Mis Ameerikas uudist?

30. mai 2014 Sulev Valdmaa Jaan Tõnissoni instituudi kodanikuhariduse keskuse juhtaja - 2 kommentaari

Eesti ühiskonnaõpetajate selts korraldas käesoleva aasta jaanuarist aprillini iga kuu ühe seminari tutvumaks lähemalt Ameerika Ühendriikide välispoliitika, majanduse, kultuuri ja eluoluga ning värskendamaks teadmisi. Projekti üldnimetusega „US Today” toetab USA suursaatkond.

Seminarid erinesid mitmeti tavapärastest. Esmalt oli uudne formaat: üsna vähestele osavõtjatele kavandatud üritused olid ehitatud üles dialoogina. Üks esineja oli alati USA suursaatkonnas töötav vastava valdkonna ekspert ja teisena käsitles sama teemat palju aastaid USA-s elanud raadio- ja telemees Neeme Raud. Seminarid olid igati põnevad, kuna kõnelejad avasid teemat nähtuna eri vaatepunktidest, mis mõnikord olid isegi vastandlikud. Teine oluline erinevus tavapärasusest oli, et saatkonna eksperdi esitlus oli inglise keeles, seda ei tõlgitud. Kuulajad pidid rakendama oma inglise keele oskust. Kolmas iseloomulik moment seisnes selles, et kõrvuti ühiskonnaõpetuse ja teiste lähedaste ainete õpetajatega oli kuulajate hulgas iga kord ka mõni gümnaasiumiõpilane ning üliõpilane. EÜÕS tahab integratsiooni hariduses näha avaral tasandil ning on võimaldanud õppijail osaleda oma teistelgi üritustel. USA saatkonna hinnangul oli projekt eripärane sellepärast, et samalaadset vahetut kontakti pole seni olnud ühegi teise aine õpetajatega peale inglise keele õpetajate. Kogemus oli huvitav.

Seminaridel kõneldi paljutki, mis oli uudne ja ärgitas kuulajaid lisa küsima. Näiteks üllatas fakt, et kui California oleks iseseisev riik, kuuluks see oma majandusvõimsuselt maailma esikümnesse. Samas – Detroidi pankrotistumise saatus kummitab USA-s teisigi linnu. Rääkides USA ja Eesti majanduskoostööst, saadi teada, et USA-s kasutatakse Eesti kohta omadussõna „väike” asemel küllalt sageli hoopis sõna „kompaktne”.

Kultuuri ja hariduse asjus oli tähelepanu keskmes kõrgharidus. Kui meie rõhutame oskuste ja teadmiste olulisust ning peame seetõttu tähtsaks mitmesuguste rahvusvaheliste konkursside ja uuringute tulemusi, siis noorte ameeriklaste jaoks on eriti oluline sooritada kõrgel tasemel ülikooli sisseastumise test. Selleks valmistutakse eelkõige tehniliselt ning seejärel tulevad loomulikult aineteadmised ja oskused. Hea kõrghariduse omandamine on väga kallis, nii võib noor inimene pikki aastaid maksta tagasi kunagi võetud õppelaenu.

Ameerikast rääkides ja mõeldes tuleb kindlasti kõigile meelde American Dream. Kõige õnnelikumad inimesed elavat Californias. Seletus on lihtne – seal paistab kogu aeg päike. Välispoliitikast ja rahvusvahelisest elust end palju häirida ei lasta.

Meie selts jagab saatkonna mõtet, et olud on maailmas muutlikud ja samasugust seminarisarja võiks korrata. Tõepoolest, kui jaanuaris esimest seminari korraldasime, siis olid rahvusvahelised olud hoopis teised kui aprillis sarja lõpetades. Sellega seoses väljendati kahetsust, et USA lootused suhete parandamiseks ja arendamiseks Venemaaga ei ole täitunud. EÜÕS ja seminaridel osalenud õpetajad on teoks saanud projekti eest USA saatkonnale väga tänulikud, aitäh ka Neeme Rauale, kes ei pidanud paljuks tulla kommenteerima ja selgitama ühiskonnaõpetajaile paljusid küsimusi mõistmaks elu Ameerikas. Ja loomulikult jõuab see väärtuslik info koolitundidesse, meie õpilasteni, mis on ju kõige olulisem.


2 kommentaari teemale “Mis Ameerikas uudist?”

  1. Lembit Jakobson ütleb:

    Hea oleks selliste artiklite puhul, kui toodaks ära mõnigi detail, mis tavalugejat võiks huvitada. Praegu saime teada, et seminar oli huvitav ja kasulik..Kuid milles see kasulikkus ning huvitavus seisnes, jäi seminarist mitte osavõtnutele, kättesaamatuks.

  2. Sulev Valdmaa ütleb:

    Teie vist ei lugenud seda lühikest lugu siis üldse? Selles on ometi päris mitu huvitavat detaili. Ja EÜÕS-i kodulehel on leitavad toimunud seminaride videosalvestused.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!