Thbilisis tantsu võimalusi avastamas

11. apr. 2014 Mari-Liis Parts koolitusel osaleja - Kommenteeri artiklit

Märtsis kogunes 23 noort ja noortega töötavat inimest Gruusia pealinnas Thbilisis koolitusele „Movement as a Learning Opportunity”, et katsetada kaasaegse tantsu võimalustega noorsootöös. Juhendaja oli Läti tuntud koreograaf Olga Zitluhhina. Osalejaid tuli Gruusiasse Ukrainast, Lätist, Eestist, Türgist, Sloveeniast, Makedooniast, Armeeniast, Aserbaidžaanist.

Läti kaasaegse tantsu veebilehe Dance.lv tantsukriitik Inta Balode andis meile ülevaate Olga Zitluhhina tööst ja rääkis, kuidas on tantsu kaudu võimalik väljendada ka ühiskondlikke probleeme.

Juba esimesel päeval said osalejad liikumisülesandeid: kõnd, üksteise puudutamine, kukkumine ja kinnipüüdmine, kallistused. Fookus oli protsessil, tunnetusel ja tajul, võimalikult loomupärasel liikumisel – kaasaegse tantsu põhialustel. Oluline ei olnud fikseeritud liikumise täpne jäljendamine, vaid pigem koostöö, mis sünnib ühelt poolt usaldusest teiste vastu ja teiselt poolt oma kehaliste aistingute teadvustamisest. Liikumise kaudu mängiti läbi armastuse eri vorme: flirt, kiindumus, viha, üksildus, hellus, tõrjutus jne. Lava oli täis paare, kes muusika saatel kallistusi jagasid. Kõik tajusid, et väga lihtne liikumine võib soodustada usalduse, koostöö ja sallivuse arengut. Märgiti ka seda, et kaasaegses tantsus mängib olulist rolli improvisatsioon, mis on loovuse vallapäästmiseks väga hea tööriist. Viimasel päeval ütles üks osaleja: „Avastasin, et tantsides pääsen oma mõtetele paremini ligi!” Igal juhul saadi kogemus, et tantsimise juures ei ole alati peamine publik, vaid hoopis see, mida tants teeb tantsija endaga.

Tutvusime ka organisatsiooniga, mis tegeleb Gruusias koduvägivalla, eelkõige meeste vägivaldsuse tõkestamisega.

Seminari korraldas Anti-Violence Network of Georgia koostöös Läti professionaalsete kaasaegse tantsu koreograafide liiduga.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!