Kuidas rikkaks saada III: Miks ja kuidas säästa raha?

19. sept. 2014 Jaak Roosaare investor - Kommenteeri artiklit

Ilmselt oled kuulnud, et raha säästmine on hea mõte. Tuleb säästa kodu sissemaksuks, laste hariduseks, enda pensioniks. Tuleb säästa, et saaksid kunagi osta endale ilusama auto. Tuleb raha kõrvale panna, et saaksid lõpuks selle ikka kõik ära kulutada. Selline säästmine sind aga kahjuks rikkaks ei tee. Kõige kurvem on muidugi see, et isegi säästmine kulutamiseks on keskmisele eestlasele raske (uuringu järgi üle 60% peredest seda ei suuda). Propageerin oma raamatus rikkaks saamise alustalana liitumist 50% klubiga – ehk siis säästa ja investeeri vähemalt 50% oma sissetulekust. See pole lihtne. Enamik inimesi seda ei suuda. Miks säästa ikkagi nii raske on?

Kindlasti on kõige lihtsam süüdistada meie madalaid palku. Mida sa ikka säästad, kui palk on 800 eurot kuus ning pool sellest läheb üüri ja teine pool toidu peale. Aga paljud teenivad rohkem ja ikka ei suuda säästa. Ja samal ajal on inimesi, kes saavad ka 400 euroga kuus hakkama. Kui keegi saab hakkama, siis on see võimalik – peab vaid piisavalt kõvasti tahtma!

Mul on tunne, et tegelik põhjus on kinni inimese mõtteviisis. Kui sinu jaoks on säästmise mõte tarbimise edasi lükkamine, siis on see tõesti raske ja ebameeldiv. Kellele meeldiks häid asju edasi lükata ja täna selle arvelt kehvemalt elada? Aga ma väidan, et säästmisele tuleb läheneda hoopis teise nurga alt.

Ma ei säästa raha, et see homme ära kulutada. Käsi südamel, ma ei plaani oma sääste üldse kunagi ära kulutada. Mis mõte on raha säästa, kui seda ei kuluta?

Säästetud rahast saab sinu kapital – müstiline kratt, mis hakkab kuhjama sulle varandust kokku ajal, mil sina puhkad, reisid või oled pensionil. Nii nagu põllumees ei söö ära seemnekartulit, ei tohiks ka sina oma säästusid kunagi ära kulutada. Täna räägimegi lähemalt, kuidas kratti meisterdada (seekord saab hakkama veretilkade ja vanakurjata). Abiks on tehnika nimega „esmalt maksa endale”!

Enamasti üritavad inimesed säästa kuu lõpus, kuid paratamatult on selleks ajaks raha juba otsas. Igas kuus on piisavalt ootamatuid väljaminekuid, nii et siiras soov raha kõrvale panna tavaliselt sooviks jääbki. Me anname oma higi ja vaevaga teenitud raha kõikidele teistele enne kui iseendale. Nüüd on aeg seda muuta – järgmisest palgapäevast alates peaksid sa maksma esmalt endale.

Kuidas see siis välja näeb? Igal palgapäeval tuleb esimese asjana panna kindel protsent (alustada võib näiteks kümne protsendiga) oma sissetulekutest automaatselt eraldi kontole, nii et seda enam kunagi kulutada ei saaks. Kogutud raha investeerime pikaajaliselt, et luua rikkust ja tekitada passiivset sissetulekut. Mida suurem protsent säästa, seda kiiremini rikkaks saame. Kratt ongi valmis …

Väikesed regulaarsed summad kasvavad ajapikku suurteks. Mõelge näiteks suitsetamisele. Kui inimene suitsetab paki päevas, siis mitu meetrit sigarette jõuab ta oma kopsudest läbi lasta 20 aasta jooksul? Kui arvestada, et pakis on 20 sigaretti, mille pikkus on ca 10 sentimeetrit, teeb see 20 aasta jooksul enam kui 14 kilomeetrit! Kui võtta paki hinnaks 3,5 eurot, hinnatõusuks 5% aastas (20 aasta pärast maksab pakk sigarette siis veidi üle 9 euro) ja investeerida kokku hoitud summa aasta lõpus 10% aastatootlusega, oleks meil kahekümne aasta pärast enam kui 100 000 eurot! Ja ilmselt ka väiksem tõenäosus haigestuda kopsuvähki …

Mida aga teha, kui kohe kuidagi ei anna ka 10% oma sissetulekutest kõrvale panna?

Esimene võimalus on oodata palgatõusu ja siis alustada. Teiseks soovitan panna ühe kuu jooksul kirja kõik tehtud kulutused, need kriitilise pilguga üle vaadata ja leida sealt vajalik kratimaterjal. Ja kolmandaks – lihtsalt usalda mind ja tee proovi. Saladuskatte all ütlen, et kui oled harjunud elama palgapäevast palgapäevani, siis sa suure tõenäosusega isegi ei märka selle summa kadumist.

Tõelistele kratimeistritele pakun aga väljakutse liituda 50 protsendi klubiga. Jõuda nende väheste sekka, kes on teinud rahalisest vabadusest endale prioriteedi ning kellel on tahtejõudu ja distsipliini, et raha­ahvatlusi edasi lükata.

Mida hiljem sa 50 protsendi klubiga liituda tahad, seda raskem see on. Kui oled pereinimene ning sul on kaelas laenud ja liisingud, on see peaaegu võimatu (tegelikult siiski mitte – alati võid oma auto müüa ja kasutada ühistransporti ning kolida näiteks odavamale elamispinnale). Kui sa aga õpetad last taskuraha kasutama, siis on see täiesti valutu protsess. Sõltumata vanusest ja olukorrast, soovitan siiski kaaluda meie eksklusiivse klubiga liitumist. Nagu juba öeldud, on see väga-väga raske, aga tulemuseks on kiirtee rahalise vabaduse suunas. Hoolimata sellest, kui palju sinu puhul see 50% tuludest on, keegi suudab sellise summaga hakkama saada. Ja kui keegi sellega hakkama saab, siis miks mitte ka sina?


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!