Vastuvõtt 2014: tähtis strateegiline otsus

13. juuni 2014 Karl Kello - Kommenteeri artiklit

TTÜ prorektor Jakob Kübarsepp nimetab matemaatika riigieksami keskkoolilõpetajatele kohustuslikuks muutmist väga tähtsaks strateegiliseks otsuseks. Kui tahame olla reaalteadustes ja tehnoloogilises arengus esirinnas, peab suund olema teha valdavalt laia matemaatikaeksamit. Praegu on meie ülikoolides loodus-, täppis- ning tehnikaalade õppekohti rohkem kui laia matemaatika heal ja rahuldaval tasemel sooritanuid.

Võimalus riigieksami tulemust parandada

Need üliõpilaskandidaadid, kes on sooritanud kitsa matemaatika riigieksami, kes pole üldse matemaatika riigieksamit teinud või soovivad oma tulemust parandada, saavad osaleda matemaatika sisseastumiskatsel. Katse tulemust arvestatakse võrdselt riigieksamite tulemusega ning arvesse läheb parem tulemus, kinnitab Tallinna tehnikaülikooli vastuvõtu peaspetsialist Barbara Hein: „TTÜ bakalaureuse- ja inseneriõppesse on võimalik kandideerida ainult laia matemaatika ja eesti keele riigieksamite tulemustega. Mõlemad riigieksamid peavad olema tehtud vähemalt 50 punktile. Erinevalt eelmisest aastast ei saa kandideerimiseks kasutada võõrkeele riigieksamite tulemusi. Inglise keele riigieksami tulemust arvestame ainult ingliskeelsetele erialadele kandideerides täiendava lisatingimusena. Sisseastumiskatsetele on tarvis registreeruda 16.–24. juunini TTÜ kodulehel. Matemaatika sisseastumiskatset saab teha Tallinnas ning Tartus 27. juunil. Eesti keele sisseastumiskatset saab teha ainult Tallinnas 30. juunil ning sellel saavad osaleda vaid need, kes ei ole sooritanud eesti keele kirjandit / eesti keele / eesti keel teise keelena riigieksamit. Matemaatika sisseastumiskatse konsultatsioonid on Tallinnas 26. juunil eesti ja vene keeles ning Tartus 26. juunil eesti keeles. Rakenduskõrgharidusõppe erialadele kandideeritakse lõputunnistuse keskmise hinde alusel, mis peab olema vähemalt 3,5. Uue erialana võib välja tuua mehaanikateaduskonna eriala – integreeritud tehnoloogiad, kus õpe toimub inglise keeles ning täiskoormusega on võimalik tasuta õppida. Samuti on lisandunud erialasid seoses TTÜ uue kolledžiga – TTÜ Eesti mereakadeemiaga.”

Suureneb sisseastumis­eksamite osatähtsus

TÜ õppeosakonna vastuvõtu spetsialisti Tuuli Kaldma sõnul on võrreldes eelmise aastaga Tartu ülikooli vastuvõtus mitmeid olulisi muudatusi: „Riigieksamite süsteemi reformist tulenevalt kasutab ülikool sel aastal kõrghariduse esimese astme päevase õppe vastuvõtul vaid kahte riigieksamit: eesti keelt või eesti keelt teise keelena ning matemaatikat. Ka gümnaasiumi varem lõpetanutel arvestatakse ainult nende riigieksamite tulemusi. Eesti keele ja matemaatika riigieksamite tulemusi ei eeldata siiski kõikidel õppekavadel. Laienenud on õppekavade ring, millele kandideerimiseks tuleb sooritada sisseastumiseksam. Lisaks on osal õppekavadest võimalik matemaatika riigieksami asemel sooritada sisseastumiseksam. Et Tartu ülikooli valivad õpinguteks üha enam just võimekaimad õppurid, toetame sihipäraselt olümpiaadidel osalejate edasiõppimist TÜ-s ning oleme laiendatud olümpiaadi tulemusega vastuvõetavate ringi. Sel aastal võtame eritingimustel vastu ka 11. klassi õpilasena olümpiaadi lõppvoorus 1.–5. koha saavutanud ning rahvusvahelisel olümpiaadil osalenud. Olümpiaadide ja võistluste nimekirja oleme täiendanud teadussarjaga „Rakett 69”. Kandideerimiseks vajalikku punktisummat on tõstetud 60 punktilt 66-le. 66 punkti piir tuleb avalduse esitamisel ületada juhul, kui vastu võetakse ainult riigieksamite alusel. Kui vastuvõtul arvestatakse sisseastumiseksamit, kujuneb kandidaadi lõplik punktisumma alles pärast sisseastumiseksami tulemuse selgumist.”

Suuremad õppekohtade vähenemised esimese astme õppekavadel

Tallinna ülikooli vastuvõtu peaspetsialist Merit Paist: „Võrreldes 2013. aastaga soovime tõsta sissesaajate taset: vastuvõetavate üliõpilaste arv väheneb 5–7% ning kuna tahetakse suurendada magistriõppesse immatrikuleeritavate üliõpilaste osakaalu, toimuvad suuremad õppekohtade vähenemised just kõrghariduse esimese astme õppekavadel. Alushariduse pedagoogi õppekava vastuvõtt väheneb 25%; õiguse õppekava vastuvõtt 15%. Lisaks tõuseb lävend kõrghariduse esimesel astmel minimaalselt 65 pallile ja teisel astmel 70 pallile. Võõrkeelsetel õppekavadel on vastuvõtt tasuline ja lävendipõhine. On kaks ingliskeelset magistriõppekava, kus on tasuta kohad: antropoloogia ning inimese ja arvuti interaktsioon.”

Magistriõppes on TLÜ-s sel aastal uus eriala: põhikooli loodus- ja täppisteaduslike ainete õpetaja (http://www.tlu.ee/et/opingud/oppimisvoimalused/magistriope/Pohikooli-loodus–ja-tappisteaduslike-ainete-opetaja).


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!