Lasteaiad pidasid koolisaatmise pidu

30. mai 2014 Tiina Vapper - Kommenteeri artiklit

9 l_pupidu 3Sel nädalal toimusid pea kõigis lasteaedades lõpupeod. Ja mitte ainult peod. Maikuu on olnud tihe ka matkade, ekskursioonide ja muude lasteaia lõpetamisega seotud ettevõtmiste poolest.

Kõik koolisaatmise peod on erinevad ja samas sarnased: toimub eeskava või kontsert, lastele antakse kätte töödemapid, koolivalmiduskaardid ja lõputunnistused; peetakse kõnesid ja öeldakse tänusõnu, jagatakse lilli ja kingitusi, süüakse torti, alati on varuks ka mõni üllatus. Enamikus lasteaedades said lapsed tänavu lasteaia lõpetamise puhul kingiks raamatu.

Sõimerühmast peale koos

Rõngu Pihlakobara lasteaia Liblikate rühmast saadetakse täna, 30. mail kooli kaksteist last. Eelmisel nädalal pidasid lõpurühma lapsed kauaoodatud pidžaamapidu, kui jäädi ka ööseks lasteaeda, ning käisid lõpuekskursioonil Mõnistes Alaveski loomapargis. „Tänane koolisaatmise pidu on meil üsna traditsiooniline,” räägib rühmaõpetaja Epp Väikene. „Juba seetõttu, et see toimub lasteaias. Ühe korra oleme pidanud peo ka rahvamajas, aga oma majas on ikka kõige kodusem.”

Peokava panid kokku rühmaõpetajad ise, muusikaõpetaja aitas laulud ja tantsud selgeks õpetada. Kingituseks saavad lapsed rühmaõpetajate endi valmistatud raamatu, mis sisaldab kõigi tänavuste lõpetajate fotosid ja vastuseid mitmesugustele küsimustele. Kui pidulik osa on läbi, söövad Liblikate rühma lapsed koos vanemate ja teiste peokülalistega liblikakujulist torti. Epp Väikene, kes on olnud tänaste kooliminejate õpetaja sõimerühmast peale, tunnistab, et ees on liigutav päev ja pisaraid pole lihtne tagasi hoida. „Lasteaia lõpetamine on mitte ainult lapse, vaid ka tema vanemate ja õpetajate jaoks tähtis, sest üks eluetapp saab läbi ja algab uus.” Sügisel alustab enamik tema kasvandikest kooliteed Rõngu koolis.

Pärnu Pöialpoisi lasteaias on sel nädalal toimunud lausa kolm lõpupidu. Lasteaia direktor Merike Lillepõld räägib, et kaheteistkümnest rühmast lähevad sügisel kooli Tarkuri ja Dilidoni rühma lapsed, lisaks mõned Õnneseene tasandusrühma lapsed. Peod toimusidki kolm päeva järjest, igal rühmal eraldi. Kõik lapsed said kingiks raamatu.

Pärast pidulikku osa lasteaias läks iga rühm omaette piknikku pidama. Sisalikuretkel Tolkuse rabas Luitemaa looduskaitsealal käisid lõpurühmade lapsed juba eelmisel nädalal. Täna aga on lasteaias kõigi lõpetajate ühine tordisöömispäev. Lapsed saavad tuttava maja veel kord üle vaadata, käia sõimerühmas oma esimestele õpetajatele aitäh ütlemas ja köögis kokatädisid tänamas. Lasteaia lõpupäev on rõõmus ja kurb päev ühtaegu, tõdeb direktor. „Arutasime õpetajatega, et just siis, kui lapsed on jõudnud kõige mõnusamasse ikka, peame neil minna laskma. Samas on suur rõõm, et nad on nii suureks ja tubliks kasvanud.”

