Ainekavade uuendamise eelnõu läks kooskõlastusringile

17. juuli 2014 - Kommenteeri artiklit

Haridus- ja teadusministeerium saatis sel nädalal kooskõlastusele riiklike ainekavade uuendamise eelnõu, millega tagatakse õpetajatele senisest suurem võimalus teha valikuid õppesisus ja vähendatakse ainekavades kohustuslike õpitulemuste mahtu, teatas ministeeriumi pressiesindaja.

Parandused ainekavadesse tehti enam kui aasta kestnud arutelude tulemusena. Eelnõu koostamisel osalesid tegevõpetajad ja arvestati eri huvirühmade seisukohti.

Riiklike ainekavade korrastamine lähtub õpetajate, koolijuhtide ja lapsevanemate tagasisidest, et nelja aasta eest vastuvõetud õppekavade rakendamist takistab ainekavade ülekoormatus ja keeruline sõnastus. Õpilasekeskne õpe ning ainete lõimimine pole seetõttu plaanitud ulatuses rakendunud.

Et viia õppekavade üldosade olulised põhimõtted ainekavadesse ning vähendada kohustuslike õpitulemuste mahtu, alustas mullu märtsis tööd ainekavade korrigeerimise komisjon, mille töörühmadesse kuulus enam kui 200 tegevõpetajat, koolijuhti ja ainespetsialisti üle Eesti. Oma arvamuse ainekavade muudatuste kohta on esitanud kehtivate riiklike õppekavade koostajad, aineühendused, kodanikuühendused ja kõrgkoolide esindajad.

Parandatud ainekavad toetavad õppijakeskset õpet, annavad õpetajale rohkem professionaalset vabadust ning võimaluse teha lastele kasulikke pedagoogilisi valikuid. Õpetamise fookuses on oskuste kujundamine ja mitte lihtsalt õpetatavate teemade läbimine.

Lisaks ainekavade uuendamisele täpsustatakse määrusega riiklikes õppekavades esitatud üldpädevuste määratlusi ja nõudeid kooli õppekavale. See on vajalik ainekavade rakendumiseks, kuna aine õpetamisel peab üldpädevustega arvestama ja õppekorralduse kirjeldus kooli õppekavas vajas täpsustamist.

Tehtavate muudatustega viiakse riiklikud õppekavad kooskõlla põhikooli- ja gümnaasiumiseadusega ning lahendatakse osad õppekavade rakendamise käigus ilmnenud probleemid. Muudatused võimaldavad jätkata riiklike õppekavade rakendamist ega too endaga kaasa õppeprotsessi põhimõttelist ümberkorraldamist.

Eelnõu järgi oleks koolidel riiklike ainekavade paranduste rakendamiseks ja vajadusel kooli õppekava muutmiseks aega kuni ülejärgmise kooliaastani ehk 1. septembrini 2015.

Uuenenud ainekavadega saab tutvuda veebilehel www.oppekava.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!