid üheskoos?

Haridusministeerium ongi sõlminud Microsoftiga lepingu, mis eelistab n-ö hulgi tellimist. Kui Windows 8 ostetakse rohkem kui sajale õpetajale-töötajale, siis saavad õpilased selle tasuta. Kui koolis on õpetajaid-töötajaid alla saja, siis Microsoft võtab vastu ka mitme kooli ühiseid soodustellimusi, kui õpetajate arv tuleb nii kokku üle saja.

Ka riistvara saab ühishangetega odavamalt. Polütehnikum osaleb juba aastaid hankijana registrite ja infosüsteemide keskuse ühis- ja keskhangetes. Mida suurem kogus ja osaliste ring, seda paremad pakkumised. Loomulikult tähendab see ka järeleandmisi: me ei saa valida alati täpselt selliseid numbreid ja tootjaid, mida sooviksime, kuid suures pildis ei olegi see oluline.

Kui palju aega võttis polütehnikumil Windows 8-le üleminek?

Oleme nii Eestis kui ka väljaspool kuulsad sellega, et Windows 8 paigaldus koos ettevalmistusega vältas meil vähem kui nädala ja näiteks 200 arvuti uue tarkvarakomplektiga varustamine kestis alla kahe tunni. Tarkvarakomplekt tähendab siinkohal, et paigaldati ka rakendused, Office, Visual Studio, ID-kaardi haldustarkvara jne.

Office 365 on väga kasutajasõbralik, meie ainus ülesanne on sisestada kasutajad, luua levirühmad, arvata koolilõpetajad vilistlaste hulka jms. Ei kulutusi riistvarale, ei serverite hooldust: kõike tehakse Iirimaal asuvas pilves. Õpilastele mõeldud Microsoft Office’i tarkvara saab iga õpilane ise Office 365 portaalist alla laadida ning see on äärmiselt lihtsaks tehtud.

Mis nõu annate Windows XP omanikele?

Hankige uus Windows ja ostke ka uus arvuti. XP-ga arvuti on ju vähemalt 5−6 aastat vana ja aeglane. Windows 8-ga hakkab see küll kiiremini tööle, kuid seda mitte tänapäeva mõistes. Kui tahame noortele kannatlikkust õpetada, siis peab muidugi vanade arvutite juurde jääma. Kui aga soovime jõuda nüüdisaegsete IT-oskusteni, tuleb kasutada tänapäevaseid vahendeid. Uus on parem, isegi kui ta on esialgu hirmus.

Kui kõik oleks teie teha, mida siis teeksite?

Paneksin koolijuhtidele südamele, et nad kasutaksid kõiki soodustusi, mida praegu tehakse, ja hangiksid uued arvutid koos Windows 8-ga. Kindlasti soovitan hankida arvutid koos OEM-litsentsiga: kui selgub, et vabavarale üleminek ebaõnnestus, on tagasitee kõvasti keerulisem.


3 arvamust teemale “Appi! Meil saab Windows XP aeg täis!”

 1. hea ütleb:

  Hea äriidee Poluka IT inimestele.

  Kui suudate iga 400 töökohaga ettevõtte nädalaga XP pealt 8 peale viia saate väga rikkaks. Mida te geeniused koolis teete?

  Lahel

 2. D1 ütleb:

  Surfa ja tööta XP-ga julgelt edasi kuni kannatust jätkub – ta jääb lõpuks üliaeglaseks ja hakkab kinni jooksma.Jama võib olla ka viirustega, kavalpeadele on see süsteem avatud kuna uuendusi süsteemis pole enam loota. Seega: jäta see op süsteemiga masin koduseks “kirjutusmasinaks” ja tee investeering. On ka kavalamaid võimalusi aga need on ebaeetilised ja neid reklaamida pole sünnis!

 3. ReinL ütleb:

  Tsitaat: “seega oleks noorte Windowsist ja kommertstarkvarast eemalhoidmine ehk isegi kuritegelik.”

  Kooli panustamine ja laste õpetamine selliselt, mis põhineb ainult ühele kindlale tarkvarala ja kindlale firmale on kuritegelik ning karuteene õpilastele. See aeg on ammu ümber. IT College näiteks on selgelt võtnud suuna õpetamaks nii Microsoft Windows lahendusi, Linuxi, Apple Mac jne.

  Lapsed vajavad laiapõhjalisi teadmisi mis annab valikuvabadusi. Kitsalt ühele tarkvara arendajale panustamine piirab õpilaste kogemusi ja vähendab nende kompententsi edasisel tööturul.

  Tasub vaadata Microsofti arengut võrreldes teiste arengusuundadega ning teha sellest järeldused.

  Mis puutub adminisreerimiskuludesse, siis on piisavalt palju näiteid, kuidas on suur rahaline kokkuhoid ning adminisreerimiseks kuluva aja kokkuhoid, kui kasutada vabavaralist linuxit. Vaata näiteks http://en.wikipedia.org/wiki/LiMux

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!