Riigikogu kultuurikomisjon otsis lasteaiakohtade puudusele lahendusi

21. mai 2014 - Kommenteeri artiklit

Riigikogu kultuurikomisjon arutas teisipäevasel istungil koos huvigruppidega koolieelse lasteasutuse seaduse muudatusi, et leida lahendusi lasteaiakohtade puuduse leevendamiseks, teatas riigikogu pressitalitus.

Eelnõuga on kavas muuta lapsehoiu võimalused paindlikumaks ning anda kohalikule omavalitsusele võimalus lapsevanema nõusolekul asendada 1,5–3-aastase lapse lasteaiakoht lapsehoiu kohaga. Sel juhul ei või lapsehoius vanema poolt kaetav osa ületada 20 protsenti valitsuse kehtestatud palga alammäärast. Lisaks sätestatakse eelnõus ühe pere lastele õigus käia samas lasteaias.

„Eelnõu mõte on, et lapsevanem ei peaks lasteaiakohta kaua ootama. Lapsehoiuga saab leevendada lasteaiakohtade puudust. Kohtumisel jäi aga kõlama, et lapsevanematel peaks säilima valikuvabadus lapsehoiukoha valimisel, seda ei tohiks kohalik omavalitsus vanemale dikteerida. Samuti võiks kaaluda lapsehoiu toetuse ülempiiri kehtestamist, mida kohalik omavalitsus peab kompenseerima,” ütles kultuurikomisjoni esimees Lauri Luik.

Istungil leiti, et lasteaia ja lapsehoiu nõudeid peaks ühtlustama, et lapsi koheldaks võrdselt. Täpsustamist vajavad ka laste ja täiskasvanute suhtarv rühmas.

Lasteaia- ja lapsehoiuvõimaluste parandamiseks on kavas kasutusele võtta Euroopa Liidu vahendeid. Sotsiaalministeerium kavatseb sotsiaalfondist toetada ca 6,5 miljoni euro eest 1200 lapsehoiukoha loomist, millele lisandub kohalike omavalitsuste 30% suurune omaosalus. Siseministeerium planeerib alushariduse ja lapsehoiu infrastruktuuri toetamist regionaalarengu fondist 34 miljoni ulatuses.

Istungil osalesid haridus- ja teadusministeeriumi, sotsiaalministeeriumi, Tallinna ülikooli, alushariduse juhtide ühenduse, lasteaednike liidu, lapsehoidjate kutseliidu, maaomavalitsuste liidu ja linnade liidu esindajad.

Riigikogu lõpetas koolieelse lasteasutuse seaduse muutmise seaduse eelnõu esimese lugemise 7. mail.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!