Kooli algus Eesti suurimas ja väikseimas koolis

5. sept. 2014 Sirje Pärismaa - Kommenteeri artiklit

Viimsi kümnendikud viiakse metsa

Ehkki Viimsi keskkooli õpilaste arv kahanes pärast Randvere ja Haabneeme kooli moodustamist mullusega võrreldes 400 võrra, kannab kool endiselt Eesti suurima tiitlit.

Ruumi ei tulnud sugugi juurde, pigem vastupidi – suurde majja lisandus 80 õpilast ja õppekorraldusele toob see kaasa murekohti ja logistikaprobleeme.

„Kuid proovime ära mahtuda, meil on hea suur pere,” räägib kooli direktor Karmen Paul heatujuliselt.

Esimesel koolipäeval oli koguni viis aktust. Avaaktuste kava pole Viimsis kunagi liiga akadeemiline, vaid tore ja humoorikas, kiidab direktor. Kooli eripära on seegi, et aktuse järel sõidavad kümnendikud kolmeks päevaks Käsmu laagrisse – tutvuma ja rääkima sellest, mis ees ootab.

Kuna kümnendasse klassi tuleb alati 20−30% uusi õpilasi, aitab selline metsaminek ja kohustuslik ühesolemine sõbrunemisele ja sisseelamisele kõvasti kaasa.

Direktorile teeb rõõmu seegi, et kõik õpetajad on olemas.

Alanud õppeaastal keskendub koolipere koolikultuurile ja väärtustele.

„Oleme taas omapäi ja keskendume identiteedile, selgitame välja, mis on muutunud 2006. aastaga võrreldes, kui siia majja tulime, ja kas meie väärtused on samad,” kõneleb direktor. „Meie kooli hing on inimestes, meil on toredad õpetajad ja vahvad õpilased.”

Direktor tunnistab, et vargsi loodeti Eesti suurima kooli tiitlist pääseda, kuid ka pärast õpilaste arvu vähenemist annab 1359 õpilast suurima tiitli. Ja tundub, et õpilaste arv hakkab uuesti kasvama, ehkki suures majas on piir juba ees. Järgmisel aastal on plaanis suurendada gümnaasiumiosa kahelt klassilt kolmele, sest järjest suuremaks alt tulevate klassikomplektide arv läheb.

Järgmisel kevadel on põhikoolis lõpetamas kogunisti kuus paralleeli.

„Oleme väga tänulikud, et riigigümnaasiumi hea tahte lepe on allkirjastatud. Ootame aastat 2018, mil hoone peaks valmima, siis saavad meie gümnasistid riigigümnaasiumi üle minna ja meie saame 4−5 paralleeliga põhikoolina jätkata,” lausub Karmen Paul.

Tänavu alustab Viimsis oma esimest õpetaja-aastat mitu noort. Et koolis on tugiisikute süsteem, peaks kutseaasta kulgema hõlpsalt. Mentorite olemasolu on seni aidanud uute pedagoogide kinnistumisele kaasa.

„Noored saavad tugeva põhja ja hea võimaluse ennast analüüsida. Meil on selle üle vaid hea meel,” tõdeb direktor.

Ükski õpilane ei jää kahe silma vahele

Lahu algkooli õpilased Joosep, Carolin, Kassandra, Marliis. Foto: Lahu algkool

Lahu algkooli õpilased Joosep, Carolin, Kassandra, Marliis. Foto: Lahu algkool

Eesti väikseimas, Lääne-Virumaa serval Rakke vallas Kõpsta külas asuvas Lahu algkoolis alustas tänavu kooliteed neli õpilast.

Eelmisel aastal õppis kolme maakonna piiril Piibe maantee ääres asuvas koolis veel seitse õpilast. Kuid nagu mullugi, ei tulnud ka tänavu esimesse klassi enam ühtegi last. Nii ongi koolis vaid kolmas ja neljas klass.

„Ei oska öelda, kui kaua kooli peetakse, jätkusuutlikkust enam pole,” lausub direktor Külli Pällo, kes on ka üks kooli kahest õpetajast. Õpilaste vähesus ei tähenda siiski seda, et milleski allahindlust tehtaks. Vastupidi – lapsed on harjunud, et kõik teevad kõike, õpetaja tegeleb igaühega, keegi ei jää kahe silma vahele. Seega peab olema kogu aeg virk ja kraps ning igaks päevaks kõik ära õppima.

„Igaüks on isiksus ja saab kõiges kaasa rääkida, see on teinud neist avatud suhtlejad. Vahvad ja rõõmsad lapsed,” iseloomustab Külli Pällo.

Lahu kooli on aegade vältel toodud neid, kes kipuvad olema liiga tagasihoidlikud ja suures kollektiivis kehvad kohanejad, aga ka rüblikuid, kes õpetajate pideva tähelepanu all siin tuure maha võtavad.

Pärast tunde veedavad lapsed aega huviringides. Tänavu suvel sisustasid õpetajad teise klassiruumi, mida enam õppimiseks ei vajata, mõnusaks vaba aja veetmise kohaks.

„Igas lapses on anne, see tuleb vaid üles leida, et saaks seda arendada,” ütleb Pällo. Pideva harjutamisega on saanud viisipidajateks Lahu koolis needki, kelle puhul algul tundus, et karu on kõrva peale astunud. 4. klassis saab igaüks kooli üritusel üksipäini mikrofoni laulda.

Nagu suurtes koolides, harjutasid Lahu lapsedki suvel 1. septembri aktuseks laule ja luuletusi. Aktusel olid kohal ka vanemad, pärast aktust söödi ühiselt kooki − seegi on üks kooli traditsioone.

„Algklassilaps vajab vanemate tähelepanu, õnneks tunnevad meie vanemad koolielu vastu huvi,” kiidab Pällo. „Kaasame neid paljudesse üritustesse.”

Direktori suurimat soovi alanud õppeaastaks pole raske aimata: et õpilasi tuleks ikka juurde.

„Kuid olgem optimistlikud ja tehkem tööd rõõmuga. Ning et ikka jaguks hoolimist ja mõistmist,” soovib Külli Pällo.

Eesti suurimaid koole

• Viimsi keskkool 1359

• Keila kool 1305

• Tallinna 21. kool 1220

Eesti väiksemaid koole

• Lahu algkool 4

• Prangli põhikool 6

• Leiutajate külakool 7

• Kasari kool 9

Allikas: Koolid.

Arvud võivad muutuda

2014/2015. õppeaasta arvudes

Kokku asub üldhariduskoolides õppima ca 137 000 noort.

  • 1.−6. klassis asub õppima 80 270 last, sh 1. klassis 15 000,
  • 7.−9. klassi läheb 36 050 last,
  • 10.−12. klassi 21 540 noort, sh 10. klassi üle 7000 noore (2012/2013. õa 8100, 2013/2014. õa 7800).

Eestis on kokku 545 üldhariduskooli.

  • 1−6-klassilisi põhikoole 69,
  • puhtaid põhikoole (1.−9. kl) 277,
  • keskkoole/gümnaasiume 183, sh 15 puhast gümnaasiumi, mille seas on 5 riigigümnaasiumi,
  • täiskasvanute gümnaasiume 16.

• Avati 9 uut kooli.

• Suleti 14 kooli (osa seoses ümberkorraldamisega).

• 16 gümnaasiumi muutus põhikooliks.

• Lasteaedu oli Eestis 652 (2013/2014. õa andmed).

Allikas: HTM


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!