Jaapanis on visiidil Eesti haridusminister ning tutvustati Eesti ajalooraamatut

26. juuni 2014 - Kommenteeri artiklit

Sel nädalal Jaapanis visiidil viibiv haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski arutas kolmapäeval Tokyo rahvusvahelise noortevahetuse keskuse peasekretäri Reiko Ohashiga osalust Jaapani rahvusvahelises noortevahetuse programmis INDEX. Teisipäevasel kohtumisel Jaapani Teaduse Edendamise Ühingu presidendi Yuichiro Anzaiga tõdes minister, et riikidevaheliseks teaduskoostööks on loodud head tingimused. Möödunud nädalal aga esitles Tokyos jaapani keelde tõlgitud teost „Balti riikide ajalugu” selle autor Andrus Kasekamp.

Jaapani-Eesti noortevahetuse programmi INDEX käigus, millega Eesti liitus seitse aastat tagasi, toimub noortevahetus igal aastal kordamööda ühe Balti riigiga ja tänavu Eestiga. Septembris tulevad Jaapani noored Eestisse ning oktoobris külastavad Eesti noored omakorda Jaapanit. Noortevahetuse eesmärk on toetada noortevahelise sõpruse ja mõistmise kujunemist, kultuuridevahelist õppimist ning rahvusvahelist koostööd. „Praktika näitab, et noortevahetuses osalenud säilitavad selle riigiga tihedad sidemed ning edendavad riikidevahelist koostööd ka edaspidi – kas siis teaduse, kultuuri või ettevõtluse vallas,” ütles Ossinovski.

Teadusteemalisel kohtumisel Yuichiro Anzaiga tõi Ossinovski esile, et Jaapani ja Euroopa, sealhulgas Eesti teaduskoostöö tihendamine on kasulik kõigile. „Euroopa Liit on käivitanud või käivitamas algatusi, mis annaks Jaapani tudengitele võimaluse pikemaajaliselt Euroopa teadusasutustes praktiseerida,” osutas minister. Kohtumisel tõdeti, et riikidevaheliseks teaduskoostööks on loodud head tingimused juba 2002. aastal Eesti teadusagentuuri (tollase Eesti teadusfondi) ning Jaapani Teaduse Edendamise Ühingu vahel sõlmitud leppega, mis lubab Eesti järeldoktoritel taotleda stipendiume Jaapanisse lihtsamalt. Eesti ja Jaapani  teadlased teevad koostööd ka nii 2009. aastal sõlmitud Euroopa Liidu-Jaapani teadus- ja tehnoloogiaalase koostöölepingu kui ka Euroopa Liidu seitsmenda raamprogrammi projektide raames.

Haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski viibib Jaapanis Tokios visiidil reedeni ja osaleb OECD riikide haridusministrite mitteametlikul kohtumisel, kus esitletakse õpetajauuringu TALIS 2013 tulemusi. Samuti kohtub minister Jaapani haridus-, kultuuri-, spordi-, teadus- ja tehnoloogiaministriga ning Jaapani Rahvusvahelise Noortevahetuse Keskuse presidendiga.

Möödunud nädalal esitleti Tokyos aga Tartu ülikooli Balti poliitika professor Andres Kasekampi monograafia „Balti riikide ajalugu” jaapanikeelset tõlget, teatas TÜ pressiesindaja. Professor Kasekamp andis kaks loengut Waseda ülikoolis, kus ta rääkis Eesti, Läti ja Leedu rahvusvahelisest seisundist ja lähiajaloo sõlmpunktidest.

„Jaapani teadlastel ja tudengitel oli eriti elav huvi suhetest meie ühise naaberriigiga, Venemaaga,” ütles Kasekamp, lisades, et arutelu käigus esitati muu hulgas küsimusi Eesti-Vene piirilepingust, Läänemeremaade koostööst ning käimasoleva Ukraina kriisi mõjust rahvusvahelisele julgeolekule.

Algupäraselt Inglismaal ilmunud „A History of the Baltic States” (Palgrave Macmillan 2010) avaldati eesti keeles kui „Balti riikide ajalugu” ning jõudis 2011. aastal Eestis enim müüdud raamatute edetabeli esikümnesse. Raamat on avaldatud ka soome, läti ja poola keeles ning sügiseks on oodata venekeelse tõlke ilmumist. Jaapanikeelset versiooni raamatust kirjastab kirjastus Akashi Shoten. Kasekampi monograafia on pälvinud Balti assamblee teaduspreemia ning „Association for the Advancement of Baltic Studies” (USA) raamatu auhinna.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!