Head lapsed kasvavad eelarvamusteta

12. mai 2014 Kai Raku Eesti Erinoorsootöö Ühingu Noor projektijuht - Kommenteeri artiklit

Eelarvamused kujunevad seetõttu, et meil puudub piisavalt informatsiooni kellegi või millegi kohta ning puuduva info asendame me oletatavaga. Senini on tavanoorel ja erivajadusega noorel vähe võimalusi olnud kokkupuuteks – mõlemad viibivad oma suletud keskkonnas koolis, laagris, huviringis. Nõnda süvenevad mõlema grupi hulgas eelarvamused ning tavanoored ei oska erivajadustega noortega käituda ning erivajadusega noored pelgavad tavanoori.

Taolise olukorra teket on kerge ennetada, luues võimalusi koostegutsemiseks. Jätkuvalt käsitletakse erivajadusega noori kui abisaajaid, jättes sellega kasutamata väga suure potentsiaali, mis neil noortel oleks endil ühiskonnale pakkuda. Paljud neist ei ole jäänud ootama, millal neid kuhugi kutsutakse, vaid on ise võtnud kätte ja alustanud tegevustega, mis aitavad kaasa eelarvamuste vähendamisele. Tihti pakuvad need tegevused tavanoortele võimalust mõista läbi isikliku kogemuse erivajadusega inimese maailma.

MTÜ Erinoorsootöö Ühing Noor algatas möödunud aastal projekti „Avatud meeled”, mis pakkus noortele, sealhulgas ka erivajadustega noortele mitmesuguseid võimalusi arendada oma oskusi – esinemis-, organiseerimis-, väitlemisoskust – eesmärgiga koolitada nad n-ö müüdimurdjaks. Enne lasteaedadesse, koolidesse ja noortekeskustesse müüte murdma minnes töötati koos välja ka mitmesugused meetodid vastavalt sihtgrupile ja konkreetsele teemale.

Laste- ja noorteasutustes esinedes said noored märkimisväärselt enesekindlust juurde ning enamasti leiti peale esimesi kontakte, et puudega noor on nagu noor ikka, vaid mõningate lisavajadustega abi suhtes. Erivajadusega noored märkasid, et tavanoortel on suur huvi n-ö nende maailma vastu.

Meie senised õnnestumised taoliste projektide korraldamisel põhinevad kahel veendumusel. Esiteks, et kogemuslik õpe töötab alati paremini, kogetu jääb kauemaks meelde ja noor võib hakata oma senistes tõekspidamistes kahtlema. Teiseks aitab erinevaid teemasid noore jaoks lahti mõtestada kõige paremini tema eakaaslane ehk noortelt noortele meetod.

Eelarvamused on muudetavad kui selleks on vastavad tingimused loodud.

Töötuba ”Avatud meeled” on võimalik laste- ja noorteasutustesse kutsuda kuni mai lõpuni.

Lisainfot leiab veebilehelt www.erinoor.ee/avatudmeeled.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!