Lasteaiaõpetajate avastuslikud suvepäevad Räpinas

8. juuli 2014 Milvi Kivisaar, Maiki Kruuda ja Heli Leet - Kommenteeri artiklit

Toetudes J. Käisi seisukohtadele ning vajadusele töövälises, stressivabas õhkkonnas ja ilusas looduses kogemusi vahetada, loovust arendada, ideid ammutada ja uuteks väljakutseteks valmistuda, algatati aasta tagasi Põlva lasteaiaõpetajate tuumikgrupi eestvedamisel Põlvamaa lasteaiaõpetajate suvepäevad.

Esimestel suvepäevadel kohtusid Põlvamaa lasteaiaõpetajad Värskas. Sellel aastal toimusid suvepäevad 13.­–14.juunil Räpinas, kus osalesid lisaks Põlvamaa õpetajatele ka õpetajad Tartumaa lasteaedadest.

Suvepäevade läbiviimisel lähtusime Johannes Käisi mõtetest:

  • Ole huvitatud oma tööst, ole iseseisev ja vaba.
  • Uuri, katsu järele, vaidle ja avasta.
  • Püüa töötada eeskujulikult, aita nõrgemaid ja tunne rõõmu oma tööst.

13. juuni hommikul oodati meid Räpina lasteaeda Vikerkaar, kus suvepäevade avasõnad ütlesid lasteaia direktor Regina ja suvepäevade üldjuht õpetaja Milvi.

Päevakava ja J. Käisi mõtted kaasas matkasime Räpina loomemajja. Ülevaate loominguliste tegevuste võimalustest ja maja tegemistest andis meile Leo Kütt. Paljudel õpetajatel tekkis soov loomemaja tegevustes edaspidi osaleda. Näiteks kasutada võimalust juhendaja abil ühe päevaga endale ise vaip kududa.

Järgnes jalutuskäik Räpina parki maalilise Võhandu jõe kaldal koos giid Helve Eesmaaga. Tutvusime Sillapää lossiga, vabakujulise inglise stiilis ja kõrghaljastusega raamitud korrapärase prantsuse stiilis pargi osadega ning pargi liigirikkusega. Jõudu ammutasime „energiapuult”. Edasi jätkus ringkäik vastremonditud aianduskoolis, kasvuhoonetes ja kaunis õiterohkes lilleaias.

Peale kosutavat lõunasööki aianduskoolis ja vaba aega kohtusime Räpina paberivabriku väravas. Paberivabriku ajalugu ning tööd tutvustas Eret Arbma. Kõik soovijad said osta kaasa soodsa hinnaga paberitooteid, et hiljem kodus või tööl koos lastega hea meisterdada. Pehmet paberimassi, mis meenutab halli plastiliini, sai kaasa lausa tasuta – nüüd saab kerge vaevaga ka ise paberit teha! Ajalooliselt on paberivabriku juures tegutsenud savitöökoda, praegu tuntakse seda kohta Räpina keraamika nime all. Sajandeid tagasi tegutsesid siin ka „kaltsutoojad”, kes tõid paberi valmistamiseks vanu riideid ja said vahetuskaubana savist tarbeesemeid. Tänapäeval tehakse paberit Räpinas ainult vanapaberist. Saime teada, et paberivabriku väikeses savitöökojas töödeldakse savitooted piimaga ja kuumutatakse seejärel põletusahjus. Nii mõnigi õpetaja ostis endale käsitsi tehtud savikruusi, koorekannu vms.

Tagasi lasteaias tekkis meil soov minna tutvuma uue sadamakohvikuga, jalutada maalilise Peipsi rannal ja uurida vaatlustornist ümbrust. Avastasime maakaardi, millel asub Peipsi järv horisontaaljoonel vasakult paremale (mitte vertikaaljoonel ülevalt alla).

Peale väikest kehakinnitust toimus tutvumisring elevust tekitava ühise jutu (omadussõnad lünkadesse) koostamise põhimõttel. Järgnes test, mis andis teada oled sa hea suhtleja, liider, ideede genereerija, lepitaja, diplomaat või omaette tegutseja. Muusikasaalis mängisime loovus­- ja liikumismänge, õppisime kantritantsu. Õhtune vestlusring kõneles elust erinevates lasteaedades.

Teise päeva juhatasid sisse õpetajad Gerli ja Jaanika varahommikuse retrovõimlemisega.  Pärast hommikukohvi asuti ühiselt teele Põlvamaa keskkonnamajja Räpinas, kus keskkonnahariduse spetsialist Mari Kalalt saadi vastused prügi sorteerimisest ja tema pakutavatest programmidest nii koolidele kui ka lasteaedadele. Prügisorteerimise õppeklassis oli palju põnevat – jäätmekätluse makett, ohtlike jäätmete näidiskapp, mikroskoobiga komposti avastamine. Tutvustati jääkmaterjalide kasutamist – meisterdatud oli vanadest arvutiklaviatuuri nuppudest võtmehoidja, plastpudelist lilled.

Lasteaias ootas ees kolm töötuba. Esimeses meisterdati tikkimistehnikas kaarte Tiia, Kadi ja Gerli juhendamisel. Teist töötuba juhendas projekti „Kiusamisest vaba lasteaed” Põlva­-Võru­Valga regiooni koordinaator Ene Tigas. Teemaks „Kiusamisest vaba lasteaia” metoodika tutvustamine ja situatsioonide läbimängimine. Kolmandat töötuba juhendas Tartu Kiirabi Sihtasutuse arst Ene Mattus, kes pakkus vaadata põnevat õppefilmi elustamisest, tutvustas uudset elektrišoki aparaati AED ja vastas huviliste küsimustele.

Oli aeg teha kokkuvõte kahest suveseminari päevast. J. Käisi mõtetele tuginedes olid kõik osalejad ühel meelel, et saime olla vabad ja iseseisvad, saime avastada, uurida ja kõike ise ka käega katsuda. Loomulikult pakkusid suvepäevad palju uusi ideid, et sügisel puhanuna ja loovalt läheneda oma tööle. Täname osalejaid nii Tartu- kui ka Põlvamaalt ning suvepäevade mõtte algatajaid ja korraldajaid Põlvamaa lasteaiaõpetajate ainesektsiooni tugigruppi koosseisus: Heldin Punga, Milvi Kivisaar, Malle Adamson, Maiki Kruuda ja Heli Leet. Samuti tahaksime tänusõnad öelda kõikidele, kes aitasid meid töötubades, tutvustasid imekaunist Räpinat ning õpetajatele Iivile, Aimele, Üllele ja Marele, kes hoolitsesid majutamise, lasteaias koduselt tundmise eest ja aitasid organiseerida tegevusi.

Jääme põnevusega ootama järgmisi suvepäevi!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!