Eesti tõusis maailma ülikoolide pingereas rekordkõrgele

18. sept. 2014 - Kommenteeri artiklit

Maailma ühe suurima ülikoolide pingerea QS World University Rankings andmetel on Tartu ülikool tõusnud läbi aegade kõrgeimale positsioonile – 379. kohale. Eelmisel aastal oldi vahemikus 461–470,  tõus on seda hinnatavam, et pingeritta lisandub pidevalt uusi, kiirema majanduskasvuga riikide hästi rahastatud ülikoole, teatas Tartu ülikooli pressiesindaja.

„Edetabelites kajastumine pole ülikooli jaoks eesmärk omaette, aga saavutatud tulemus näitab, et meie pidevat tööd arengueesmärkide seadmisel ja saavutamisel märgatakse väljaspool ülikooli ja Eestit,” rõhutas TÜ rektor professor Volli Kalm, tunnustades kogu ülikooliperet.

Tartu ülikool kuulub maailma 3% mainekamate ülikoolide (Times Higher Education Rankings) ja kümnes teadusvaldkonnas 1% enim viidatud teadusasutuste hulka (ESI). Kõige mainekamaks ülikoolide edetabeliks peetava ajakirja Times Higher Education edetabel uueneb 1. oktoobril 2014.

Ülikoolide edetabeli esiotsas püsib juba kolmandat aastat Massachusettsi tehnikainstituut, teist ja kolmandat kohta jagavad Imperial College London ja Cambridge’i ülikool ning neljandal positsioonil on Harvardi ülikool. Teistest Balti riikidest on edetabelis Tallinna tehnikaülikool (501–550), Vilniuse ülikool (551–600), Vilniuse Gediminase tehnikaülikool ja Läti ülikool (701+). Humanitaarteadustes jagab Tartu ülikool 302. ja sotsiaalteadustes 394. kohta.

TTÜ lisas oma pressiteates, et on värskelt avaldatud Euroopa tehnikaülikoolide pingereas 10. kohal ja maailma tehnikaülikoolide üldpingereas 138. kohal. Üldpingerida juhivad Harvard, MIT, Stanfordi ülikoolid. Euroopa tehnikaülikoolidest edestavad TTÜ-d näiteks ETH Zürich, Ecole Polytechnique Pariis, Chalmersi ja Taani tehnikaülikoolid.

Worldwide Professional University Rankings’i aluseks on tudengite ja töötajate arv, õppe- ja teadustöö tase, ülikooli teadlastele ning ülikoolile omistatud autasud, ülikooli juhtimine, aga samuti ülikooli maine kodumaal ja rahvusvaheliselt, veebiväljaannete informatiivsus ning kõnetavus. Kokku hinnati 500-t ülikooli. Hindajateks on enam kui 40 riigi ülikoolide professorid.

Sel aastal andis ankeetküsitlusele vastates ülikoolidele oma eksperthinnangu kokku üle 90 000 teadlase, akadeemilise arvamusliidri ning tööandja. Edetabeli 2014. aasta väljaande koostamisel analüüsiti kokku enam kui 3000 maailma ülikooli andmeid. Parimate ülikoolide pingeritta reastati selleaastases tabelis 850 ülikooli.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!