Alaealist kaitseb seksiostu keeld

8. mai 2014 Raivo Juurak - Kommenteeri artiklit

SA Eesti Inimõiguste Keskus esitles 5. mail Tallinnas Euroopa majas aruannet „Inimõigused Eestis 2013”.

Inimõiguste keskuse õigusekspert Anni Säär märkis, et 2013. aasta üks märkimisväärsemaid samme inimõiguste kaitse vallas oli seadusemuudatus, mille järgi ootab alla 18-aastaselt seksi ostnut rahatrahv või kuni viieaastane vangistus. Range karistus järgneb ka alaealiste prostitutsioonile kallutamise eest. See on suur muutus, sest varem tohtis seaduse järgi seksi osta kuni 14-aastaselt noorelt.

Anni Säär märkis, et vana seadus oli väga halb. Nimelt näitas MTÜ Eluliini uuring, et enamikul Eesti prostituutidest on see karjäär alanud juba alaealisena. Selgus ka, et alaealised on viinud prostitutsiooniga kokku alati vahendaja, alaealised ise sellist asja üles ei leiaks. Vahendajaid leidub aga Eestis palju. Teada on juhtum, kus isegi 16-aastane noormees vahendas alaealisi Soome vanadele meestele seksiteenust osutama.

„Nüüd on alaealistelt seksi ostmine kriminaliseeritud ja on lootust, et Eestis hakkab alaealiste ärakasutamine vähenema,” ütleb Anni Säär. Ta märgib, et Eesti vabaühenduste meelest tuleks Eestis ka täiskasvanutelt seksi ostmine ära keelata, et seda nõudlust laialdaselt pärssida. Rootsi on seda teed juba läinud. Norras on asi eriti range. Kui sealne kodanik ostab täiskasvanult seksi näiteks Lätis, kus see on lubatud, saab ta Norras selle eest ikkagi karistada.

Anni Säär soovitab järelevalveta lapsi tähelepanelikult silmas pidada, sest prostitutsioonile kallutajad leiavad nad kiiresti üles. Nad võtavad näiteks joodikute lapse oma hoole alla, suhtuvad temasse näiliselt kaastundlikult, teeseldes näiteks boyfriend’i, hiljem aga hakkavad tüdrukut teistele meestele kaubitsema. On olnud juhtumeid, kus joodikutest lapsevanematele on pakutud alkoholi, et nad ei segaks tütre prostitutsioonile kallutamisele vahele.

Koolist puudumise põhjust on vaja alati põhjalikult uurida. Oli juhtum, kus 13-aastast tüdrukut hakati müüma, ja seda kaks aastat järjest. Ta puudus palju koolist, tal oli tihti sinikaid ja nahavigastusi, kuid õpetajatel jäi see märkamata. Tüdruku vanemad sellest kõigest välja ei teinud, sest nemad said oma vaheltkasu. Lõpuks viis üks kaastundlik klient tüdruku naiste turvakodusse.

„Väga tähelepanelik peab olema vaimupuudega tüdrukutega. Ka neid on Eestist välismaale seksiteenust osutama vahendatud,” lisab Anni Säär.

Lõpuks märgib Anni Säär, et võimalusel tuleb jälgida ka raskustesse sattunud laste emasid. Ida-Virumaal on olnud juhtumeid, kus lastega naine on jäänud töötuks ja sattunud suurde rahapuudusse. Sellistele naistele on pakutud prostituuditööd Tallinnas. Kui naised võtavad selle ettepaneku vastu olude sunnil, siis loetakse see inimese ärakasutamiseks ja ärakasutajat ootab karm karistus. Lähemat infot sel teemal leiab aadressilt www.humanrights.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!