Lastekaitse liit ootab noori osalema nende kaasamist puudutavas uuringus

1. sept. 2014 - Kommenteeri artiklit

Eesti Lastekaitse Liit rõhutab uue õppeaasta alguse puhul, et üksteist arvestav ja kaasav koolikultuur parendab koolikeskkonda ja mõjutab kodu, ning kutsub noori vastama nende kodulehel küsitlusele, millega uuritakse mil viisil, määral ja teemadel kaasavad koolid noori otsuste tegemisse.

Koostöös Eesti Õpilasesinduste Liiduga viib lastekaitse liit valdkonna kaardistamiseks ja arendamiseks läbi uuringu „Laste osaluse toetamine ja kaasamine koolis”, mille eesmärgiks on selgitada välja, mil määral kaasavad koolid lapsi koolielu puudutavatesse otsustesse, mil viisil ja mis teemadel nad seda teevad, kas kaasamine on laste ja noorte arvates piisav, mis teemadel nad sooviksid sõna sekka öelda, ning mil viisil nad seda kõige meelsamini teeksid.

„Lubatagu lastele oma arvamus. Õpetatagu neid seda väärikalt avaldama, kuid ka vastaspoole arvamust kuulama ja arvestama. Kaasatagu lapsi kõikidesse neid puudutavaisse otsustustesse. Õppigu lapsed koolis suhtlema aktiivselt, kuid lugupidavalt nii kaaslaste kui täiskasvanutega, olema kriitilised, kuid alati konstruktiivsed ja koostöö poolt,” ütles MTÜ Lastekaitse Liit president Loone Ots, kelle sõnul peaks täiskasvanu töötama iseenda ja lapsega selle nimel, et aktiivsust õhutada ja õigesse kanalisse suunata.

Ühiskonna täisväärtuslikuks liikmeks olemine ei sõltu east. ÜRO lapse õiguste konventsioon tunnustab lapse õigust olla ära kuulatud ja konventsiooni kohaselt on lapsel õigus avaldada arvamust igas teda puudutavas küsimuses, seisab liidu pressiteates. Ka lastekaitse liidu üleriigilise projekti „Kiusamisest vaba lasteaed ja kool” põhiväärtused on positiivne ja üksteist toetav keskkond, mis tekib kooli hoolivuse, julguse, austuse ja sallivuse kaudu.

Anonüümsele küsitlusele saab veebis vastata 15. oktoobrini. Küsitluse leiab veebilehelt: http://www.lastekaitseliit.ee/lapse6igused/kaasamine/kusimustik-laste-ja-noorte-osalus-ja-kaasamine-koolis/.

Uuringu tulemusi esitleb lastekaitse liit 20. novembril lapse õiguste konventsiooni 25. aastapäevale pühendatud konverentsil „Lapse hääl!”.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!