Koolid istutavad tammed taimlatesse

9. mai 2014 Riina Soobik „Eesti 100 tamme” koordinaator - Kommenteeri artiklit

Paljud omavalitsused on koos koolidega rajamas Eesti Vabariigi 100 aasta juubeli tähistamiseks oma kodukohta saja tamme parke. Möödunud sügisel korjatud ja talveks idanema pandud tõrud on nüüd valmis taimlatesse istutamiseks. Oleks igati sümboolne, kui tõrud viidaks taimlatesse 4. juunil, mil tähistame Eesti lipu 130. sünnipäeva.

2018. aastal, mil Eesti Vabariik tähistab oma 100. sünnipäeva, rajatakse üle Eesti tammeparke, kus kasvab sada tamme. Ettevõtmisega on liitunud juba 45 kooli kõigist maakondadest. Tammede istutajate nimekirjaga saab tutvuda siin. Kui mõni kool korjas samuti sügisel tõrusid, kuid oma nime nimekirjast ei leia, tuleb endast teada anda aadressil tammed@riigikantselei.ee.

Ettevõtmise käigus rajavad koolid koos omavalitsustega oma kodukohtadesse salu, pargi või puiestee, kus kasvab sada tamme ning mis on pühendatud meie riigi 100 aasta juubelile. Metsahariduse poole pealt on abikäe ulatanud riigimetsa majandamise keskus, kelle piirkondlikud metsaülemad on oma teadmistega samuti koolilastele ja õpetajatele abiks. Omavalitsused on tammikule sobiva koha leidnud ning tegelevad aktiivselt planeeringutega.

Möödunud sügisel korjatud tammetõrud on talve üle elanud mitmel viisil. Paides näiteks külvati tõrud kohe õuemulda ja nüüd oodatakse nende tärkamist. Kiviõlis ja Lihulas aga pandi tõrud pottidega klassiakendele kasvama. Potis võrsunud taimed tuleb nüüd kevadel taimlatesse või istandustesse ümber istutada, et tamm õuetingimustega harjuks. Kiviõli 1. keskkool, kes ühena kolmest koolist alustas ettevõtmisega nn katsefaasis juba aasta varem, kinnitab, et akendel kasvatatud ja kevadel õue istutatud taimed elasid ka uue talve kenasti üle ja on nüüd jälle lehte minemas.

Tõrusid võis üle talve hoida ka piisavalt niiskes liivas ning nüüd tuleb ka need tõrud maha istutada. Taimede istutamiseks on kõige sobivam aeg mai lõpp ja juuni algus.

Õuemulda istutatud tammetaimi ei tohi aga ka edaspidi tähelepanuta jätta, neid tuleb kasta ja rohida ning kaitsta metsloomade eest, kellele noored võrsed on väga meeltmööda toit.

Riigikantselei soovib kõik Eesti saja tamme pargid 2018. aastal märgistada eraldi tunnustega. Et park selle märgise saaks, andke ettevõtmises osalemise soovist aegsasti teada, kirjutades aadressil tammed@riigikantselei.ee.

Soovime kõigile õpetajatele indu õpilaste suunamisel tammede eest hoolitsemisel ja oleme rõõmsad, kui näete selles ettevõtmises ka lisaväärtust tavapärasele õppetööle.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!