Indrek Teder: turvaline koolikeskkond peaks olema iga kooli prioriteet

1. sept. 2014 Indrek Teder Lasteombudsman - Kommenteeri artiklit

Täna algab taas uus kooliaasta. Paljudes peredes hakkab elu kulgema kooli dikteeritud rütmis. Ennekõike puudutab muutus kooli minevaid lapsi – nii neid, kelle jaoks see on esimene kord koolimaja uksest sisse astuda, kui ka neid, kellele koolitee on juba tuttav. Ootusärevus on kindlasti paljudel hinges, kuna tänasest veedavad lapsed suure osa oma päevast koolis.

Uus kooliaasta algab ka vanemate, õpetajate ning kogu ülejäänud koolipere jaoks. Ka nende elu mõjutab koolis toimuv suurel määral.

Head koolijuhid! Teil on oluline roll selles, milliseks see kogemus koolipere jaoks kujuneb. Iga koolijuht kujundab kooli näo ning väärtused, mida koolis kantakse. Koolijuht vastutab ka koolikeskkonna turvalisuse eest.

Füüsiliselt ja vaimselt turvaline koolikeskkond ning sõbralikud ja toetavad suhted on eduka õppe eelduseks. Panen teile südamele, et seaksite turvalise ning kiusamisest vaba koolikeskkonna oma kooli prioriteediks. Uuringud näitavad, et kui koolijuht peab turvalisust koolis oluliseks, pingutab kiusamisvaba koolikeskkonna nimel kogu koolipere – nii õpetajad kui õpilased. Andes õpilastele võimaluse kaasa rääkida koolielu kujundamisel, aitate õpilastel mõista, et ka nemad ise vastutavad selle eest, milline on nende elu koolis ja suhted õpetajate ning kaasõpilastega.

Eestisse on tänaseks jõudnud mitmed kiusamise vastu suunatud programmid, mis on teistes riikides häid tulemusi andnud. Julgustan teid koolikeskkonna turvalisemaks muutmiseks kasutama erinevaid võimalusi, mille kohta leiate informatsiooni lasteombudsmani veebilehelt „Kool kiusamisest vabaks”.

Eelmisel aastal juhtisin koolijuhtide tähelepanu puhkuse ja mängu olulisusele laste arengus ning palusin koolidel kinni pidada kontrolltööde läbiviimiseks kehtestatud nõuetest. Pean selle teema juurde naasma, kuna minu poole pöördunud õpilased kurdavad endiselt, et kontrolltöid viiakse läbi tervisekaitsenõudeid eirates. Tervisekaitsenõuete järgimine on vajalik laste heaolu ja arengu toetamiseks. Lisaks sellele on kehtestatud nõuetest kinnipidamine või nende eiramine ka sõnum õpilastele ja märk sellest, milliseid väärtusi koolis kantakse. Kas reeglitest kinnipidamist nõutakse ainult õpilastelt või austab kehtestatud korda kogu koolipere? Milline on õppetund, mille reegleid valikuliselt kohaldades lastele anname?

1. septembri peakangelane on läbi aegade olnud kool. Tahan aga rõhutada, et laste professionaalne juhendamine ja suunamine algab juba lasteaias, mistõttu samasuguse tähelepanuga nagu räägime koolist ja kooliõpetajatest, peaksime rääkima ka lasteaiast ja lasteaiaõpetajatest. Lasteaial on kodu kõrval esmaroll laste väärtuste kujundamisel. Seetõttu pean tähtsaks, et igal lapsel Eestis oleks võimalus käia lasteaias.

Soovin kõigile jõudu ja edu algaval õppeaastal ning loodan, et kooli- ja lasteaiajuhtide, laste, õpetajate ning vanemate koostöös õnnestub kujundada kõigi Eesti laste jaoks salliv, toetav, innustav ja sõbralik keskkond, kus ennast hästi ja oodatuna tunda ning teineteiselt õppida!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!