Itaalias algasid küpsuseksamid

26. juuni 2014 Katrin Veiksaar Bologna ja Milano eesti kooli õpetaja - Kommenteeri artiklit

Peaaegu poolel miljonil Itaalia gümnaasiumi- ja kutsekooliõpilasel algasid möödunud nädalal küpsuseksamid. Kirjalikest eksamitest oli esimene kirjand, mille kirjutamiseks oli aega kuus tundi.

Kui Prantsusmaal lekkis küpsuseksamitega seotud infot Twitterisse väidetavalt juba õhtul enne esimest eksamit, siis Itaalias toimis kõik reeglitepäraselt. Kirjanditeemade pealkirjad anti koolidele edasi telemaatiliselt, teemadeümbrikule pääsesid koolid juurde salasõnade abil. Itaalia haridusminister Stefania Giannini luges riigitelekanali RAI 1 hommikustest uudistes ette teise salasõna, esimene salasõna oli eksamikomisjonidele edastatud eelnevalt.

Kirjandi kirjutamisel oli välja pakutud nelja kirjandi tüüpi: tekstianalüüs, lühiessee, ajaleheartikkel, kirjand ajaloolisel või üldaktuaalsel teemal.

Tekstianalüüsi sai sel aastal teha Itaalia luuletaja Salvatore Quasimodo luuletuse „Ride la gazza, nera sugli aranci” (luulekogust „Ja äkki on õhtu”) kohta. Tegemist on 19. sajandi Sitsiilia autoriga, kelle nimi on Itaalia küpsuseksamitel olnud kaasatud viimase 12 aasta jooksul.

Lühiessee/ajaleheartikli puhul oli teemasid neli: „Annetus” (kunstiline-kirjanduslik temaatika), „Uued vastutused” (sotsiaalmajanduslik temaatika), „Vägivald ja vägivallatus, XIX sajandi kaks nägu” (sotsiaalpoliitiline temaatika) ja „Kõikjaleulatuv tehnoloogia”(teadustehniline temaatika).

Ajalooliseks teemaks oli sel aastal valitud „Euroopa aastal 1914 ja 2014 – millised on erinevused?” ning üldteemaks tsitaat maailmakuulsa itaalia arhitekti Renzo Piano tekstist „Mõttekäike linnaperifeeriast.”

Ees on veel kaks kirjalikku eksamit. Vastavalt gümnaasiumi ja kutsekooli kallakule, viiakse need läbi eri õppeainetes. Eksamisessioon lõpeb suulise eksamiga, kus õpilane esitleb komisjonile vabal teemal kirjutatud lõputööd.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!