Pipi tõi lastele kukekommi

Aegviidu lasteaed pidas kooliminemise pidu juba eelmisel nädalal. Tänavu lõpetas lasteaia seitse last. Lasteaed kinkis lõpetajatele pühendusega raamatud ja lasteaia logoga kruusid. Juba aastaid on lasteaias olnud traditsioon, et iga laps joonistab pildile, kelleks ta tulevikus tahab saada. Need hoitakse alles ning pärast põhikooli lõppu tullakse kokku ja vaadatakse, kuidas kellegi unistus on muutunud. Direktor Krista Aruoja räägib, et kuna lasteaias on ainult kaks rühma, teevad nad ühise suure perena paljusid asju koos. Kõik on omad ja tunnevad kõiki, küllap on see üks põhjus, miks igal aastal mõned lapsed, eriti poisid, on pärast lõpupidu tunnistanud, et tahaksid lasteaias edasi käia.

Tähtsal päeval olid lapsi õnnitlemas ka Aegviidu vallavanem, valla haridusnõunik ja esimese klassi õpetaja. „Kuna meie vallas ongi ainult üks kool ja lasteaed, teeme omavahel tihedat koostööd,” räägib direktor. Peo üllatuskülalist Pipit mängiski üks 8. klassi tüdruk, kes esitas Lindgreni raamatust tuttava Pipi kooliminekuloo ja tõi igale lapsele kukekommi. Veel astusid peokavas üles kaks venda, kelle õde sel aastal lasteaia lõpetas, ning kooli tantsutüdrukud, kes ise avaldasid soovi tulla lasteaia lõpupeole esinema. Järgmisel päeval pärast pidu sõitsid Aegviidu lapsed lõpuekskursioonile Tallinna: käisid Kadrioru pargis ja vabaõhumuuseumis, kus võtsid osa kahest toredast haridusprogrammist. Vabaõhumuuseumis peeti ka piknikku, söödi viinereid, salatit ja torti.

Lõpupäeval säras päike

Kärdla lasteaia Hiiumaal lõpetas eelmisel nädalal 23 last – Pääsukeste rühmast kakskümmend ja Oravate rühmast kolm. Aktus peeti ühiselt ning ka kooliteed alustavad lapsed sügisel koos Kärdla ühisgümnaasiumis. Õppealajuhataja Ingrid Prikk tunnistab, et üks kord aastas jääb lasteaia saal kitsaks – laste koolisaatmise peol. „Pressisime toole saali nii palju, kui vähegi sai, et kõik õnnitlejad – vanemad, vanavanemad, õed-vennad, sugulased ja tuttavad – ära mahuksid.”

Kärdla lasteaias esinesid  „Karu-aabitsast” tuttavad tegelased. Pidu mindi pidama Palade külla Soera talumuuseumi, kus sai ka kiikuda ja mängida. Fotod: Kärdla lasteaed

Kärdla lasteaias esinesid
„Karu-aabitsast” tuttavad tegelased. Pidu mindi pidama Palade külla Soera talumuuseumi, kus sai ka kiikuda ja mängida (paremal). Fotod: Kärdla lasteaed

9 l_pupidu 2Kava oli sel aastal kokku pandud lastele tuttava „Karu-aabitsa” põhjal, tegelasteks Mõmmi ja Rebase-Rein. Pärast pidulikku aktust mindi Paladele Soera talumuuseumi, kus oli kaetud pidulaud ning kus lastel oli palju ruumi joosta, kiikuda ja mängida. Ilmaga vedas tänavustel lasteaialõpetajatel väga – väljas oli imeilus päikseline suveilm, 27–28 soojakraadi.

Traditsiooniliselt said Kärdla lasteaia lapsed lasteaialt kingiks raamatu. Tänavu oli see Hedda Peedi „Minu tuletornid”, kus on sees ka Hiiumaa kolm tähtsamat tuletorni: Kõpu, Ristna ja Tahkuna. Direktor ütleb, et raamat oligi valitud selle mõttega, et tuletornid näitaksid lastele ikka ja alati teed kodusaarele ja oma lasteaeda. Et lasteaeda ja esimesi õpetajaid ei unustata, selles pole kahtlust. Õpetajad teavad, et esimest koolitunnistust tulevad lapsed neile kindlasti näitama.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!