Välisminister andis Tartu ülikoolile üle Jüri Uluotsa arhiivi

8. apr. 2014 - Kommenteeri artiklit

Välisminister Urmas Paet andis täna Tartu ülikooli rektorile professor Volli Kalmule üle Eesti vabariigi peaministri ja presidendi kohusetäitjana ametis olnud TÜ professori Jüri Uluotsa ja tema perekonna esemed ja arhiivi, mis olid seni hoiul Stockholmis Eesti suursaatkonnas.

Kalmu sõnul oli Uluots üks silmapaistvamaid Tartu ülikooli õigusteadlasi ning väärikate teenetega riigimees. „Tartu ülikool tänab Eesti vabariigi välisministeeriumi ja Rootsi kuningriiki selle eest, et Jüri Uluotsa perekonna pärand jõuab tagasi tema akadeemiliseks koduks olnud alma mater’isse. Ülikool on juba varem loonud Uluotsa stipendiumifondi ja nüüd avaneb ülikoolil suurepärane võimalus ka Uluotsa pärandesemete näitamiseks,” ütles Kalm.

Üle anti professor Uluotsale 1938. aastal antud Eesti vabariigi kõrgeim autasu Valgetähe I klassi teenetemärk, Jüri Uluotsale 50. sünnipäevaks kingitud hõbekarp ning perekonnale kuulunud isiklikud esemed, fotod, negatiivid, kirjad, joonised, plaanid ja ajaleheväljalõiked. Kõik arhiivesemed ja dokumendid lähevad ülikooli muuseumi kogusse.

2011. aasta lõpus loodi TÜ sihtasutuse juurde ka Jüri Uluotsa mälestusfond riigiteaduste valdkonnas teadustööd tegevate doktorantide toetamiseks. Seni on fondist välja makstud üks 1000 euro suurune stipendium, mille pälvis 2012. aasta detsembris TÜ võrdleva poliitika vanemteadur Piret Ehin.

Jüri Uluots (1890–1945) tegutses väljapaistvalt nii Tartu ülikooli õigusteaduskonna õppejõu ja teadlasena kui ka Eesti juhtiva poliitikuna. Uluots oli aastail 1924–1944 Eestimaa õiguse ajaloo professor, dekaan, Eesti vabariigi peaminister alates 1939. aastast ning tegutses presidendi ülesandeis 1940. aastast kuni surmani 1945. aastal. Jüri Uluotsa, tema abikaasa ja poja säilmed maeti Stockholmi metsakalmistult kodumulda Läänemaal Kirbla kalmistul 31. augustil 2008.

Pärast Jüri Uluotsa poja Jüri-Erik Uluotsa (1930–2006) lahkumist otsustas Rootsi riik Uluotsa pärandi anda Tartu ülikoolile. Praeguseni olid need materjalid hoiul Eesti vabariigi suursaatkonnas Stockholmis.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!