Praktikult praktikule ehk Keeletunni aktiivõppe meetodite koolitus

7. mai 2014 Liina Kink Tartu Tamme gümnaasiumi saksa keele õpetaja–metoodik, EVÕL-i juhatuse liige - Kommenteeri artiklit

Viimasel kohtumisel sai Eesti Võõrkeeleõpetajate Liidu juhatus aru, et aeg on küps üheks järjekordseks koolituspäevaks. Otsustasime teha selle 28. Märtsil Tartus oma liidu liikmetele ja ka teistele võõrkeelte õpetajatele. Algasid väga heade praktikute – õpetajate/õppejõudude – otsingud ja läbirääkimised. Maad sai kuulatud nii siit kui ka sealt.

Eelinfo jõudis inimesteni seltside ja alaliitude kodulehekülgede kaudu. Ka oma kõige positiivsemates ennustustes ei julgenud me oma mõtetes minna kaugemale osavõtjate arvust 50, aga kui ühe nädalaga tuli juba 70 soovijat, pidime nimekirja sulgema, ruumid pole kummist ja grupitööd teha üsna keeruline. Ootelehele jäi veel terve hulk kurbi kolleege.

Olles eelnevalt õpetajatega suhelnud ja tagasisidelehti lugenud, selgus, et õpetaja ootab praktilisi näpunäiteid selle kohta, kuidas oma igapäevatööd paremini teha; kuidas anda tundi nii, et nii endal kui ka õpilasel oleks uus ja huvitav. Meil kõigil tuleb ette tüdimushetki ja aeg-ajalt tunneme, et värskendust on vaja.

Üheks intrigeerivamaks koolitajaks peetud Ott Ojametsa ja tema kolleegi Hedvig Evertit kuulates ja vaadates sai nii mõnelegi selgeks, et kõik, mis mulle ei sobi/meeldi, ei ole vale, midagi katsetamist leiab ka siit. Ka teised koolitajad olid meistrid oma valdkonnas, nii sugestiivõppe viljeleja Ebe Talpsepp, kelle mängud ja liikumine on kunst omaette kui ka Tartu Descartes`i gümnaasiumi prantsuse keele õpetaja Evelin Rand, kes õpetas huvitavaid nippe ja trikke, et keeletund oleks põnev.

EVOL1 Tagasiside oli ääretult positiivne, aplausid etteastete lõpus olid vägevad. Olen palju koolitustel käinud, aga sellist plaksutamist olen seni ainult teatris kuulnud väga heade etenduste lõppedes. Uskumatu, et inimesed kogetuga nii rahule jäid. Eraldi tänusõnad kuuluvad ürituse korraldajale ja eestvedajale EVÕL-i juhatuse liikmele Terje Kruusimaale.

Eesti Võõrkeeleõpetajate Liitu kuuluvad Eesti Saksa keele Õpetajate Selts, Soome keele Õpetajate Selts, Eesti keele kui teise keele Õpetajate Liit ja Vene keele Õpetajate Selts. 2010. aastal leidsid neisse seltsidesse kuuluvad inimesed, et saamaks veel paremaid koolitusi ja põnevaid üldharivaid töötubasid, on aeg ühineda ühise katuse alla.

Kui nimetada mõni harivam ja huvipakkuvam ettevõtmine, meenub kursus „Euroopa keelemapp õppetöös”, paljud ESF-i programmis „Üldhariduse pedagoogide kvalifikatsiooni tõstmine” toimunud kursused, piirkondlikud koolituspäevad, jätkuprojektid jne.

Tänusõnad tuleb saata HTM-ile, SA-le Innove ning teistele õla alla panijatele ja tublidele projektikirjutajatele.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!