Eesti vene keele õpetajad käisid külas Tšehhi kolleegidel

16. juuni 2014 Aeliita Kask VÕS-i liige, Pärnu Raeküla kooli ja Tori põhikooli vene keele õpetaja - Kommenteeri artiklit

Tänavusel kaunil kevadel viibisid Eesti Vene Keele Õpetajate Seltsi (VÕS) liikmed VÕS-i ning Praha ülikooli ja sealse Vene Keele Assotsiatsiooni koostöö tulemusena teoks saanud koolitusreisil Tšehhi pealinnas.

Saime Tšehhi kolleegidelt hea ülevaate nende haridussüsteemist nii põhikooli, gümnaasiumi kui ka kõrgkooli poolt vaadatuna. Tšehhi laste kooliiga on 6.–19.eluaastani, hõlmab põhikooli esimest astet (6–10-aastased), põhikooli teist astet (11–15-aastased) ja nelja-aastast gümnaasiumi. Andekatel lastel on võimalus juba pärast 5. klassi astuda progümnaasiumi.

Külastasime Karlova ülikooli, Praha vene teadus-ja kultuurikeskust, kahe Praha kooli tunde (mõlemad Karlova ülikooli baaskoolid): keelekallakuga põhikool Zakladni śkola genpor. Frantiśka Periny ja gümnaasium Gymnazium na Zatlance.

Põhikool jättis sügava mulje meil küll tänaseks vist läbitud etapiga, kus kõik koridoriseinad olid täis stende ja väljapanekuid, alates ajaloost ja lõpetades eraldi stendiga India koolitüdrukule Arunale, kelle koolitusraha selle kooli õpilased koguda aitavad. Külastasime inglise ja vene keele õpetaja Jolana Jurečková tunde 6. ja 7.klassis, tutvusime põhikooli õpikutega ja arutasime vestlusringis kahe maa aktuaalseid kooliprobleeme.

23. aprillil toimus Vene teadus-ja kultuurikeskuse (VTTK) suures saalis ületšehhilise vene keele konkursi „Ars Poetica. Pamjatnik Puśkinu” Praha ja Kesk-Tšehhi piirkonnavoor, millel astus üles kokku 60 põhikooli- ja gümnaasiumiõpilast. Kuulda sai nii Puškini kui Majakovski luuletusi, Vladimir Võsotski ja Viktor Tsoi laule, muinasjuttude instseneeringuid. Žürii esimees rõhutas, et vene keel ei ole sel konkursil eesmärk omaette, vaid pigem vahend õpilaste eneseväljenduseks. Ja nii oligi: esinemiskavad olid eredad ja eriilmelised – meilgi sai auhinnatagavara kiiresti otsa, sest arvestada saime väga erinevate kriteeriumidega. Eriline heameel oli muidugi, et põhikoolidest võitsid meile juba tuttava Frantiśka Periny kooli lapsed. Konkursi lõppvoor toimus Prahas 6. juunil üleriigilise vene keele päeva tähistamise raames.

Samas keskuses toimunud ümarlaual osalesid Tśehhi Vene Keele Assotsiatsiooni esimees Jiří Klapka, Karlova ülikooli pedagoogikateaduskonna vene keele kateedri juhataja Lenka Gavelkova, rusist ja tõlkija Jana Vackova ja vene keele kursuste vanemõppejõud Natalia Bendźalova, tõlkija ja keeleõpetaja Ludmila Luxova, ajakirjanik ja Tšehhi-Valgevene sõprusühingu esimees Nataśa Weberova. Elavas arutelus leiti, et meie riikides on väga palju sarnast keeleõpetuses ja vene keele kui võõrkeele staatuses. Samuti nagu meil on ka Tšehhis pärast mõnekümneaastast madalseisu huvi vene keele õppimise vastu kasvanud ja populaarsus tõusnud. Sündis ka mõte muuta järgmisel aastal juba 50. korda toimuv vene keele konkurss rahvusvaheliseks ja kutsuda esinema ka Eesti kooliõpilased.

VTKK juurde kuuluvad vene keele kursused, mille juhataja Katerina Zubkovska tutvustas meile põhjalikult koostöökogemust kohalike vene keele õpetajatega. Lisaks tavapärastele keelekursustele erinevas eas ja erinevate vajadustega inimestele, saavad tšehhi õpetajad väga konkreetset abi ja materjale oma tundide läbiviimiseks, alates õppekava katvatest õpikutest kuni töölehtede ja CD-deni välja. Õpetajal pruugib vaid teatada, missugusel teemal materjali ta vajab, ja talle leitakse vajalik.

Väga põnev oli ka ringkäik Praha Karlova ülikooli otse vanalinna keskmes asuvas peahoones. Saime ülevaate selle Kesk-Euroopa vanima 666-aastase ülikooli ajaloost ja traditsioonidest. Ülikooli pedagoogikateaduskonna pedagoogilise praktika juht Nataša Mazáčová, kes andis suure panuse reisi õnnestumisse, tutvustas nii ülikooli struktuuri kui ka praktikakoolide süsteemi.

Tänu VÕS-ile ja vastuvõtjatele oli meie reis töine ja huvitav, uusi mõtteid ja edasist rahvusvahelist koostööd soodustav.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!